Bestialita, jakou Evropa neviděla. Rakousko-uherská armáda páchala na srbských civilistech nejbrutálnější zločiny, masakrovala i děti

Autor: odjinud | Publikováno: 14.10.2014 | Rubrika: Historie
Ilustrace

N území Mačvy, Jadru, Radjeviny a Poceriny rakousko-uherští vojáci v létě roku 1914 provedli strašné zločiny na civilistech. V Prnjavoru, Lešnici, Petkovici, Lipolistu, Culjkovići, Dobrići a Bogosavcích zabíjeli starce a ženy, masakrovali děti.Srbská armáda za osm dní dokázala porazit mocnou rakousko-uherskou armádu a přinutit ji opustit Srbsko. Po porážce na Ceru, rakousko-uherští vojáci, jak zaznamenal český spisovatel Egon Erwin Kisch, začali bezhlavě utíkat. Jezdci tehdy osedlali koně, vojáci přeplavali Drinu, přáli si co nejdříve ze Srbska zmizet. Srbská armáda, která je pronásledovala, se v osvobozených vesnicích Mačvy setkávala se strašlivými zločiny.
 
Vláda Srbského Království podnikla chytrý tah. Moudrost politiků, kteří tehdy vedli zemi, se ještě jednou dostala do popředí. Do Srbska pozvali objektivní, nezaujaté a nejznámější evropské kriminalisty a patology. Nejslavnější mezi nimi byl vážený švýcarský kriminalista Archibald Reiss – říká pro dokumentární film “Srbsko ve velké válce“ profesorka Filozofické fakulty Mira Radojević.
 
Archibald Reiss přijel do Mačvy, obešel místa zločinů, mluvil s přeživšími obyvateli, rakousko-uherskými válečnými zajatci, srbskými vojáky a důstojníky a přicházel k opravdu neuvěřitelným údajům. Zaznamenal, že lidé byli vražděni nejsurovějšími způsoby: viseli ukřižováni mezi koni, pobodání bajonety, upalování ve školách, pečeni na rožni. Reiss zaznamenal i případ, kdy byl tříměsíční kojenec hozen vyhladovělým prasatům. Systematicky sestavil počet obětí, způsoby, kterými byli umučeni a jejich stáří.
 
Dostal se i k údajům, že tehdy bylo zavražděno 1 253 osob, mezi nimiž bylo 288 žen, 77 dětí ve věku jeden rok až deset let, 62 dětí mezi deseti a patnácti lety věku – uvádí profesor Filozofické fakulty Miloš Ković a dodává, že tomuto počtu obětí je třeba přidat i 554 pohřešovaných osob, které byly odvedeny přes Drinu a nikdy se nevrátily. Znásilnění byla mnohem masovější, než mohl Archibald Reiss zaznamenat, protože se o tom v prostřední patriarchálních vesnic nemluvilo, jak dále vysvětluje Ković.
 
Nejvíce postižen byl Šabac a vesnice Prnjavor, která se nachází v bezprostřední blízkosti. Dle svědectví Reisse, vstup nepřátelských jednotek tuto bohatou vesnici, jež čítala 2.400 obyvatel, zahalil do černého. Reiss za přítomnosti komise zaznamenal, že od 4. do 17. srpna 1914 bylo zabito, upáleno či zmasakrováno 352 obyvatel této vesnice. Poznamenal též, že v domě Milutinovićů v Prnjavoru bylo zmasakrováno a upáleno 97 mužů, žen i dětí, a že ve škole v Prnjavoru bylo upáleno 50 místních obyvatel.
 
V Lešnici bylo postříleno a zaživa zahrabáno 109 osob. V Mačvě bylo zcela zničeno mezi 40 a 50 vesnicemi. Za hrůzy a utrpení byly Šabac a Prnjavor po válce vyznamenány řádem Karadjordjovy hvězdy s meči.
 
Evropa tehdy nejvíce naslouchala Archibaldu Reissovi, ale o utrpení srbských civilistů tehdy psali i četní novináři a publicisté, kteří přijeli do Srbska. O zločinech svědčí i korespondent pařížského Ilustratiónu Henri Barbie a americký novinář John Reed. Reed zaznamenal, že po Mačvě ušli kilometry a nacházeli opuštěné vesnice, obrostlé plevelem. Mluvil o lidech, které namačkali do kostelů a zaživa upálili, zatímco vojáci čekali s puškami, aby stříleli na každého, kdo se pokoušel probít z ohně; psal i o vražděných dětech, o mučených dívkách, o znásilňovaných ženách – říká profesorka Mira Radojević.
 
Francouzský novinář Barbie zaznamenal: „Jsem přinucen jasně pojmenovat strašlivé barbarství rakousko-uherských jednotek. Kdybych na vlastní oči neviděl jejich provinění, těm zločinům bych nevěřil… To mocné Rakousko-Uhersko ukázalo odstrašující bestialitu, jakou Evropa neviděla“.

Jednotky, které se dopustily zločinů, byly z největší části složeny z jižních Slovanů. Z druhé strany, strašných zločinů se v Šabaci dopustili i příslušníci Druhé armády, mobilizováni na území Maďarska. Archibald Reiss zajatcům položil otázku, proč to udělali. Narodil se v Německu a taková zvěrstva nemohl pochopit – říká profesor Miloš Ković. Odpověď našel v protisrbské propagandě, roky existující na území rakousko-uherské monarchie. Srbové byli představeni jako divoši a barbaři zabíjející své zajatce nejsurovějšími způsoby.
 
Henri Barbie v knize citoval nařízení rakousko-uherského generála Horsteina, který vojákům zdůraznil, že vstupují do nepřátelské země, mezi obyvatelstvo, od kterého lze očekávat útoky, a proto je potřeba zacházet velmi surově. Generál v nařízení dokonce zdůraznil, že budou potrestáni všichni rakousko-uherští vojáci, kteří prokážou jakýkoli druh solidarity s místním obyvatelstvem.
 
Jednou ze strašných věcí, kterou rakousko-uherští vojáci tehdy provedli, bylo, že lidové kroje považovali za uniformu – uvádí profesorka Radojević. Často se stávalo, že srbští záložáci, ale i jednotliví četníci, neměli uniformu, a tak do války odcházeli oblečeni do lidových krojů. Rakousko-uherští vojáci vraždili civilní obyvatelstvo v krojích, s odůvodněním, že vraždí četníky. V rakousko-uherských jednotkách vládl strach z akcí četníků a oni všude viděli četníky – říká historik Milan Micić. Za četníky rakousko-uherští vojáci prohlašovali i ty, kteří jimi nebyli.
 
Kdo se dopustil zločinů?
Ze směru Bosny a Hercegoviny, přes Drinu do Srbska postupovaly dvě rakousko-uherské armády (pátá a šestá). Každá z těchto armád se skládala ze dvou sborů. V rámci páté působil 13. záhřebský (který byl složen z Chorvatů a Krajinských Srbů) a 8. pražský sbor (Češi). Šestou armádu tvořily 15. sarajevský (Bosňáci) a 16. dubrovnický sbor (Chorvati). Ti přešli Drinu a postupovali přes Mačvu, Jadar a Radjevinu. Sávu u Šabace přešla 2. armáda, mobilizovaná na území Uherska (převážně Maďaři). Je těžké říct, které z těchto jednotek se dopustily zločinů. Švýcarský patolog Archibald Reiss zaznamenal, že “nejhorší byli Chorvati a Maďaři” – říká profesor Miloš Ković. V rámci 13. záhřebského sboru byla i 42. ďáblova divize, jejímž příslušníkem v těchto dnech byl i Josip Broz (25. Domobranecký pěší regiment).      
 
Odborný konzultant: Dr. Aleksandar Životić, Filozofická fakulta, Bělehrad
 
Rozhovory jsou součástí dokumentárně-hraného filmu Srbsko ve velké válce, který Rádio – Televize Srbska realizuje ve spolupráci s Ministerstvem obrany Republiky Srbsko.
 
Překlad pro Institut srbských studií: Vladimir Mitić

Vyšlo na webu RTS. V českém překladu vydal Institut srbských studií

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý prezident Jugoslávie se drsně pustil do Evropské unie: Chce rozbít a zbídačit naši zemi. Srbsko je ohroženo!

Nejdřív Turci, teď Evropská unie. Vyhrají tentokrát Srbové svoji bitvu?

Klíčová slova: Srbsko
16583 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunistéNechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysliBritové vyšli ze „Žaláře národů" – Středně jedovatý fejetonCílem pangermánů již za Rakouska–Uherska, nacistického Německa byla likvidace českého národa a germanizace jeho území

euPortal.cz

USA vyhrožují České republiceEtiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Pikoru vyzvali k reakci a ta přišla drtivá. Kádrujete mi ženu? A to teprve začínámeUž zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan