Ransdorf měl návštěvu z Ukrajiny: Tisíce mrtvých, sirotci a obchod s lidskými orgány. A pokud jde o USA…

Autor: Miloslav Ransdorf | Publikováno: 30.7.2014 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Varovné výročí

Sto let po sarajevském atentátu se v Evropě válčí

28. 6. 1914 proběhl atentát v Sarajevu. Přesně na den sto let poté, 28. 6. 2014, ukrajinský prezident Petro Porošenko zrušil na nátlak pravicových fanatiků příměří a vyhlásil pokračování války.  

Tím doufám shoda končí. V minulém týdnu přijeli na návštěvu do Bruselu mí přátelé z Ukrajiny. Mluvili o obchodu s tělesnými orgány, o sirotcích, o dětech ohrožených v zóně bojů, o běžencích, o tisícovkách mrtvých. O tom, že ve Slavjansku zůstala z osmi nemocnic jenom jedna. Jeden z těchto mých přátel, bývalý ministr, se už na tu spoušť nemohl dívat a založil humanitární fond, který rozděluje léky a zdravotní pomůcky, odváží děti ze zóny bojů do ozdravných táborů, stará se o sirotky a běžence. V zóně bojů žijí čtyři miliony lidí! A mrtvých jsou již tisíce. Říkal mi, že ho před rokem nenapadlo ani ve snu, že by na Ukrajině mohla vypuknout válka.

Teď je výročí První světové války. Myslím, že nás nic podobného nečeká. Buďme vděčni generaci Roosevelta, Stalina a Churchilla, že prosadila po zkušenosti ze dvou světových válek  pevné základy mezinárodního práva a Organizaci spojených národů. Mezinárodní právo se někteří chytráci pokoušeli zpochybnit, protože je prý zastaralé a nepružné. Nepodařilo se to ani Bushovi a jeho lidem a Obama dopadne stejně. Už dnes se dá označit za jednoho z nejhorších amerických prezidentů poválečné doby.

Poučení, které vyplývá ze vzniku První světové války i pro dnešek, je prosté. Sebesilnější státy, sebevětší mocnosti nejsou pány dějin. Šéfové velmocí si namlouvají, že vztah závislosti je jednosměrný. Že smlouvy tu jsou od toho, aby je plnili jen ti slabší. Ve skutečnosti jsou velmoci častokrát na těch slabších fatálně závislé. A tak se před sto lety stalo spojení velmocí s lokálními balkánskými nacionalisty roznětkou pro celosvětový požár. Nastala válka, kterou v podobě, jak se nakonec odehrála, nikdo neočekával a nikdo ji takto ani nechtěl. Ale vypukla, proběhla a byla první velkou ranou evropské nadvládě nad světem. Zhroutila se hodnotová měřítka a nastal rozklad. Cena za to byla deset miliónů lidských životů.

V současnosti světová válka nenastane. Ovšem ti, kteří si myslí, že mají monopol na dějiny a přehlížejí všechny slabší, se mohou dočkat naprosto neodhadnutelných a destruktivních následků, především v ekonomické a sociální sféře. Barack Obama nazval svou knihu předvolebních slibů "Změna, které můžete věřit". Téměř žádná změna nenastala, jede se dál ve starých kolejích. Ale možnosti lhát a manipulovat jsou už přece jen omezené.

PhDr. Miloslav Ransdorf CSc., poslanec Evropského parlamentu za KSČM

ČTĚTE TAKÉ:

Hrozí vojenské napadení Ruska Američany? Clintonová s Albrightovou by se chtěly koupat v Putinově krvi. Zastavme je

3008 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníkuTahle směska okoukaných vykopávek a beznadějných eurohujerů chce, abyste je volili...

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdyTo mě trápí, lomil v ČT rukama předseda ODS Fiala. Jde o konflikt Babiše, Zemana a Petříčka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan