Senátor Doubrava: Listopad byl největší podvod, Havel byl totální alkoholik, Klaus nastartoval rozkrádání. A Putin s Babišem...

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 27.9.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

25 LET OD LISTOPADU '89 Senátor Jaroslav Doubrava byl do roku 2010 členem KSČM, před listopadem 1989 byl v KSČ od roku 1967. Domnívá se, že listopad ´89 byl podvodem na Češích a Slovácích. Negativně hodnotí úlohu Václava Havla i Václava Klause. Komunistický režim by podle něho dospěl k demokracii. Polistopadový vývoj hodnotí silně negativně. A řekl i zajímavé věci o Vladimiru Putinovi, Andreji Babišovi a Miroslavu Kalouskovi.

Jak hodnotíte 17. listopad 1989 – tu změnu režimu – po 25 letech?

Hodnotím to jako největším podvod na národech Československa.

A proč?

Vzpomeňte si na to, jak Havel vykládal, že komunisté straší nezaměstnaností, ale že se to nikdy nestane, a aby se lidé nebáli. Podívejte se, jak narostl počet nezaměstnaných, jak se postupně rozkrádala republika. Lidé nebyli na náměstích a necinkali klíči pro to, aby tu zde bylo to, co tu máme dnes.

Myslíte si, že původní režim šlo udržet v té formě, jak fungoval? Nebylo přece jenom dobře, že se umožnily svobodné volby, že tu existuje nějaká svoboda projevu a tak dále?

V té době se přece už uvolňovala celá řada věcí. Uvolňovalo se cestování mimo republiku do západních zemí. Jednou z největších chyb a omylů bylo, že byla zavřená hranice, že se lidi nemohli podívat na Západ. Kdyby se na to mohli podívat, tak nevěřím, že by k tomu všemu došlo. Kdyby viděli, jak to funguje na Západě, tak by se velmi rádi vraceli domů. První vládní usnesení v roce 1988 už povolovalo soukromé podnikání. K těm změnám postupně docházelo. Není tedy pravda, že k nim nedocházelo. A věřím tomu, že kdyby se to bývalo udělalo tak, jak si valná většina lidí představovala, tak jsme dnes na tom nemuseli být tak, jak na tom jsme.

Myslíte si, že by to bývalo došlo k nějaké reformě, kdyby se zrušila vedoucí úloha KSČ, byly by svobodné volby a tak dále?

Myslím si, že k tomu to směřovalo a že by ke svobodným volbám došlo. I když si nemyslím, že tehdejší volby byly až zas tak nesvobodné. Pravda je, že se volily složky Národní fronty. Otázka je, nakolik by tam přibyly další strany. Ale myslím si, že by k tomu postupně došlo také.

A proč ten režim a systém podle vás padnul jak v Československu, tak i v zemích RHVP, Sovětském svazu, východní Evropě? Proč to skončilo?

Byla v tom větší ekonomická síla Západu a jenom naivní člověk si může myslet, že sem nešly obrovské peníze podobně jako do dalších států východního bloku na to, aby se ty režimy podkopávaly a aby se docílilo změny, ke které došlo. Myslím si, že to byl naprosto stejný scénář, jako jsme viděli v Jugoslávii i jaký jsme viděli na Ukrajině. Naštěstí to nedošlo tak daleko jako na Ukrajině. Ale šly sem obrovské peníze na to, aby se ty režimy podkopaly a došlo k těm převratům.

Vidíte nějaká pozitiva po listopadu ´89?

Jediné pozitivum je snad cestování za hranice. Ale když se nyní podívám na stav školství, stav zdravotnictví, jak se mají důchodci a další skupiny, tak se mi ta pozitiva hledají velmi těžko. Lidi si určitě nepředstavovali, že budou muset žebrat na léčbu svých postižených a nemocných dětí.

Vy jste zmínil Václava Havla. Jak hodnotíte jeho úlohu v tom celém procesu?

Václav Havel chytře využil příležitosti, aby se dostal do čela státu. Když si přečtete některá svědectví lidí, kteří s ním v disentu byli, tak vidíte, že to byl totální alkoholik – jak píše například Jiří Wolf v článku Opilec Václav Havel. Havel byl člověk, který neměl na takové pozici co dělat. V některých svědectvích se píše i o různých sexuálních orgiích a podobně. To má být morální vzor? Ta svědectví jsou velmi výmluvná. Kdokoli se s nimi seznámí, tak si Havla v žádném případě nemůže vážit. O „humanitárním“ bombardování srbských dětí a omluvě sudetským Němcům ani nemluvím.

Další významnou osobností listopadových a polistopadových událostí byl Václav Klaus. Jak hodnotíte jeho?

Vzpomínám si, jak profesor Zelený tehdy z Ameriky varoval Klause před kupónovou privatizací s tím, že je to cesta do pekel. A Klaus mu tehdy odpověděl, že když Zelený žije v Americe, tak ať radši radí Američanům a nechá nás jít jedinou nesprávnější cestou. To mě tedy zamrazilo. Když vidíte, jak Klaus nastartoval rozkrádání republiky, tak nebylo žádných pochyb o tom, kdo se tu chopil kormidla a kdo kočíruje naši republiku do propadu, pokud ne přímo do záhuby.

Jak se díváte na iniciativy, které požadují zákaz komunistické strany?

Může to znít paradoxně k tomu, co jsem řekl, ale myslím si, že kdyby bývalo k tomu zákazu došlo, tak to by bylo to nejlepší, co se mohlo komunistické straně stát, protože pak by se transformovala do jiné strany a dnes mohla být jinde, než je. Já jsem ve vnitrostranickém referendu hlasoval pro změnu názvu, nicméně rozhodnutí většiny členů strany bylo takové, že se název měnit nebude.

Lidé cinkali klíči. Vy říkáte, že jsou zklamaní. Ale když, jak říkáte, jsou zklamaní, tak proč komunistická strana s přehledem ve volbách nevyhraje?

Dnes je tu už druhá nebo třetí generace od převratu, která předešlý režim nezažila. Dnes vidíte masírování dětí, lže se jim o naší historii. Vykřikovalo se, že „nejsme jako oni“ a že se za komunistů falšovaly dějiny, ale já si myslím, že se nikdy nefalšovaly dějiny této republiky tak, jako v době po převratu a tak jako nyní. Takže toto je příčina. A ti, kteří tu dobu zažili, tak se mnohdy bojí říct, že tehdy bylo něco dobrého. A ti mladí, kteří to nezažili, podléhají masírování ve školách a médiích.

Když se vrátíme ke změně systému z hlediska voleb, je podle vás dobře, že se v Ústavě zrušila vedoucí úloha KSČ a že existuje volná soutěž politických stran bez Národní fronty? Či jak byste si představoval, že by ty volby měly fungovat?

Já jsem měl to štěstí, že jsem se mohl třikrát podívat do Číny a měl jsem bližší možnost seznámit se se systémem, který tam funguje. Tam je vedoucí úloha komunistické strany nepopíratelná a funguje to bez nejmenších problémů. Poslal bych tam naše vládní činitele, aby se seznámili se systémem, jakým se tam vládne. Ale věřím, že by nakonec k volební soutěži politických stran došlo.

Někteří lidé u nás říkají, že Putin je kábegák a komunista, že nám z Ruska přichází ohrožení demokracie, že hrozí návrat komunismu ze strany Putina a obnovení Sovětského svazu. Jak se díváte na tyto názory?

Lidem, kteří něco takového tvrdí, doporučuji, aby si dali mokrý hadr na hlavu a pak by se jim snad trošku rozsvítilo. Současné Rusko už není tím Ruskem, ke kterému jsme vzhlíželi kdysi dávno. Z Ruska žádné ohrožení demokracie nepřichází a ze strany Putina už vůbec ne. Mně strašně vadí, že sdělovací prostředky neuvádí pravdu a papouškují, co jim mnohdy nakáže někdo ze zahraničí, aby nám vtloukaly do hlav. Z Ruska nám nehrozí sebemenší nebezpečí a velmi mi vadí, jakým způsobem je zde Putin prezentován. Ať se někdo podívá do Ruska. Ať se podívá, za jak krátkou dobu Putin výrazně pozvedl Rusko oproti tomu, co bylo za Jelcina.

Podobně, jako se varuje před Putinem, tak někteří, například Miroslav Kalousek, varují před Babišem, že je to prý estébák a ve spojení s Babišem varují před návratem komunismu, před návratem estébáků...

Kdyby blbost kvetla, tak Kalousek rozkvete na všech možných i nemožných místech (smích), Kalousek se asi nemůže smířit s tím, že Babiš to zvládá i bez Kalouskových hloupých rad. Za tu krátkou dobu Babiš do systému pronikl a Kalousek má vážné obavy, že Babiš finance zvládá a že by nakonec mohlo dojít k tomu, že by mohl začít šťourat v pro Kalouska velmi nepříjemných věcech. Proto se snaží tímto způsobem Babiše špinit. Kalousek by si měl především zamést před vlastním prahem a pak by měl kritizovat někoho jiného.

www.parlamentnilisty.cz

DOPORUČUJEME:

Václavu Havlovi se chce na velkou a shání záchod...

Obraz Havla jsem hodil do koše. Lži, nenávist a pokrytectví. Zato Václav Klaus...

Opilec Václav Havel – svědek vypraví o bývalém prezidentovi

Senátor Doubrava: Ať německý prezident mlčí a neútočí na Zemana. Nejsme už Protektorát Čechy a Morava

Odporná balkánská řeznice Madeleine Albrightová mluvila v parlamentu. Senátor zhuseně odešel a připomněl tisíce jejích obětí

Klíčová slova: Klaus  | Rusko  | Putin  | Havel  | Babiš
4061 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníkuTahle směska okoukaných vykopávek a beznadějných eurohujerů chce, abyste je volili...

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdyTo mě trápí, lomil v ČT rukama předseda ODS Fiala. Jde o konflikt Babiše, Zemana a Petříčka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan