Ransdorf měl návštěvu z Ukrajiny: Tisíce mrtvých, sirotci a obchod s lidskými orgány. A pokud jde o USA…

Autor: Miloslav Ransdorf | Publikováno: 30.7.2014 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Varovné výročí

Sto let po sarajevském atentátu se v Evropě válčí

28. 6. 1914 proběhl atentát v Sarajevu. Přesně na den sto let poté, 28. 6. 2014, ukrajinský prezident Petro Porošenko zrušil na nátlak pravicových fanatiků příměří a vyhlásil pokračování války.  

Tím doufám shoda končí. V minulém týdnu přijeli na návštěvu do Bruselu mí přátelé z Ukrajiny. Mluvili o obchodu s tělesnými orgány, o sirotcích, o dětech ohrožených v zóně bojů, o běžencích, o tisícovkách mrtvých. O tom, že ve Slavjansku zůstala z osmi nemocnic jenom jedna. Jeden z těchto mých přátel, bývalý ministr, se už na tu spoušť nemohl dívat a založil humanitární fond, který rozděluje léky a zdravotní pomůcky, odváží děti ze zóny bojů do ozdravných táborů, stará se o sirotky a běžence. V zóně bojů žijí čtyři miliony lidí! A mrtvých jsou již tisíce. Říkal mi, že ho před rokem nenapadlo ani ve snu, že by na Ukrajině mohla vypuknout válka.

Teď je výročí První světové války. Myslím, že nás nic podobného nečeká. Buďme vděčni generaci Roosevelta, Stalina a Churchilla, že prosadila po zkušenosti ze dvou světových válek  pevné základy mezinárodního práva a Organizaci spojených národů. Mezinárodní právo se někteří chytráci pokoušeli zpochybnit, protože je prý zastaralé a nepružné. Nepodařilo se to ani Bushovi a jeho lidem a Obama dopadne stejně. Už dnes se dá označit za jednoho z nejhorších amerických prezidentů poválečné doby.

Poučení, které vyplývá ze vzniku První světové války i pro dnešek, je prosté. Sebesilnější státy, sebevětší mocnosti nejsou pány dějin. Šéfové velmocí si namlouvají, že vztah závislosti je jednosměrný. Že smlouvy tu jsou od toho, aby je plnili jen ti slabší. Ve skutečnosti jsou velmoci častokrát na těch slabších fatálně závislé. A tak se před sto lety stalo spojení velmocí s lokálními balkánskými nacionalisty roznětkou pro celosvětový požár. Nastala válka, kterou v podobě, jak se nakonec odehrála, nikdo neočekával a nikdo ji takto ani nechtěl. Ale vypukla, proběhla a byla první velkou ranou evropské nadvládě nad světem. Zhroutila se hodnotová měřítka a nastal rozklad. Cena za to byla deset miliónů lidských životů.

V současnosti světová válka nenastane. Ovšem ti, kteří si myslí, že mají monopol na dějiny a přehlížejí všechny slabší, se mohou dočkat naprosto neodhadnutelných a destruktivních následků, především v ekonomické a sociální sféře. Barack Obama nazval svou knihu předvolebních slibů "Změna, které můžete věřit". Téměř žádná změna nenastala, jede se dál ve starých kolejích. Ale možnosti lhát a manipulovat jsou už přece jen omezené.

PhDr. Miloslav Ransdorf CSc., poslanec Evropského parlamentu za KSČM

ČTĚTE TAKÉ:

Hrozí vojenské napadení Ruska Američany? Clintonová s Albrightovou by se chtěly koupat v Putinově krvi. Zastavme je

4296 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihuMilouš Jakeš, člověk věřící v socialismus, skromný, který se dokázal i v nejvyšší funkci vyhnout sklonu k papalášství. Ani pro ty nejprimitivněji uvažující a chápající odpůrce komunismu se nestal symbolem zlaKoněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

euPortal.cz

Vláda v německém státu Bádensko-Württembersko se rozhodla na základních a středních školách zakázat nošení burek a nikábů. Babišova vláda zákaz islámského zahalování blokujeCo ukázal pornoskandál: Důvěra a solidarita je tatam. Patříte k "nižším vrstvám"? Bílé nemuslimky na prodej. Tohle je dnešní feminismus. Ochrana jen pro elity

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Švédové se definitivně zbláznili. Zločinci jim vraždí děti a oni místo toho řeší gender“Uprchlíci vám vydělají na důchody, vy xenofobové.” A realita? Přes 50% uprchlíku nepracuje!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemuOndřej Hejma: Zakázaný člověk, nesmí do TV. A tenhle? Nový Drahoš. Takto pracují aktivisté
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan