Občanská válka se přiblížila. Prezident Zeman se v rozhovoru pustil do ukrajinské armády

Autor: odjinud | Publikováno: 14.5.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ocenil krok Ruské federace, která odvolala armádu z hranic s Ukrajinou. Pozitivní roli v ukrajinské krizi s ohledem na propuštění zadržovaných pozorovatelů OBSE podle prezidenta sehrál jak ruský zmocněnec Lukin, tak německá diplomacie. V komentáři domácí politiky se prezident Zeman vyslovil pro co nejtvrdší formu zákona o prokázání příjmů a majetku.

Pane prezidente, v jaké fázi je teď ukrajinská krize? Co se změnilo po tragických událostech v Oděse a jak hledíte na různé výklady té tragédie s desítkami obětí?

Ukrajinská krize se přiblížila občanské válce a občanská válka může být záminkou pro zahraniční invazi. Za řešení pokládám prezidentské volby 25. května pod přísnou mezinárodní kontrolou.

Budete podnikat nějaké kroky pro další zprostředkování smírného řešení?

Řekli jsme na zasedání Východního partnerství, že nabízíme dobré, tedy zprostředkovací, služby za předpokladu, že s tím vyjádří souhlas obě strany. Prozatím jsme takové vyjádření nedostali, minimálně z ruské strany.

Jan Světlík nedávno v rozhovoru pro HN naznačil, že některé kroky české zahraniční politiky reálně poškozují byznys s Ruskem. Vy jste z jedné strany řekl, že EU a NATO by měly podniknout akce k odstrašení Ruska, na druhou stranu dlouhodobě a intenzivně prosazujete ekonomickou diplomacii. Kde vidíte tu rovnováhu? Lze Rusko odstrašovat a zároveň s ním obchodovat?

Jsem proti ekonomickým sankcím vůči Rusku, protože by nic dobrého nepřinesly. Na druhé straně jsem proti ruské invazi na východní Ukrajinu a tu nezastavíte ekonomickými sankcemi, ale pouze jasnou připraveností NATO. Říká se tomu sebezničující prognóza. To znamená, děláte tato gesta právě proto, aby k ruské invazi nedošlo, nikoli proto, aby k ní došlo.

Když sledujete kroky Ruské federace, Spojených států, Evropské unie a ukrajinské vlády, kdo poslední dobou dělá pozitivní kroky a je naopak někdo, kdo přilévá olej do ohně?

Pozitivním krokem je bezesporu stažení ruských vojsk z ukrajinských hranic, účast jak německé diplomacie, tak ruského zmocněnce Lukina na propuštění pozorovatelů OBSE. Negativním krokem je naopak činnost ukrajinské armády, která tyto pozorovatele po jejich propuštění málem postřílela.

Kritizoval jste vládu, že otálí s některými zákony. Pokud jde o zákon o prokázání původu příjmů a majetku, ministr financí Andrej Babiš navrhuje podstatně měkčí variantu než třeba premiér. Co doporučujete? Jaká je vaše představa podoby tohoto zákona?

Jsem pro co nejtvrdší variantu a domnívám se, že by mohla platit i retroaktivně. Ti, kdo namítají, že naše zákony neumožňují retroaktivitu, si neuvědomují, že obdobný zákon byl přijat například ve Slovinsku, kde se týká horizontu od roku 1990.

Pane prezidente, při dotazech na hodnocení vlády a ministrů jste reagoval, že dáte kabinetu oněch tradičních sto dnů hájení. Sto dnů uběhlo, jak dosavadní činnost vlády hodnotíte? Selhává některý z ministrů? A jak jste spokojen s těmi, k nimž jste měl před jmenováním výhrady?

Já oceňuji to, že se vláda dohodla na zvýšení důchodů a na zavedení porodného na druhé dítě. Naopak jsem kritizoval zpomalený postup při přípravě zákona o prokázání příjmů a původu majetku a příliš pomalý postup při přijímání zákonů o sociálním bydlení. Z toho si můžete odvodit, vůči kterým ministrům mám určité výhrady.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Ruský vicepremiér se nehezky vysmál příznivcům Evropské unie: Toto je vaše perspektiva…

Jen pro silné žaludky! Na demonstraci za Rusko se vytahovaly hrůzy z Oděsy (uvnitř FOTO)

Klíčová slova: Ukrajina  | Zeman
2619 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan