Ransdorf: Za naprosto směšné pokládám poučování žáků o tom, že islám není nebezpečný

Autor: Miloslav Ransdorf | Publikováno: 23.5.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Před časem se vyslovila Angela Merkel, že multikulturalismus jako politická strategie selhal a že je třeba hledat jiná řešení. Že na pořadu dne je integrace přistěhovalců, kteří si musí osvojit jazyk a hodnoty evropské většiny. Angela Merkel neříká nic, co by nemělo předem oporu v průzkumech veřejného mínění. Říká věci, kde si je jistá společenskou podporou.

 

Multikulturalismus se stal módou v době postmoderny, v době zamlžování identit a pohodlného relativismu. Vykládalo se o rovnosti diskursů, ale to platilo, jak dovozoval Robert Cooper (bývalý poradce Blaira a Solany) uvnitř postmoderní komunity, nikoli ve vztahu mezi postmoderním a moderním či premoderním světem (viz můj článek Liberální imperialismus?). O tom, co je pravda, nakonec rozhodovala síla. V tomto kontextu mohlo dostat své ospravedlnění jakékoli tmářství, jakýkoli iracionalismus, jakýkoli útok na evropské hodnoty.

Je to už dlouho, kdy evropský kapitál místo toho, aby podporoval evropské rodiny, začal dovážet levnou pracovní sílu z Orientu a Afriky. Následky jsou katastrofální. V Evropě žijí početné komunity těch, které se nehlásí k evropské tradici a k evropským hodnotám. Kdysi tradiční dělnická čtvrť v Berlíně Wedding (Roter Wedding) je dnes osídlena převážně přistěhovalci. Podobně některá tradiční průmyslová města ve Velké Británii. V Německu žije 4,5 milionu Turků a ve Francii více než 4 miliony Arabů. Ostrov Lampedusa, který navštívila studijní delegace naší frakce (GUE/NGL), je přetížený.

Řecko, přes jehož hranici přechází ilegálně denně více než 500 lidí (90% ilegálních vstupů v rámci EU) ztrácí nad tímto přívalem kontrolu. Na jihu Španělska dochází ke střetům Španělů s Maročany, protože španělská vláda řadě z nich „darovala“ legalizaci pobytu, aniž by vzala v potaz vysokou nezaměstnanost v Andalusii. Navíc kapitál přesouvá velké množství jednoduchých výrob právě do Maroka.

V Bruselu, kde sídlí instituce EU, je podle publicistů 20% lidí bez práce (tedy ve velkém Bruselu) a značnou část z toho činí přistěhovalci. Nejčastější jméno, které dostává narozené dítě v Bruselu, prý už není ani Jean, ani Jacques nebo François, ale Mohamed.  Kamerovým systémem byl zdokumentovaný případ, kdy skupinka Arabů a černochů bezdůvodně přepadla bulharského pracovníka Evropského parlamentu a z patrové výšky ho shodila do kolejiště metra. Způsobila mu nenapravitelné škody na zdraví a trvalou invaliditu, ale policie tři měsíce věc tajila, protože se prý obávala rasistických reakcí většinové populace!

Některé autoři jsou z takové situace silně znepokojeni. Walter Laquer vidí nebezpečí ve vzniku Eurábie místo demokratcké Evropy (jeho kniha o posledních dnech Evropy je nyní k dispozici i česky), Christopher Caldwell (Reflections on the Revolution in Europe) si klade otázku, zda si Evropa může zachovat stejnou tvářnost s jiným obyvatelstvem a v odpovědích je skeptický. Guru americké pravice Patrick J. Buchanan mluví přímo o tom, jak vymírání obyvatel Západu a invaze přistěhovalců ohrožují západní civilizaci a vedou k jejímu zániku (jeho kniha Smrt Západu z roku 2002 vyšla česky 2012).

To jsou snad přehnané názory. Ale je potřeba něco dělat. To základní je prosazovat prioritu principů občanské společnosti, jejíž základní zásadou je vzájemné uznání. Kdo popírá vzájemné uznání, z občanské společnosti se vyřazuje. Není pravda, že každý přistěhovalec je přínosem. Podstatná je jeho schopnost přijmout naše hodnoty, zvládnout náš jazyk a integrovat se. Při regulaci přistěhovalectví by měli mít přednost ti, jejichž integrační potenciál je nejvyšší.

Za naprosto směšnou pokládám iniciativu, která navrhuje, aby „osvětáři“ obcházeli školy a poučovali žáku, že islám není nebezpečný. V islámské tradici je třeba diferencovat a my si musíme uvědomit a přiznat, že jeho většinový étos je odlišný oproti našemu. Že islámský svět dvě stě padesáti milionů Arabů musí dohnat velké zpoždění (například vydává jen jednu desetinu překladů z jiných jazyků oproti Řekům, kteří jistě netvoří evropskou špičku; počet vědeckých článků, které těch 250 milionů Arabů vydalo, nepřevyšuje množství článků, které vydalo 5 milionů Izraelců). Že interpretace islámu z pera funfamentalistů (třeba Sajjida Qutba) je v bytostném protikladu k evropským hodnotám. Tomu mohu věnovat jiný článek, protože díla těchto autorů mám a řadu jejich analýz také. Bylo by ostatně dobré je vydat česky, aby čeští občané věděli, s čím mají co do činění.

Multikulturalismus byl módou, ale už není a být jí nadále nesmí, má-li evropská civilizace se svými hodnotami a kvalitami přežít.

 

Klíčová slova: islám  | KSČM
3477 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihuMilouš Jakeš, člověk věřící v socialismus, skromný, který se dokázal i v nejvyšší funkci vyhnout sklonu k papalášství. Ani pro ty nejprimitivněji uvažující a chápající odpůrce komunismu se nestal symbolem zlaKoněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

euPortal.cz

Vláda v německém státu Bádensko-Württembersko se rozhodla na základních a středních školách zakázat nošení burek a nikábů. Babišova vláda zákaz islámského zahalování blokujeCo ukázal pornoskandál: Důvěra a solidarita je tatam. Patříte k "nižším vrstvám"? Bílé nemuslimky na prodej. Tohle je dnešní feminismus. Ochrana jen pro elity

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Švédové se definitivně zbláznili. Zločinci jim vraždí děti a oni místo toho řeší gender“Uprchlíci vám vydělají na důchody, vy xenofobové.” A realita? Přes 50% uprchlíku nepracuje!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemuOndřej Hejma: Zakázaný člověk, nesmí do TV. A tenhle? Nový Drahoš. Takto pracují aktivisté
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan