Uznávaný expert docent Radim Valenčík: Hra o velkou ukrajinskou lež vstupuje do finále. Takto poznáme "vyšší fázi" manipulace

Autor: Radim Valenčík | Publikováno: 20.8.2014 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Před třemi dny (16.8.) proběhla na FB výměna názorů týkající se dění v tomto týdnu, ze které vybírám:

Josef Šlerka: Zkusil bych si takovou predikci: v pristich tydnech nas ceka pomerne vic clanku, komentaru a statusu o tom, ze demokracie je super, ale jeji vyvoz je priznakem imperalismus (mozna trochu jemneji receno).

Radim Valenčík: Já bych měl jiný typ: Příští týden nás čeká systematické znedůvěryhodňování všech informačních zdrojů. Mediální konzument by měl nabýt dojmu: Všichni lžou, nikomu se nedá věřit, všichni jsou stejní darebáci a lháři. A do takto připravené situace jako blesk sjede nějaká hodně velká lumpárna. (Svrbí mě skalp.). Obávám se, že to bude ještě něco drsnějšího, než jsem předpokládal před pár dny:
http://radimvalencik.pise.cz/1561-obavam-se-ze-se-pripravuje-velke-svinstvo.html

Josef Šlerka: "Příští týden nás čeká systematické znedůvěryhodňování všech informačních zdrojů." no, to je imho strategie od uplne zacatku, jen se malinko neshodnem ci.

Celá diskuse je zde: https://www.facebook.com/josef.slerka/posts/10152680623993156?comment_id=10152683869598156&offset=0&total_comments=23¬if_t=feed_comment_reply

Dnes jsem k tomu dodal:

Momentálně jsme svědky pokusu o úplnou destrukci důvěryhodnosti všech informačních zdrojů

- včetně a především těch, které si platíme. Zjevná snaha, aby mediální konzument přestal věřit čemukoli a nechal se ještě snadněji zmanipulovat. Takže rozum do hrsti, vytrvalost - jinak nás opravdu vtáhnout do přímé účasti na válce. Zde je jeden z dokladů toho, kam v uplynulých dnech byla schopna veřejnoprávní media zajít: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/rusky-humanitarni-trhak-a-bajky-o-rozstrilenem-konvoji_315695.html#.U_LzeMdIu7x
Odkazy na FB uvádím zejména proto, aby upřesnil, co mám na mysli. Tak především mně jde o "naše" média, tj. především veřejnoprávní média ČR, která si povinně platíme. O tom, že informují účelově, tendenčně, tj. že si neplní svou funkci objektivního a vyváženého informování veřejnosti, v tomto případě nejde. Používání dvojího metru, zamlčování důležitých informací, využívání různých psychologických efektů apod. - s tím už se setkáváme dlouhou dobu. To, co mám na mysli, je "vyšší fáze" manipulace, která se vyznačuje:

- Přebíráním zpráv, které jsou neověřeny, kdy prezentace těchto zpráv jen v náznacích obsahuje zmínku o tom, že tyto zprávy nejsou dostatečně ověřeny, které si běžný konzument nepovšimne.

- Ignorováním povinnosti uvedení nepravd na pravou míru - následně, když je pravdivost zprávy vyvrácena, se již nepovažuje za nutné o tom veřejnost informovat.

- Tím, že těmito - v podstatě nepravdivými zprávami - jsou veřejná média zahlcována ne-li přehlcována.

- Tím, že na základě nich se účelově vyrábí fiktivní realita: Nepravdivé informace jsou obsáhle komentovány, vyjadřují se k nim "odborníci", vedou se o nich diskuse, jako kdyby tyto informace byly pravdivé.

Dochází tak k velmi nebezpečnému zhroucení důvěry ve veřejnoprávní informační zdroje. Apelovat na zlepšení situace asi nemá smysl. Rozčilovat se tím méně. Podle mě to chce:

- Pochopit význam vlastní odpovědnosti za uchování schopnosti "nenaletět", střízlivě analyzovat situaci - doba je opravdu vážná, každý, kdo si uchová tuto schopnost zvyšuje šance na to, že nedojde k nejhoršímu.

- Učit se z toho, co se odehrává. Není sice příjemné uvědomovat si, že svět je mnohem horší, než jsme si mysleli, že jsme mnohem více bezbranní vůči zlu, než jsme si mysleli, přesto však bychom měli dorůst do úrovně pochopení toho, o co jde.

- Projevit vytrvalost v úsilí dobrat se pochopení současné reality a způsobu, jak v rámci možností zvrátit vývoj.

- Zachovat klid, nepanikařit, nezatrpknout, nenechat se znechutit, nepropadnou pocitu bezmocnosti.

- Mít trpělivost k těm, kteří realitu vidí jinak. Někteří z nich nemusí být beznadějné případy. Některým dojde to, jaká hra se s nimi hraje, třeba jako té "funkcionářce" ve slavné Sexmisi, když se dostanou do konfrontace s projevy velké a systematické lži, která se dříve nebo později, s většími nebo menšími ztrátami pro nás zhroutí.

- Poskytovat si vzájemnou podporu, pokud jde o ty, kteří se nenechali vtáhnout do současné hry, kteří mají ještě schopnost nadhledu a kritického hodnocení situace.

- Učit se vzájemně od sebe -tj. nejen si poskytovat podporu, ale snažit se vzájemně obohacovat tak, abychom se více dobrali pochopení toho, co se vlastně děje. V tomto poznání je naše síla.

- Odmítnou vulgarity, jednostranné fandovství spojené s představou o možnosti silového řešení současných problémů, dělání si iluzí o čemkoli a komukoli.
...
Vyšlo na webu Radima Valenčíka ZDE

DÁLE DOPORUČUJEME:

Proč je Barack Obama nervózní pokaždé, když kritizuje Rusko a Putina? Ruský server se snažil najít odpovědi

Děs a katastrofa. Europoslanec Ransdorf byl na Ukrajině a detailně popsal, co tam viděl

Senátor Veleba: Poláci sem navalí tuny jablek. Kníže Schwarzenbergu, jeď teď na Majdan, proč mlčíš

Klíčová slova: Rusko  | USA  | mediální manipulace  | Ukrajina
8289 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Myslet si, že lze omezit terorismus v Evropě omezením nábojů v zásobníku pro bezúhonné lidi, může jen šílenecKdysik bylo BBC a Svobodna Evropa, dneska su blogy a fejkoweby

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane Socialisté usilovně pracují na odstranění Salviniho a obnovení přílivu masy afrických uprchlíku do Itálie a Evropy

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduVáclav Klaus: Greta Thunbergová je oběť a chudák. Klimatická krize? Jen propaganda
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan