Rusko-ukrajinské plynové drama vrcholí. Už v červnu může dojít k zavření kohoutků

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 3.6.2014 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Do konce tohoto týdne by měla Ukrajina zahájit s pomocí Evropy splátky za ruský plyn. Strany dosáhly kompromisu, ale na jednáních vládne napětí, protože všechno může být každou chvíli zmařeno.

Eurokomisař pro energetiku Günter Oettinger, který dělá na jednáních zprostředkovatele, řekl, že první část dluhu ve výši 2,5 milionu dolarů může být vyplacena již ve čtvrtek. Je to zatím jediný pokus stran o sblížení postojů. Takhle to komentoval šéf Gazpromu Alexej Miller:

-Ukrajina musí v souladu s dříve vystaveným účtem plně uhradit dodávky plynu za červen. Termín splátky vyprší 2. června. A nezaplatí-li za červen, pak od 10 hodin ráno 3. června dostane tolik, za kolik bylo zaplaceno. Zdůrazňuji, že jednáme v přísném souladu se smlouvou.

V důsledku zrušení všech úlev, včetně za černomořskou námořní základnu na Krymu, zdražil plyn pro Ukrajinu na 485 dolarů. Ukrajinská vláda pokládá tuto cenu za příliš vysokou. Nejednou prohlásila, že je ochotna uhradit dluh podle staré ceny 268,5 dolaru. Tohle řekl ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan:

-Otázka nespočívá v zaplacení. Jde o spravedlivou tržní cenu plynu. Po tom, co bude určena, ukrajinská strana zaplatí dluhy a bude přísně plnit smluvní závazky.

Mezitím Rusko je ochotno projednat pouze poskytnutí Ukrajině slevy. O změnu smluvní ceny zatím nejde. Ale také pro slevy platí dvě podmínky: za prvé, Ukrajina musí zaplatit zadlužené dvě miliardy dolarů, a za druhé, prokázat svoji solventnost.

Možná, že Kyjev bude muset zaplatit Gazpromu nikoli 2,5 miliardy, ale celých deset: jde o finanční záruky přečerpání plynu do podzemních nádrží za účelem zajištění nepřetržitého tranzitu plynu v podzimním a zimním období. Evropská unie je údajně ochotna najít pro Ukrajinu tyto miliardy. Nikoli však reálnými penězi, ale pouhými zárukami.

Tak či jinak, nepohne-li se věc z mrtvého bodu, může Rusko zastavit přísun plynu Ukrajině od 3. června. Ukrajinci sdělili, že se do konce tohoto týdne uskuteční ještě jedna třístranná ministerská schůzka o plynu mezi EU, Ruskem a Ukrajinou. Nehledě na dost výbojnou rétoriku, hodlají účastníci této schůzky zřejmě pokusit se o kompromis. Ostrá fáze plynové krize není výhodná ani Kyjevu, ani Moskvě, ani Bruselu.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

DOPORUČUJEME:

Analytik Chelemendik: Rusko a Čína mají sílu zničit USA. Ty mají plán na válku, která může zasáhnout i Česko

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Ukrajina  | energetika
1993 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan