Zeman znovu rozmáznul to, čím pobouřil státníky na summitu NATO

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 21.9.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

I během časově náročného zářijového programu si prezident Miloš Zeman našel čas pro odpovědi na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Hlava státu reagovala na otázky týkající se nedávného summitu NATO, přijetí eura nebo vojenských základen. Prezident řekl, že na území Česka americká ani jiná základna není potřebná. Miloš Zeman také čtenáři vysvětlil, proč si naše země nemůže dovolit vystoupit z NATO a zůstat neutrální.

„Mohl byste veřejnosti sdělit důvod vašeho obratu o 180 stupňů na summitu NATO? Kolují různé historky o nátlaku na Vás. Rád bych znal pravdu,“ žádal čtenář prezidenta republiky.

Miloš Zeman reagoval jasně, nebyl žádný obrat ani nátlak na jeho osobu. „Zastávám přesně stejnou pozici, které se říká algoritmus podmíněného pokračování. Jinými slovy jsem pro tvrdý postoj vůči Rusku, pokud by podniklo invazi na východní Ukrajinu, a jsem pro měkký postoj vůči Rusku, to jest odmítání sankcí proti němu, pokud invazi na Ukrajinu nepodnikne,“ reagoval prezident.

Objevila se také žádost na prezidenta, aby národu sdělil, až případně dostane důkazy o invazi ruských vojsk na Ukrajinu. „Zatím jsem žádné nezvratné důkazy nedostal, a to ani od našich tajných služeb, které mně ironicky doporučoval švédský ministr zahraničí Carl Bildt. Pokud jemu takové důkazy byly poskytnuty, mohu mít určité pochybnosti o kvalitě švédských zpravodajských služeb,“ rýpl si prezident Zeman.

„Souhlasím a plně podporuji vaše vystoupení na summitu NATO. Nikdo do dnešního dne jasně neprokázal a nepodal žádné důkazy, že na východní Ukrajině operují ruská vojska! Proč asi? Stále se jedná o nás bez nás. Vstup ČR do NATO byla chyba, protože jsme mohli vidět, jak tato organizace porušuje články smlouvy. Nepřejeme si žádné základny NATO na území ČR! Celá rodina jsme pro referendum o vystoupení ČR z NATO a pro referendum o neutralitě ČR. Možná by se přidala i Slovenská republika. Co tomu říkáte, pane prezidente? Děkuji za upřímnou odpověď,“ napsal obsáhle další registrovaný čtenář hlavě státu.

Ve své odpovědi mu prezident republiky vysvětlil, proč Česká republika nemůže být neutrální. „Moje odpověď bude upřímná a možná pro Vás i nepříjemná. NATO nepotřebujeme jako hráz proti Rusku, ale jako bezpečnostní alianci v boji proti celosvětovému teroristickému islamismu, který se v poslední době zhmotnil do podoby tzv. Islámského státu. Pochopíte to tehdy, až nedej bůh první bojůvky Al-Kajda vyhodí do povětří nějaký objekt v České republice,“ sdělil Zeman.

„Neutralita je ten nejdražší způsob obrany, a protože se zaprvé musíte bránit všemi směry a zadruhé neexistuje dělba práce, kde byste se zaměřili pouze na jeden typ vojenské techniky nebo vojenského vybavení. Česká republika nemá tak vysokou životní úroveň a ekonomickou výkonnost jako například Švýcarsko nebo Rakousko, které si neutralitu mohou dovolit,“ podotkl k tomu český prezident v reakci na podobný dotaz.

„Moc si Vás vážím a jsem ráda, že jsem Vás já i moje rodina volila za prezidenta. Nedejte se zviklat ve svých názorech,“ děkovala prezidentovi čtenářka ParlamentníchListů.cz. „Děkuji Vám a slibuji Vám, že pokud své názory změním, tak opravdu jenom na základě pádných důkazů, které by ukazovaly, že jsem se v některém bodě mýlil, a Vy sama znáte latinské přísloví ‚errare humanum est‘ neboli ‚mýliti se je lidské‘. Ale ten, kdo mění svoje názory pod tlakem jakékoli lobby včetně lobby novinářů, ten je zbabělec, a zaslouží si jenom pohrdání,“ konstatoval prezident.

Další ze čtenářů připomínal prezidentovi jeho názor sdělený prostřednictvím hradního mluvčího jednomu z českých deníků, totiž, že v hraničních zemích s Ruskem je potřeba vybudovat základny NATO, pokud o to dané státy požádají. „Každá svobodná země, pokud se cítí ohrožena, má právo požádat o umístění amerických nebo jakýchkoli jiných vojenských základen na svém území. Zapomínáte ovšem na to, že za tyto základny musí tato země zaplatit sama a že nikdo jiný jí tyto velké peníze platit nebude. Česká republika podle mého názoru žádné americké ani jiné základny na svém území nepotřebuje,“ má jasno Miloš Zeman.

Čtenář podepsaný jako „Husita“ se prezidenta ptal, proč často opakuje přání, aby Česká republika co nejdříve přijala euro. Prý bychom tím ztratili poslední zbytek své nezávislosti. „Doporučuji Vám, abyste si zajel na Slovensko, kde sedmdesát procent obyvatel je spokojeno s eurem,“ vzkázala hlava státu.

V jiné z otázek tazatel sdělil prezidentu Zemanovi své mínění o krocích České národní banky, jako prodej zlatého pokladu nebo loňská devalvace. Prý jde o vlastizradu. „Talleyrand kdysi napsal, že je ještě větší zločin než vlastizrada, a to je pitomost. A myslím si, že to, co udělala Česká národní banka je právě pitomost,“ odpověděl Miloš Zeman prostřednictvím citátu francouzského politika a diplomata.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Vystoupení z NATO je pro nás jediná rozumná alternativa. Prohlášení českých přátel Ruska k hrozbě války a cizích vojáků na našem území

Zrušená přednáška o Rusku a Ukrajině se přeci jen uskutečnila: Na ČT se ani nemusím dívat, ty lži už znám, řekl historik

Klíčová slova: NATO  | Ukrajina  | Zeman
2564 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Papež František přirovnal Salviniho k Hitlerovi: Evropská unie na prvním místě a žádné národovectví, populismus a suverenitaStav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltě

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářVIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan