Profesor Rajko Doleček vyjmenoval důvody, proč nemůže být nadšeným přítelem USA. Vnímáte to stejně?

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 4.10.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Profesor Rajko Doleček, který se proslavil především televizním pořadem „Nebezpečný svět kalorií“, věnuje výraznou část svého času pozorování vývoje na mezinárodním poli. Původně kvůli vnějším vlivům na válku v bývalé Jugoslávii, dnes ho stále trápí nebezpečná politika západních organizací a USA.

Česká média nás podle profesora Dolečka na začátku ukrajinské krize informovala o tamních událostech zcela jednostranně, obzvláště se informace proměnily do jakéhosi protiruského běsnění po sestřelení malajsijského letadla, kdy se posluchač rozhlasu nebo divák televize nestačil divit, za jaké hlupáky pokládají tvůrci těch našich zpráv posluchače nebo diváky. „Supervelmoc špionážních satelitů, USA, zatím nedala žádné objektivní a vysvětlující informace,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz.

Rajka Dolečka především trápí, jak se ve světě chovají Spojené státy americké. „V USA jsem byl vícekrát, jednou v rámci amerického stipendia celý rok, v USA mi vyšly dvě odborné knihy, měl jsem tam řadu přátel, hlavně po ročním pobytu a po řadě přednášek na tamních univerzitách, kongresech. Bohužel, všichni moji přátelé, až na jednoho, zemřeli. Řada Američanů je politicky dost naivních, jejich povšechné průměrné znalosti zeměpisu jsou dost chatrné. Vzpomínám si na dávná líčení Uptona Sinclaira v druhé knize jeho ‚Konce Světa‘, kde to pěkně líčí,“ vysvětluje lékař a spisovatel.

„Proto když mluvím o té ‚špatné Americe‘, myslím tím oficiální USA za takových špatných prezidentů jako byl Bill Clinton, který lhal nejen pod přísahou v souvislosti se slečnou Lewinskou, ale i kolem počtů mrtvých v Bosně a Hercegovině, který si všechna svá vystoupení nechává předobře zaplatit, včetně toho v Potočarech, nad hroby muslimů a tak dále,“ uvádí Doleček.

Stejnou optikou prý nahlíží na tehdejší Clintonovu, podle jeho slov stejně tak dezinformující, ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou. „Tu kdosi v souvislosti, s jí do značné míry vyvolanými podvody kolem Kosova a tamního krveprolití, docela vtipně nazval ‚Balkánskou řeznicí‘, která se snažila (úspěšně?) finančně využít svého kreditu u nových kosovsko-albánských mocipánů. Dále pak i na ty, co přišli po nich a udělali z USA hlavního tvůrce a spolutvůrce nepokojů po celém světě (Irák, Sýrie, Libye, Ukrajina, před tím Jugoslávie),“ jmenuje profesor důvody, proč nemůže být nadšeným přítelem Ameriky.

Naopak Rusové mohou mít podle Rajka Dolečka radost, že mají silného prezidenta. „Rusko mělo veliké štěstí, že místo příliš často opilého Jelcina dostalo energického a činorodého Putina, jenž zachránil Rusko před rozpadem na několik menších států, které by lacino prodávaly své hodnotné suroviny a draze platily za to, někdy i ne příliš potřebné, co by jim oficiální Západ a jeho instituce (např. Mezinárodní měnový fond) draze nabízel,“ je přesvědčen.

„Proto ta až patologická nenávist části západních médií i politiků k Putinovi, který se úspěšně angažoval do celosvětového geopolitického dění, např. v Sýrii prospěl k zachování režimu prezidenta Asada, což bylo pro Sýrii a její lid jistě neskonale lepší nežli převzetí moci militantními islamisty, jak se to kvůli krátkozrakosti politiky USA stalo před časem v částech Iráku,“ sděluje dále v komentáři pro server ParlamentníListy.cz.

Tím, že Rusko začlenilo do federace i Krym, má podle profesora Dolečka důležitý strategický důvod. „Podle některých zpráv Putin převzetím Krymu, s výraznou ruskou většinou, zabránil připravovanému využití námořní základny v Sevastopolu námořnictvem USA v Černém moři. Dále Putin prospěl také uvolněním Jižní Ameriky z příliš veliké ekonomické závislosti na USA,“ zmiňuje.

„Putinova vláda úspěšně zasáhla proti primitivně vulgárnímu postupu mladých žen v rámci Pussy Riot v pravoslavném chrámu v Moskvě, což se nelíbilo některým pokryteckým ochráncům lidských práv na Západě – není mi jasné, kdyby se to odehrálo v některém chrámu např. v New Yorku nebo Washingtonu, zda by v tom oficiální místa našla dokonalou realizaci takto pokřivených (podle místa činnosti) lidských práv. Je vhodné si vzpomenout na realizaci lidských práv těch, kteří se bouřili na Wall Street. Dovolili by v New Yorku nebo v Londýně, Berlíně například striptýz v nějakém chrámu jako projev správně chápaných lidských práv?“ uzavírá svůj komentář pro ParlamentníListy.cz profesor Rajko Doleček.

www.parlamentnilisty.cz

DÁLE DOPORUČUJEME:

Zásadní projev prezidenta Miloše Zemana, který naštval všechny rusofoby a pravdoláskaře. Přečtěte si ho celý

Exdiplomat Miroslav Polreich: Teď Obama přijde za Ruskem, bez kterého se neobejde. Vy čecháčkovští komentátoři, co jste chtěli válčit...

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Srbsko  | Kosovo  | USA  | OSN  | Putin  | NATO  | Chorvatsko  | Jugoslávie  | ICTY
4489 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhled
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan