Je Miloš Zeman proputinský politik? Odpovídá ruský expert

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 10.10.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Na Pražském hradě se uskutečnila oslava sedmdesátin českého prezidenta Miloše Zemana. Jeho jméno se stále častěji objevuje ve zprávách ruských i zahraničních informačních agentur. Časopis EUROMAG Zemana označil Člověkem týdne za jeho návrh, aby se světové společenství smířilo s tím, že Krym je částí Ruska.

Český lídr podpořil myšlenku federalizace Ukrajiny, kritizoval jednání kyjevské vlády, tvrdě se ohradil proti západním sankcím vůči Rusku. V Moskvě si pamatují, jak během války v Jižní Osetii Miloš Zeman nepodpořil Gruzii, jak vystupoval proti umístění v zemi americké protiraketové obrany, jak byl jedním z evropských vrcholných politiků, kteří navštívili olympiádu v Soči.

Český prezident je nezřídka označován za "proputinského" muže. A jak vnímají Miloše Zemana jako politika v Moskvě? Na to nám odpověděl historik Vadim Truchačev:

-Ne, nelze tvrdit, že Miloš Zeman je prorusky naladěný politik. Vždy společně s výroky o Krymu tvrdě kritizuje Rusko kvůli situaci na Donbasu. A to, že sankce jsou špatné, nehovořil od začátku. Podobně jako jeho předchůdci na nejvyšším postu, tak i Zeman velkou pozornost věnuje dodržování mezinárodního práva. Proto kategoricky odmítá uznat nezávislost Kosova, A když se hovoří o Krymu, tak poukazuje na to, že za změnou hranic nestojí Rusko, ale Západ, když uznal Kosovo nezávislým státem. Tedy, Miloš Zeman je politický pragmatik, který odhodil na Západě rozšířené stereotypy o naší zemi.

Čeští prezidenti byli vždy nevšední a velké osobnosti. Jaké místo mezi nimi zaujímá Miloš Zeman?

-On je jednoznačně výraznou figurou. Šprýmař, který se nebojí tvrdých slov, někdy dokonce hrubých, politicky nekorektních. Bez servítek hovoří o islámu, novém ukrajinském vedení, a ještě před tím o sudetských Němcích. Ale v reálné politice je vždy vyrovnaný. Jeho verbální skandály mu nebrání budovat například dobré vztahy s Německem nebo Rakouskem. Hlas Miloše Zemana, jako před ním Václava Havla, Václava Klause, je slyšet daleko za hranicemi Česka. Je to unikátní politik.

V podmínkách složité mezinárodní situace je pro Rusko prezident Zeman partner, se kterým lze hovořit?

-Jednoznačně je partnerem, se kterým je možné a nutné vést dialog. Myslím si, že Rusko by si mělo pozorně všímat Česka, jakožto industriálně vyspělé země, která se pokouší na evropské scéně o nezávislou politiku. A mít na paměti, že jeho prezidentem je člověk, který prohlásil: "Rusko je nutné vnímat jako zemi Dostojevského, Turgeněva, Složenicyna, Čajskovského, Repina. Vidím ho v řadě světových velmocí."

Vyšlo na czech.ruvr.ru

DOPORUČUJEME:

Americký viceprezident veřejně přiznal, že donutili Brusel k protiruským sankcím. EU uznává, že sankce stejně nefungují

Zemanův zahraničněpolitický guru Kmoníček: Boj za demokracii? Ne všichni chtějí žít jako my. Všichni dnes obchodují se všemi, nestrašme ruským vlivem

Klíčová slova: Putin  | Zeman
4256 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

euPortal.cz

Máme tady další sluníčkářský genderový nesmyslInvaze imigrantů pokračuje. Nyní jsou jimi zahlceny Kanárské ostrovy

ePortal.cz

Vše okolo Kavčích hor je tak strašně jednoduché. Za peníze nás všech tu partička uzurpátorů, kteří si veřejnou televizi zprivatizovali sami pro sebe, provozuje jednobarevnou televizi pouze pro někohoPomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

Eurabia.cz

Vakcína: AstraZeneca zbabrala testyNová kniha: Idea českého národního státu třetího tisíciletí

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Havlova amnestie vypustila bestii. Brutálně zavraždil matku a její dcery. Nejmladší znásilnil. Za pár let bude na svobodě„Neuvěřitelné, skandální!“ Co bylo odstraněno z archivu ČT? Aktivista Šinágl se bouří: Nezávislou ČT potřebujeme, ale ta dnešní...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan