Profesor Rajko Doleček vyjmenoval důvody, proč nemůže být nadšeným přítelem USA. Vnímáte to stejně?

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 4.10.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Profesor Rajko Doleček, který se proslavil především televizním pořadem „Nebezpečný svět kalorií“, věnuje výraznou část svého času pozorování vývoje na mezinárodním poli. Původně kvůli vnějším vlivům na válku v bývalé Jugoslávii, dnes ho stále trápí nebezpečná politika západních organizací a USA.

Česká média nás podle profesora Dolečka na začátku ukrajinské krize informovala o tamních událostech zcela jednostranně, obzvláště se informace proměnily do jakéhosi protiruského běsnění po sestřelení malajsijského letadla, kdy se posluchač rozhlasu nebo divák televize nestačil divit, za jaké hlupáky pokládají tvůrci těch našich zpráv posluchače nebo diváky. „Supervelmoc špionážních satelitů, USA, zatím nedala žádné objektivní a vysvětlující informace,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz.

Rajka Dolečka především trápí, jak se ve světě chovají Spojené státy americké. „V USA jsem byl vícekrát, jednou v rámci amerického stipendia celý rok, v USA mi vyšly dvě odborné knihy, měl jsem tam řadu přátel, hlavně po ročním pobytu a po řadě přednášek na tamních univerzitách, kongresech. Bohužel, všichni moji přátelé, až na jednoho, zemřeli. Řada Američanů je politicky dost naivních, jejich povšechné průměrné znalosti zeměpisu jsou dost chatrné. Vzpomínám si na dávná líčení Uptona Sinclaira v druhé knize jeho ‚Konce Světa‘, kde to pěkně líčí,“ vysvětluje lékař a spisovatel.

„Proto když mluvím o té ‚špatné Americe‘, myslím tím oficiální USA za takových špatných prezidentů jako byl Bill Clinton, který lhal nejen pod přísahou v souvislosti se slečnou Lewinskou, ale i kolem počtů mrtvých v Bosně a Hercegovině, který si všechna svá vystoupení nechává předobře zaplatit, včetně toho v Potočarech, nad hroby muslimů a tak dále,“ uvádí Doleček.

Stejnou optikou prý nahlíží na tehdejší Clintonovu, podle jeho slov stejně tak dezinformující, ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou. „Tu kdosi v souvislosti, s jí do značné míry vyvolanými podvody kolem Kosova a tamního krveprolití, docela vtipně nazval ‚Balkánskou řeznicí‘, která se snažila (úspěšně?) finančně využít svého kreditu u nových kosovsko-albánských mocipánů. Dále pak i na ty, co přišli po nich a udělali z USA hlavního tvůrce a spolutvůrce nepokojů po celém světě (Irák, Sýrie, Libye, Ukrajina, před tím Jugoslávie),“ jmenuje profesor důvody, proč nemůže být nadšeným přítelem Ameriky.

Naopak Rusové mohou mít podle Rajka Dolečka radost, že mají silného prezidenta. „Rusko mělo veliké štěstí, že místo příliš často opilého Jelcina dostalo energického a činorodého Putina, jenž zachránil Rusko před rozpadem na několik menších států, které by lacino prodávaly své hodnotné suroviny a draze platily za to, někdy i ne příliš potřebné, co by jim oficiální Západ a jeho instituce (např. Mezinárodní měnový fond) draze nabízel,“ je přesvědčen.

„Proto ta až patologická nenávist části západních médií i politiků k Putinovi, který se úspěšně angažoval do celosvětového geopolitického dění, např. v Sýrii prospěl k zachování režimu prezidenta Asada, což bylo pro Sýrii a její lid jistě neskonale lepší nežli převzetí moci militantními islamisty, jak se to kvůli krátkozrakosti politiky USA stalo před časem v částech Iráku,“ sděluje dále v komentáři pro server ParlamentníListy.cz.

Tím, že Rusko začlenilo do federace i Krym, má podle profesora Dolečka důležitý strategický důvod. „Podle některých zpráv Putin převzetím Krymu, s výraznou ruskou většinou, zabránil připravovanému využití námořní základny v Sevastopolu námořnictvem USA v Černém moři. Dále Putin prospěl také uvolněním Jižní Ameriky z příliš veliké ekonomické závislosti na USA,“ zmiňuje.

„Putinova vláda úspěšně zasáhla proti primitivně vulgárnímu postupu mladých žen v rámci Pussy Riot v pravoslavném chrámu v Moskvě, což se nelíbilo některým pokryteckým ochráncům lidských práv na Západě – není mi jasné, kdyby se to odehrálo v některém chrámu např. v New Yorku nebo Washingtonu, zda by v tom oficiální místa našla dokonalou realizaci takto pokřivených (podle místa činnosti) lidských práv. Je vhodné si vzpomenout na realizaci lidských práv těch, kteří se bouřili na Wall Street. Dovolili by v New Yorku nebo v Londýně, Berlíně například striptýz v nějakém chrámu jako projev správně chápaných lidských práv?“ uzavírá svůj komentář pro ParlamentníListy.cz profesor Rajko Doleček.

www.parlamentnilisty.cz

DÁLE DOPORUČUJEME:

Zásadní projev prezidenta Miloše Zemana, který naštval všechny rusofoby a pravdoláskaře. Přečtěte si ho celý

Exdiplomat Miroslav Polreich: Teď Obama přijde za Ruskem, bez kterého se neobejde. Vy čecháčkovští komentátoři, co jste chtěli válčit...

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Srbsko  | Kosovo  | USA  | OSN  | Putin  | NATO  | Chorvatsko  | Jugoslávie  | ICTY
4374 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan