Socialista k Ukrajině a Tibetu: Byli jsme za trotly. Rusko se vzepřelo USA, Západ na to doplatí. A troubové z ČT...

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 17.5.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Premiér Bohuslav Sobotka dostal „za uši“ od amerického viceprezidenta Joe Bidena. Alespoň je o tom přesvědčen socialistický politik a kandidát do europarlamentu Lubomír Ledl. „Mluvili spolu 40 minut, těžko asi řešili, co budou dělat příští víkend,“ řekl Ledl. Ten ocenil krok české diplomacie směrem ke zlepšení vztahů s Čínou, kvůli čemuž jsme prý dříve byli za největšího „trotla v Evropě“.

„Pan prezident nabídl zprostředkování rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem, ale to je špatně, protože klíčová jsou jednání mezi Ruskem a Spojenými státy, protože to jsou ti hlavní aktéři, kteří tam mají vliv, a obávám se, že větší vliv tam mají USA. EU jako obvykle hraje jen legrační roli,“ uvádí Lubomír Ledl.

Evropská unie musí podle jeho slov začít mluvit o svých zájmech a o tom, jaké společné zájmy má s Amerikou a jaké s Ruskem. „Myslím si, že zájmy EU a Ruska si jsou blíž než zájmy evropské k americkým. Problém je, že vojensky, mezinárodně a bezpečnostně EU neznamená vůbec nic. Tomu se nikdo nevěnuje a doufám, že to bude první věc, která bude nastolena po zvolení nového europarlamentu. Místo toho tam teď všichni řeší, kdo bude příštím šéfem Evropské komise,“ sděluje Ledl.

„Nedávno mě pobavilo ‚vytýkací řízení‘, kterého se dostalo našemu panu předsedovi vlády Sobotkovi. Alespoň jsem to tak pochopil, když jsem se dozvěděl, že 40 minut s ním mluvil americký viceprezident. Tak určitě si nepovídali o tom, co budou dělat příští víkend nebo jestli už mají na chatě splněné agrotechnické lhůty. Navíc informace, kterou poskytl Úřad vlády, byla neuvěřitelně skoupá, takže z toho zcela zřejmě plyne, že premiér Sobotka dostal za uši,“ je přesvědčen.

Hrozí tu vážný konflikt, poprvé od konce války

Přitom podle Ledla premiér vystupoval loajálně k NATO a oficiálnímu proudu. „Zřejmě si asi dovolil nějaké ‚co kdyby‘ a ‚možná, že‘. Právě proto, že si nyní připomínáme porážku nacismu, tak tato výročí by měla vždycky připomínat, co se v takových situacích může stát v okamžiku, když se tyto věci podcení. Od druhé světové války už uplynulo tolik let, že si nikdo neuvědomuje hrozbu, že ukrajinská krize může přerůst do skutečně vážného konfliktu. Tady bych výjimečně souhlasil s panem Kalouskem, který řekl, že agresorovi se musíme vzepřít, jinak to špatně dopadne,“ říká socialista Ledl.

„Pouze se lišíme v tom, kdo je agresor. Podle mě to už patnáct let jsou především neokonzervativci ze Spojených států, kteří se snažili zahnat Rusko do moře a z tohoto hlediska buďme rádi, že Rusko nabralo tolik sil, aby se tomu postavilo,“ pokračuje.

Problémem je podle něho dlouhodobá nečinnost Evropské unie. „Vezměme si Jugoslávii, Irák, Libyi, Sýrii… To jsou krize, které vyvolával někdo mimo Evropu. Přitom EU by měla mít zájem, aby v jejím bezprostředním sousedství panovala harmonická spolupráce a aby sousední země pozitivně těžily ze sousedství s EU. Místo, aby se EU snažila pokusům o vyvolávání napětí bránit, bylo tomu vždycky naopak,“ podotýká doktor Ledl.

EU na svoji politiku doplatí

„Když začal někdo někde přilévat olej do ohně, evropské země místo společného stanoviska stály v první řadě těch, kteří napětí přiživovali. EU za to nakonec vždycky zaplatila a nakonec na to i doplatí. Nemyslím si ale, že by to bylo jen neschopností evropských elit, někdo na tom naopak intenzivně pracuje. Vzpomeňte si na slova Mirka Topolánka, který řekl, že kdyby tu Američané měli jen hlídat krecht s bramborami, je důležité, aby tu byla bota amerického vojáka. Když slyším mnoho našich politiků mluvit o mezinárodních otázkách, mám pocit, že už mají v Bruselu domluvenou nějakou kancelář,“ naznačuje Lubomír Ledl.

Nedávno se objevila kritika a výhrady k průběhu cesty ministra Lubomíra Zaorálka do Číny, kde šéf české diplomacie podepsal dokument konstatující, že Česká republika vnímá Tibet jako součást Čínské lidové republiky.

Jak to vnímal Lubomír Ledl? „Od začátku působení nového ministra zahraničních věcí mám velice kritický názor na jeho fungování. Hodně mě zklamal. Ze všech ministrů asi nejvíc. Pokud jde o Čínu, obecně to beru jako pozitivní krok, ale zase to svědčí o dávce neprofesionality. Ať se na mě nikdo nezlobí, my tady dvacet let děláme všechno proto, abychom se v Číně dostali na černou listinu, aby nás považovali za největšího trotla v Evropě, což se v podstatě podařilo a najednou má někdo pocit, že tam přijedeme, podepíšeme nějaký kus papíru a všechno bude jinak,“ nechápe.

Přijde konec propagandistickým kotrmelcům?

„Projekty, se kterými do ČLR Zaorálek jel, se česky označují jako přání otcem myšlenky. Něco ve smyslu: Já jsem ze severní Moravy a zrovna tam bych byl moc rád, kdyby tam byl technologický park, který by zainvestovala Čína… Budiž panu ministrovi chvála, že se probudil. Zde musím také nerad přiznat, že pozitivní roli v otázce Číny vždycky sehrával Václav Klaus. Už jen tím, že byl v mezinárodněpolitických vztazích realista a uměl počítat do deseti, nedělal žádné propagandistické kotrmelce jako všichni ostatní politici,“ míní Lubomír Ledl.

Ten přesto oceňuje, že do Pekingu vyrazil někdo s pozitivním poselstvím. Zdůrazňuje však, že i takové pozitivní poselství se musí předem dobře připravit. „A musí ho připravit lidé, kteří vědí, o čem je řeč, jak to v Číně funguje, jaká je tam mentalita a jakým způsobem se k tomu postavit, aby to mělo efekt,“ zdůrazňuje.

Troubové z České televize prý vysílají nesmysly

A Tibet? „Je potřeba se na věc dívat bez ideologie a realisticky. O Číně si nedělám extra iluze, ale považovat nevolnictví, které v Tibetu panovalo ještě před 55 lety, za něco úžasného, k čemu by se Tibeťané měli chtít vrátit, to považuji za stupidní. U nás už je zvykem, že není potřeba o tom nic vědět, ale můžeme o tom mluvit a kritizovat. Ukazuje se ale, že stále víc lidí to už přestává bavit. A to včetně toho, co předvádí Česká televize,“ zmiňuje veřejnoprávní médium.

„Začalo to olympiádou v Soči, kdy to skoro vypadalo, že sportovci jedou mezi nějaké chaloupky s ušlapanou hlínou na podlaze. Je to ubohé a nejvíc mi na tom vadí, že za to platíme, že všichni posíláme každý měsíc peníze, aby si ti troubové z ČT mohli v těch nesmyslech libovat,“ dodává v komentáři pro ParlamentníListy.cz Lubomír Ledl.

JUDr. Lubomír Ledl (nar. 1952) je český levicový politik, do roku 1989 funkcionář SSM, po sametové revoluci poslanec Sněmovny národů za KSČ, později za KSČM. Nyní je místopředsedou Strany demokratického socialismu. Je členem zastupitelstva hlavního města Prahy, na kandidátce KSČM na osmém místě kandiduje do Evropského parlamentu. Aktivně hovoří pěti světovými jazyky.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Nenávidí Putina, podporuje fašisty, Schwazenberg je pro ni Bůh. Česká televize lže a manipuluje celým národem

Historik vyvrací manipulace kolem pobytu sovětské armády po osvobození Československa. Zmiňuje zásadní fakta, o kterých skoro nikdo neví

 

Klíčová slova: Rusko  | USA  | Putin  | Čína  | Ukrajina  | Tibet
5008 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Víte, kde končí Vaše peníze? Čtěte děsivá fakta... Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Babiše zneužívají lidé kolem! V ANO povstal muž kvůli migraci a EUSenátor z továrny: Všichni tu chtějí dělat v kancelářích, rukama nikdo
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan