Česká televize se pokusila o sprostou a drzou manipulaci jednoho z nejvýraznějších okamžiků moderních českých dějin. Možná na to silně doplatí

Autor: Štěpán Kotrba | Publikováno: 12.5.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Redakce EUserver.cz přetiskuje text stížnosti na Českou televizi za to, že se 9. května, v den výročí osvobození Prahy sovětskou armádou, pokusila bezprecedentně zmanipulovat tento historický okamžik a ve zprávách tvrdila, že "Ruská armáda přijala do téměř svobodné Prahy".

Autorem textu stížnosti je novinář a zkušený analytik Štěpán Kotrba. Text je autorem koncipován tak, že ho může využít kdokoli, stačí vytisknout, podepsat a odeslat. Nenechme si líbit takto drzé překrucování naší historie!

 

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
Škrétova 44/6, 120 00  Praha 2
Elektronická adresa: Podatelna@ rrtv.cz

 

Rada České televize
Kavčí hory
140 70, Praha 4
Elektronická adresa: radact@ceskatelevize.cz

 

Stížnost na porušení objektivity zpravodajství vysílatelem Česká televize dne 9.5.2014

 

Česká televize uvedla ve vysílání zpravodajské relace Události dne 9. 5. 2014 tuto větu: "Ruská armáda přijela do téměř svobodné Prahy".

Tak za prvé to nebyla "ruská" armáda, ale "Rudá armáda". Tento název (??????? ?????, odtud i pojem "rudoarmějec") používala až do roku 1946. Označení "Rudá" vzniklo během ruské občanské války v letech 1918-1920. Od února 1946 až do zániku SSSR v roce 1991 se armáda Sovětského svazu oficiálně nazývala Sovětská armáda (rusky ????????? ?????). Tuto informaci si může průměrně inteligentní redaktor ověřit i na české wikipedii, pokud pohrdne specializovanou literaturou -  např. LITERA, Bohuslav. Historie Rudé armády 1917–1941. Libri, 2009. ISBN 978-80-7277-418-0.

Za druhé: tanková vojska 1. ukrajinského frontu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, která v časných ranních hodinách 9. května 1945 vjela do Prahy, bojovala s špičkově vybavenými a vycvičenými jednotkami  části 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a 44. Waffen-SS Panzergrenadier Division Wallenstein pod velením SS-Gruppenführera Carla von Pücklera, které se odmítly podřídit kapitulaci, sjednané představiteli ČNR a generálem Karlem Kutlvašrem s jednotkami Wehrmachtu v pozdních odpoledních hodinách 8. 5. 1945. Celkem si české povstání vyžádalo v Praze 3700 lidských životů. I když není známo, kolik přesně v Praze padlo vojáků Rudé armády, uvádí se počet převyšující 600.  Mnozí obránci Prahy i civilní osoby zahynuli kulkami nacistických sniperů či nesmyslnou palbou ustupujících německých obrněných vozidel a jednotek.

Podrobnosti k tématu viz např. KURAL Václav - ŠTĚPÁNEK Zdeněk: České národní povstání v květnu 1945, Praha, Karolinum 2008, ISBN 978-80-246-1376-5.

Zákon 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí v § 31 základní povinnosti všech rozhlasových a televizních vysílatelů – tedy i České televize – při vysílání programu. Dle § 31 odst. 2 je provozovatel vysílání povinen poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.

§ 32 odst. b) téhož zákona říká, že provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby vysílané pořady nepropagovaly válku nebo nelíčily krutá nebo jinak nelidská jednání takovým způsobem, který je jejich zlehčováním, omlouváním nebo schvalováním…

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-231#p31

§ 2 odst. 2 písm. a) a b) zákona 483/1991 Sb. o České televizi říká, že hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání je zejména  poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorůpřispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky.

http://img.ceskatelevize.cz/boss/image/contents/zakony/pdf/zakon-o-ceske-televizi.pdf

Dle mého názoru informace o osvobození Prahy Rudou armádou 9. 5. 1945, poskytnutá redaktory zpravodajství v pořadu Události 9. 5. 2014 zkreslují  historická fakta, zlehčují konec 2. světové války a roli jednotek Rusé armády při osvobození Prahy, jsou neobjektivní a nepřispívají tudíž k možnosti svobodného vytváření názorů na tyto historické události. Domnívám se, že Česká televize při vysílání zpravodajského pořadu Události 9. 5. 2014 porušila § 31 odst. 2 zákona 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání, jakož i § 2 odst. 2 písm. a) a b) zákona 483/1991 Sb. o České televizi.

 

Žádám, abych byl písemně zpraven o výsledku projednávání stížnosti.

 

Jméno, příjmení ……………………………….      

Rodné číslo …………………………………….    

Trvalé bydliště …………………………………    

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nikdy nesmíme zapomenout, podporujeme váš národ! Dopis českých bojovníků za svobodu ruskému velvyslanci

 

Kyjevští fašisté bez přímého rozkazu Washingtonu nepohnou ani prstem. Je na čase zapomenout na pohádku, že USA jsou ochránci svobody a demokracie

Klíčová slova: Rusko  | Ukrajina  | Česká televize  | SSSR
9420 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDo Maďarska už ne! Zjistili jsme, co se v ČR stane s uprchlíky, kteří „utečou“ Orbánovi
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan