Občanská válka se přiblížila. Prezident Zeman se v rozhovoru pustil do ukrajinské armády

Autor: odjinud | Publikováno: 14.5.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ocenil krok Ruské federace, která odvolala armádu z hranic s Ukrajinou. Pozitivní roli v ukrajinské krizi s ohledem na propuštění zadržovaných pozorovatelů OBSE podle prezidenta sehrál jak ruský zmocněnec Lukin, tak německá diplomacie. V komentáři domácí politiky se prezident Zeman vyslovil pro co nejtvrdší formu zákona o prokázání příjmů a majetku.

Pane prezidente, v jaké fázi je teď ukrajinská krize? Co se změnilo po tragických událostech v Oděse a jak hledíte na různé výklady té tragédie s desítkami obětí?

Ukrajinská krize se přiblížila občanské válce a občanská válka může být záminkou pro zahraniční invazi. Za řešení pokládám prezidentské volby 25. května pod přísnou mezinárodní kontrolou.

Budete podnikat nějaké kroky pro další zprostředkování smírného řešení?

Řekli jsme na zasedání Východního partnerství, že nabízíme dobré, tedy zprostředkovací, služby za předpokladu, že s tím vyjádří souhlas obě strany. Prozatím jsme takové vyjádření nedostali, minimálně z ruské strany.

Jan Světlík nedávno v rozhovoru pro HN naznačil, že některé kroky české zahraniční politiky reálně poškozují byznys s Ruskem. Vy jste z jedné strany řekl, že EU a NATO by měly podniknout akce k odstrašení Ruska, na druhou stranu dlouhodobě a intenzivně prosazujete ekonomickou diplomacii. Kde vidíte tu rovnováhu? Lze Rusko odstrašovat a zároveň s ním obchodovat?

Jsem proti ekonomickým sankcím vůči Rusku, protože by nic dobrého nepřinesly. Na druhé straně jsem proti ruské invazi na východní Ukrajinu a tu nezastavíte ekonomickými sankcemi, ale pouze jasnou připraveností NATO. Říká se tomu sebezničující prognóza. To znamená, děláte tato gesta právě proto, aby k ruské invazi nedošlo, nikoli proto, aby k ní došlo.

Když sledujete kroky Ruské federace, Spojených států, Evropské unie a ukrajinské vlády, kdo poslední dobou dělá pozitivní kroky a je naopak někdo, kdo přilévá olej do ohně?

Pozitivním krokem je bezesporu stažení ruských vojsk z ukrajinských hranic, účast jak německé diplomacie, tak ruského zmocněnce Lukina na propuštění pozorovatelů OBSE. Negativním krokem je naopak činnost ukrajinské armády, která tyto pozorovatele po jejich propuštění málem postřílela.

Kritizoval jste vládu, že otálí s některými zákony. Pokud jde o zákon o prokázání původu příjmů a majetku, ministr financí Andrej Babiš navrhuje podstatně měkčí variantu než třeba premiér. Co doporučujete? Jaká je vaše představa podoby tohoto zákona?

Jsem pro co nejtvrdší variantu a domnívám se, že by mohla platit i retroaktivně. Ti, kdo namítají, že naše zákony neumožňují retroaktivitu, si neuvědomují, že obdobný zákon byl přijat například ve Slovinsku, kde se týká horizontu od roku 1990.

Pane prezidente, při dotazech na hodnocení vlády a ministrů jste reagoval, že dáte kabinetu oněch tradičních sto dnů hájení. Sto dnů uběhlo, jak dosavadní činnost vlády hodnotíte? Selhává některý z ministrů? A jak jste spokojen s těmi, k nimž jste měl před jmenováním výhrady?

Já oceňuji to, že se vláda dohodla na zvýšení důchodů a na zavedení porodného na druhé dítě. Naopak jsem kritizoval zpomalený postup při přípravě zákona o prokázání příjmů a původu majetku a příliš pomalý postup při přijímání zákonů o sociálním bydlení. Z toho si můžete odvodit, vůči kterým ministrům mám určité výhrady.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Ruský vicepremiér se nehezky vysmál příznivcům Evropské unie: Toto je vaše perspektiva…

Jen pro silné žaludky! Na demonstraci za Rusko se vytahovaly hrůzy z Oděsy (uvnitř FOTO)

Klíčová slova: Ukrajina  | Zeman
2528 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan