Česko-srbské přátelství se utužovalo v krásné krajině Zlatiboru. S cikánskou kapelou, dobrou rakijí i Prokletou Amerikou

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 7.9.2014 | Rubrika: Reportáž
Ilustrace

REPORTÁŽ V rámci programu Dnů česko-srbského přátelství organizovaných srbskou Turistickou organizací Zlatibor (http://www.zlatibor.org.rs/en)  a srbskou restaurací v Praze Singidunum (což latinsky znamená Bělehrad, www.singidunum.cz), jsem se účastnil několikadenního pobytu v Srbsku v turistickém centru a oblasti Zlatibor.

V Srbsku jsem byl na návštěvě vůbec poprvé. Přiznám se otevřeně, že dříve jsem se nějak zvlášť o tuto zemi nezajímal.

Proč mám vztah k Srbsku

Ano, odsuzoval jsem nálety USA a NATO na Srbsko, odsuzoval jsem uloupení Kosova Srbsku, které mi připomnělo zabrání českého pohraničí nacistickým Německem v roce 1938, byl jsem rád, že agresi NATO proti Srbsku i odtržení Kosova odsoudil Václav Klaus jako tehdejší předseda Poslanecké sněmovny i později jako prezident republiky a odmítl vyslat českého velvyslance do Kosova. Stejně tak jsem rád, že v této praxi pokračuje nynější prezident Miloš Zeman. Styděl jsem se, že vláda Mirka Topolánka uznala nezávislost Kosova, protože vím, že v roce 1938 se hlásilo 60 tisíc dobrovolníků na obranu Československa proti Němcům... Kamarád Marek mi vyprávěl leccos o četnicích a protinacistickém odbojáři Dražovi Mihajlovičovi, o němž napsal svou diplomovou práci...

Čili jsem spíš sympatizoval se Srbskem, protože jsem agresi NATO proti němu považoval za nespravedlivou. Ale osobně jsem žádné Srby neznal a ani jsem tolik nezajímal o Srbsko jako takové. To se změnilo, když jsem se dostal do výborné srbské restaurace Singidunum v Praze u příležitosti toho, že tam kamarád Radim představil svou knihu o haagském tribunálu a jeho nespravedlnostem vůči Srbům. Atmosféra restaurace mi učarovala i dobrým balkánským jídlem a výborným vínem, rakijí, prostředím i srbskou hudbou. Byl jsem proto rád, když mě majitel restaurace Aleksandar Djurić pozval na cestu za poznáním Srbska.

Zlatibor – něco jako srbský „Špindl“

Na výpravu do Srbska, jejíž náplní byla návštěva přírodních i historických památek i kulturní akce, vyrazily různé osobnosti z Česka, hlavně z oblasti kultury. 

První den autobus dorazil do turistického městečka Zlatibor, které by se dalo přirovnat asi k českému Špindlerovu Mlýnu. Je tam mnoho hotelů, které nabízejí kvalitní ubytování, ale i sportovní vyžití, wellness, ale i možnosti konání kongresů či konferencí (a při jejich konání vzájemně spolupracují). V rámci balkánské improvizace mě poněkud zaskočilo, když jsem (neplánovaně) poskytoval krátké vyjádření pro videoreportáž místního internetového deníku. Po pěti rakijích na uvítanou to byl celkem výkon.  

Pohoří Zlatibor je místem, kde se nachází četná zařízení pro zimní sporty a rozvinuta je i letní, pěší turistika. Tyto hory měl oblíbené jako své výletní místo také srbský král Aleksandar Obrenović. Kromě turistických zařízení a hotelů zde byla vybudována také léčebna. Hostem v nejstarším a nejznámějším zlatiborském hotelu Palisad byl mimo jiné i jugoslávský prezident, maršál Tito.

Nature

Já jsem byl ubytován ve čtyřhvězdičkovém hotelu Mona a členové „delegace“ i v dalších hotelech: Palisad, Dunav a Olimp. Ubytování bylo kvalitní a hlavně jídlo stálo za to. Snídaně na výběr od smažených, míchaných vajíček, omelet, klobásek, párků, po šunky, salámy, mnoho sýrů, sladkosti, saláty, ovoce... Obědy i večeře na výběr z mnoha teplých studených jídel, salátů, dortů..., co hrdlo ráčilo. A přiznám se, že mé hrdlo ráčilo hodně, až jsem se obával, že balancují na hranici smrtelného hříchu s názvem obžerství...

Jeskyně Stopića, skanzen Sirogojno, vernisáž a koncert

Druhý den ráno se vyjelo směrem k jeskyni Stopića, která je situována v překrásném kraji srbských hor a je vůbec jednou z největších srbských jeskyní.

The “siga” tubs

Potom se jelo do Sirogojna, kde je pěkný skanzen staré srbské vesnice i hezký kostelík. V místě je i slavný obchod s ručně pletenými svetry svetry a muzeum „Pletilja“.

Rural turism

V podvečer proběhla v hotelu Palisad vernisáž obrazů (fotografií) na téma ve stylu gotika a fantasy výtvarníka a fotografa Ivo Chvátila a v hotelu zůstanou díla vystavena.

Od osmi hodin večer začínal koncert českých umělců, kteří se zúčastnili výpravy. Před tím novinář Radim Panenka předal dar pro dětský domov. První na letním jevišti Králového náměstí vystoupila skupina Duende hrající směs latinských rytmů s jazzem a popem, která již před tím zahrála krátce i na vernisáži. Zaujala zpěvačkou Anetou Kováčovou s nádherným hlasem.

Pak zahrála cikánská kapela Gipsy Spirit tvořená špičkovými cikánskými hudebníky okolo známého houslisty, herce a moderátora Vojtěcha Lavičky. Úspěch u srbského publika zaznamenala hlavně píseň Prokletá je Amerika. Těžko porovnat, kdo zpíval více hezky, zda Pavlína Danková z Gipsy Spirit, či Aneta Kováčová. Last but not least vystoupila zpěvačka Monika Agrebi.

Večer se šlo ještě do restaurace v hotelu Zlatiborská noć (ten se nachází v obci Bela Zemlja mezi Užicem a Zlatiborem) na jehněčí maso. Skupina Gypsy Spirit to pěkně rozjela, hrála i známé srbské písně, a tak někteří borci vydrželi tančit až do šesti do rána...

Vesnice Drvengrad, historická dráha, vrchol Tornik

...a někteří z nich dokázali dorazit i následující den ráno k autobusu (Slabší kusy, které nebudeme jmenovat, odpadly). Opět se jelo do hor. Do Mokre Gory, kde vznikla tradiční dřevěná vesnice Drvengrad založená známým režisérem Emirem Kusturicou. Návštěvníci mohli obdivovat i „vězení“ s vyobrazením válečných zločinců George Bushe a Javiera Solany. Vesnička je opravdu hezká a dobře zasazená v přenádherné krajině.

Navštívili jsme i Šarganskou osmicu, respektive nádraží ze začátku 20. století, které dnes včetně historické dráhy slouží již jen pro turistické účely.

Poté se jelo na lanovku na nejvyšší vrch pohoří Zlatibor Tornik, jehož nadmořská výška činí 1496 metrů a odkud je krásný výhled do Kosova i Bosny a Hercegoviny.

Večer proběhla v restauraci Zlatan Bor slavnostní závěrečná večeře, u které hrála srbská kapela tradiční písně. Rakije ani tanec opět nechyběly... A ráno zpátky do vlasti. Kousek za hranicemi jsme se ještě stavili v restauraci maminky Mladena Lazareviće, která nás bohatě pohostila. Restaurace s názvem Malo Užice je v Kelebii kousíček za hranicemi Srbska již na území Maďarska.

Krásný, ale daleký kraj Zlatiboru

Kdybych měl shrnout své dojmy z výletu, tak bych řekl, že naši srbští přátelé nás hostili v oblíbeném kraji krále Aleksandara Obrenoviće vskutku královsky a patří jim za to velký dík. Kraj Zlatiboru je velmi hezký s nádhernou přírodou. Služby hotelů a rekreačních zařízení jsou tam velmi dobré pro turisty, sportovce, rodiny s dětmi i odpočinek. Určitě si zaslouží pozornost českých turistů pro možnou dovolenou.

Velkou nevýhodou je ale vzdálenost. Autem se tam jede ostrou jízdou 13 hodin, autobusem 20 hodin. Chtělo by to podle mě, aby cestovní kanceláře nabízely možnost letět do Bělehradu a pak převoz autobusem do Zlatiboru by byl již v celku přijatelný. Bylo by dobře, aby se tento hezký kraj pohostinného Čechům přátelsky nakloněného národa Srbů otevřel více pro české občany.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud Srbsko vstoupí do NATO, bude jedinou zemí v dějinách světa, vstupující do spolku, jež ji ukradl část území

Bývalý prezident Jugoslávie se drsně pustil do Evropské unie: Chce rozbít a zbídačit naši zemi. Srbsko je ohroženo!

Klíčová slova: Srbsko
4675 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Volby jako válka generací?Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

euPortal.cz

Globální korporace jsou větší hrozbou než Antifa a extrémistéPetříčkovo poselství: Svět patří lidem, kteří nikam nepatří. Propaganda ministerstva k smíchu i k pláči. Mladá generace bez hodnot

ePortal.cz

Znárodnění už probíháPomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

Eurabia.cz

Vakcína: Pfizer v potížíchRepubliku si rozvracet islámizmem nedáme!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Bojovník proti manipulacím Cemper: Nová koalice v Radě ČT si zatím jen zkoušela sílu. Biskupové navrhli Lipovskou a teď „my nic“Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan