Abychom kvůli volbám nezapomněli na Ukrajinu: Zásadní a převratné sdělení prezidenta Porošenka

Autor: odjinud | Publikováno: 15.10.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko v sobotu navštívil Charkov a představil zde na akademické půdě svoji reformní vizi nazvanou „Strategie 2020“. Druhý den na svém webu publikoval optimisticky laděný projev určený celému národu.

Porošenko při té příležitosti vyzval občany země, aby se zapojili do diskuze a aktivně se tak podíleli na dalším směřování země. „Hlavním cílem chystaných reforem je dosažení evropských standardů životní úrovně a následný vstup do EU v roce 2020," řekl prezident na půdě právnické univerzity v Charkově. Porošenko poznamenal, že pro provádení reforem v soudnictví bude klíčové využít intelektuálního potenciálu právě i charkovské univerzity.

„Jsem si jistý, že zdejší akademici dobře ví, že základem chystaných reforem je bezpochyby i reforma soudnictví. Naše země se změnila. Společný boj ukrajinsky i rusky mluvících obyvatel pro naši zemi, svobodu a důstojnost posílilo lásku k vlasti a zatlačilo do defenzivy síly, které chtěly zemi rozdělit na základě geografické, etnické či jazykové rozdílnosti," řekl prezident země v další části svého projevu. Podle jeho názoru je jedním z hlavních faktorů udržitelného rozvoje stabilní demokracie ukrajinského politického společenství.

V další pasáži projevu se prezident země věnoval také armádě. „V současné době celá země chápe a dává najevo svůj respekt k ozbrojeným silám. Podle průzkumu z loňského roku bylo méně než 20 % Ukrajinců připraveno bránit zemi se zbraní v ruce. Nyní je to přes 60 %. Míra důvěry v armádu dosáhla dokonce 63 %." Část projevu adresoval Porošenko i budoucím pilotům. „Vy jste naši ukrajinští sokoli. Tento pták byl vždy symbolem lidské lásky k nebi a svobodě. Vaším úkolem je bránit mír na ukrajinském nebi.“

Prezident rovněž zmínil podrobnosti týkající se dodávek ruského plynu. „Jsme teď velmi blízko k vyřešení problémů s dodávkami ruského plynu. Doufám, že významného pokroku bude dosaženo již na nejbližší společné schůzce v Miláně 17. října. Zároveň Porošenko řekl, že otázky spojené se zabezpečením dostatečného množství plynu by se měly řešit v rámci mírového plánu z Minsku. Jsme přesvědčeni, že návrh Ukrajiny je konstruktivní a akceptovatelný i pro druhou stranu. Jsme skutečně blízko k vyřešení celé záležitosti."

Prezident Porošenko zároveň vyjádřil naději, že parlament v úterý přijme jeho návrh zákona týkající se Státního úřadu pro boj s korupcí. Dalším krokem by podle jeho názoru mělo být zrušení poslanecké imunity. Porošenko rovněž vyzval k tomu, aby byli pohnáni ke spravedlnosti ti, kteří se pokusili rozdělit zemi. „Realizace Strategie 2020 by v konečném důsledku měla přinést dostupnou práci, slušné platy, stabilní důchody, stipendia a úspěšné podnikání," je přesvědčen Porošenko.

Porošenkův projev se uskutečnil v sobotu. O den později své teze prezident shrnul do provolání k národu. V tomto projevu vedle výše zmíněných pasáží zdůraznil, že konflikt ve východní části země lze vyřešit jen mírovou cestou.

„Drazí spoluobčané, jsme nyní silnější, mnohem silnější než před měsícem. Mírový proces ještě nebyl dokončen, ale přesto jsme již nyní dosáhli významného uklidnění celého konfliktu. Každý z vás jistě cítí, že to nás opravňuje dívat se do budoucnosti s velkou nadějí a umírněným optimismem. Budu se snažit vyvinout pro dosažení míru ještě větší úsilí. Věřím, že po překonání složitých výzev dosáhneme míru, reforem, prosperity a brzy se staneme součástí evropského společenství. Jsem přesvědčen, že vše dobře dopadne. Sláva Ukrajině!" zakončil Porošenko emotivně svůj psaný projev adresovaný ukrajinským spoluobčanům.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Tisíce mrtvých, škody miliardy dolarů... Válka na Ukrajině trvá půl roku a my máme shrnutí všech událostí, čtěte

Kompletní text projevu ukrajinského prezidenta Porošenka v Kongresu USA v češtině. Čtěte, jaké nesmysly krvelačný oligarcha vyprávěl

Ať si USA připojí k sobě Polsko. Ale my chceme mír

Klíčová slova: Ukrajina  | Porošenko
3105 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

euPortal.cz

Migrační lež v záři koronaviru a lenost dekadentního Západu. Kde je ekonomický přínos migrantů? Rychle pryč z Evropské unieSalvini: EU je doupě zmijí a hyen. Epidemie změnila myšlení Italů. Solidarita na bruselský způsob

ePortal.cz

Ekonomický pád bude větší, než vláda tušíJe to neskutečné, jak je lidstvo nepoučitelné. Posledních sto let to zkoušelo znovu a znovu. Socialismus tuhle a onde, tudy a jinudy. Vždycky se spálilo

Eurabia.cz

Děsivé svědectví z Řecka. Muslimští uprchlíci ze rabují a kradou co mohouFeminismus zabíjí

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo toZa Terezou Spencerovou: Nebýt ovce a radovat se ze života. Díky, Terezo
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan