Rusko-ukrajinské plynové drama vrcholí. Už v červnu může dojít k zavření kohoutků

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 3.6.2014 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Do konce tohoto týdne by měla Ukrajina zahájit s pomocí Evropy splátky za ruský plyn. Strany dosáhly kompromisu, ale na jednáních vládne napětí, protože všechno může být každou chvíli zmařeno.

Eurokomisař pro energetiku Günter Oettinger, který dělá na jednáních zprostředkovatele, řekl, že první část dluhu ve výši 2,5 milionu dolarů může být vyplacena již ve čtvrtek. Je to zatím jediný pokus stran o sblížení postojů. Takhle to komentoval šéf Gazpromu Alexej Miller:

-Ukrajina musí v souladu s dříve vystaveným účtem plně uhradit dodávky plynu za červen. Termín splátky vyprší 2. června. A nezaplatí-li za červen, pak od 10 hodin ráno 3. června dostane tolik, za kolik bylo zaplaceno. Zdůrazňuji, že jednáme v přísném souladu se smlouvou.

V důsledku zrušení všech úlev, včetně za černomořskou námořní základnu na Krymu, zdražil plyn pro Ukrajinu na 485 dolarů. Ukrajinská vláda pokládá tuto cenu za příliš vysokou. Nejednou prohlásila, že je ochotna uhradit dluh podle staré ceny 268,5 dolaru. Tohle řekl ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan:

-Otázka nespočívá v zaplacení. Jde o spravedlivou tržní cenu plynu. Po tom, co bude určena, ukrajinská strana zaplatí dluhy a bude přísně plnit smluvní závazky.

Mezitím Rusko je ochotno projednat pouze poskytnutí Ukrajině slevy. O změnu smluvní ceny zatím nejde. Ale také pro slevy platí dvě podmínky: za prvé, Ukrajina musí zaplatit zadlužené dvě miliardy dolarů, a za druhé, prokázat svoji solventnost.

Možná, že Kyjev bude muset zaplatit Gazpromu nikoli 2,5 miliardy, ale celých deset: jde o finanční záruky přečerpání plynu do podzemních nádrží za účelem zajištění nepřetržitého tranzitu plynu v podzimním a zimním období. Evropská unie je údajně ochotna najít pro Ukrajinu tyto miliardy. Nikoli však reálnými penězi, ale pouhými zárukami.

Tak či jinak, nepohne-li se věc z mrtvého bodu, může Rusko zastavit přísun plynu Ukrajině od 3. června. Ukrajinci sdělili, že se do konce tohoto týdne uskuteční ještě jedna třístranná ministerská schůzka o plynu mezi EU, Ruskem a Ukrajinou. Nehledě na dost výbojnou rétoriku, hodlají účastníci této schůzky zřejmě pokusit se o kompromis. Ostrá fáze plynové krize není výhodná ani Kyjevu, ani Moskvě, ani Bruselu.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

DOPORUČUJEME:

Analytik Chelemendik: Rusko a Čína mají sílu zničit USA. Ty mají plán na válku, která může zasáhnout i Česko

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Ukrajina  | energetika
2103 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan