Disident a znalec Číny, který odvrhl Havla: Bursík lže, s Tibetem je to úplně jinak. A Dalajláma...

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 6.5.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Tibet není žádným vzorem lidskosti a demokracie, který bychom měli podporovat. V komentáři pro ParlamentníListy.cz to řekl botanik, překladatel a znalec Číny Pavel Křivka, který Tibet nejen mnohokrát navštívil, ale dobře zná jeho historii i to, jak se dříve mniši chovali k normálním lidem z „nižší kasty“. Politici jako Martin Bursík a další podle Křivky svojí politikou připravují české lidi o práci.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při své nedávné návštěvě Čínské lidové republiky ve společném prohlášení se svým čínským protějškem uvedl, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli formě. Tím ministr Zaorálek naštval část politického spektra a řada politiků ho odsoudila za to, že Číňanům podlézá a řeší hlavně byznys místo lidských práv.

Jak ale pro ParlamentníListy.cz uvedl botanik, překladatel a znalec čínské historie a reálií Pavel Křivka, ministr Zaorálek neudělal nic špatného. S Tibetem je prý v naší zemi spojena řada mýtů, které se skutečností nemají společného vůbec nic.

Bursíkův folklór a Schwarzenbergovy instrukce…

„Bylo mi divné, že se takové vstřícné gesto vůči Číně konalo až teď, když sousední země už dávno využily čínský hospodářský potenciál a jenom u nás, mimo jiné kvůli Bursíkovu folklóru, je to neustále zabržděné. Zřejmě to bylo i kvůli Schwarzenbergovi, který měl své instrukce a svou hlavu, pokud nějakou má. Jeho vinou vztahy s Čínou ochladly a byla odsud vyhozena velvyslankyně, která uměla perfektně česky. Všechny vztahy šly do kytek,“ uvádí Pavel Křivka.

Ten podle svých slov nechápe, že se vůči Zaorálkovu gestu vůbec někdo staví. „Tohle se mělo udělat dávno a ještě intenzivněji, nejenom, že nebudeme uznávat Tibet. Jednoznačně ale vítám, že k takovému kroku došlo. Do zahraniční politiky tolik nevidím, ale spíš si myslím, že je to celé iniciativa prezidenta,“ říká Křivka pro server ParlamentníListy.cz.

Ráj na zemi? Sekání rukou, vypichování očí a další tresty

„Celý folklór věšení tibetských vlajek se zakládá na lžích a hlavně na mýtech. Prvním z těch mýtů je tvrzení, že Tibet byl ráj na zemi. Každý se ale může na internetu podívat, že to byla feudální společnost, kde lidem sekali ruce, uši a vypichovali oči. Fungovala tam kastovní společnost, a když nižší kasta nedodala do kláštera obilí a neživila mnichy, tak jim třeba vypíchali oči a podobné drakonické tresty. Tohle přece není něco, co bychom měli podporovat a vzývat,“ konstatuje znalec Číny.

Druhým mýtem je podle něho tvrzení, že Tibet nikdy nebyl součástí Číny. „Kromě historických faktů existují i západoevropské atlasy světa z 19. století, kde všude je Tibet zakreslen jako Čína. Až v době, kdy v roce 1911 padlo v Číně císařství, které bylo vnitřně i zvnějšku velmi oslabené, ve Lhase toho využili a v roce 1913 si vyhlásili samostatnost. Tibet nikdy nebyl samostatným státem s vlastní historií, to oni pouze prohlašují a odkazují na dobu, kdy byl v Číně velký nepořádek včetně občanské války a japonské okupace a stát neměl pod kontrolou celé své území,“ vysvětluje Pavel Křivka.

Současný dalajlama byl členem komunistické strany

„V roce 1959 tam bylo povstání a dostupné prameny uvádí, že dalajlama ho pomáhal podněcovat, ačkoli před tím byl devět let členem Komunistické strany Číny a dokonce jsou snímky, jak si podává ruce s Mao Ce-tungem,“ sděluje Křivka.

Lidé, kteří podle něho vykřikují hesla o svobodném Tibetu a volají buď po jeho samostatnosti či autonomii, útočí na svrchovanost Čínské lidové republiky a nejen to. „Když paní Jacques ve sněmovně pokřikuje na čínskou parlamentní delegaci, nemůžeme se pak divit, že Čína nemá důvod s Českou republikou moc kamarádit. Co dělá teď Zaorálek, je doháněním vlaku, který je už nějaký kus před námi. Okolní státy v tom vlaku přitom sedí, ty si ho ujet nenechaly,“ přirovnává.

Propaganda na podporu Tibetu nám zvyšuje nezaměstnanost

„Protičínská propaganda poškozuje český stát a hospodářství, i když se to těžko dá přesně vyčíslit. Reakcí pak může být, že zde Číňané například neotevřou investiční kancelář a podobně. Všechno tohle připravuje české podniky o zakázky a tím pádem české lidi o práci. Vedle toho vidím i poškozování čínského hospodářství,“ podotýká Pavel Křivka.

Tibet navíc podle Křivky Číňanům vděčí za rozvoj území i vyšší kvalitu života. „Čínská lidová republika tam vybudovala školy, zavedla elektřinu, postavila železnici do Lhasy, vybudovala nejméně tři letiště a celou provincii zpřístupnila, protože po silnici to skoro kvůli horám není možné. Kdyby tam vládl dalajlama, nic takového tam nebude. Možná by tam stála americká vojenská základna, ale fungoval by tam kastovní systém, šlo by o zcela uzavřenou zemi. Jsem rozhodným zastáncem toho, že to velice krásné území je součástí Čínské lidové republiky a já se tam můžu jako turista podívat. Hrozí ale, že tam nebudu moct kvůli lidem, kteří si ze svého balkonu vyvěšují plakáty a vlajky proti jinému státu,“ varuje znalec Číny.

Dalajlama prý běžné lidi bere jako póvl

A co samotný dalajlama, který, jak už Křivka řekl, byl sám určitou dobu členem Komunistické strany Číny? „Třeba v Kanadě nebo Americe, když tam přijede dalajlama, demonstrují tam proti němu a vyzývají ho, aby přestal lhát. Dalajlama zakázal uznávat jakékoli jiné formy buddhismu a dokonce kvůli tomu někoho dohnali k sebevraždě. Další nesmysl je, že oni prý nezabíjejí živé bytosti. Podívejte se do dějin, byli to právě tihle mniši, kteří sekali bělochům hlavy. Na přelomu 19. a 20. století dělali mniši pogromy na bělochy a je spousta svědectví evropských cestovatelů, že rozřezávali hrudníky a zaživa vytrhávali srdce a házeli je do řeky Mekong,“ říká dále.

„Dalajlama není v žádném případě nějaký demokrat. On se podle pravidel staré tibetské společnosti inkarnoval do nějakého faranonského postavení a stejně jako Havel či Bursík je zvyklý, že se mu všichni klaní. Dalajlama, Havel a Bursík mají společnou vlastnost, že se jako elitáři dívají na zbytek společnosti jako na póvl, který plní úlohu dekorace a služného personálu, jenž by měl poslouchat. To je těm třem strašně společné. Dalajlama je představitelem feudalismu, popřípadě čínského maoismu. Pojmy dalajlama a demokracie jsou neslučitelné,“ je přesvědčen Křivka.

Vyvěšením obřího billboardu na svém domě naproti Poslanecké sněmovně prý Martin Bursík jen využívá předvolebního období. „Je to nepochybně zviditelňovací úsílí před volbami. Jako obvykle si vybral pseudotéma či spíše lžitéma. Když RNDr. Bursík kandidoval na předsedu Strany zelených v roce 2005, chlubil se půlroční stáží v Kongresu USA. Platí tedy pravidlo: Koho chleba jsi jedl, toho píseň zpívej," dodává Pavel Křivka pro ParlamentníListy.cz.

Ing. Pavel Křivka (* 1960)

V roce 1984 dokončil studium na Univerzitě v Halle se zaměřením na zemědělství. Poté krátce pracoval jako správce muzejních sbírek. V letech 1985-1987 byl z politických důvodů vězněn. Po propuštění emigroval do Nizozemí. V období 1990-1992 byl úředníkem Ministerstva životního prostředí. Od počátku 90. let působí jako překladatel a tlumočník nizozemského a německého jazyka. V roce 1995 absolvoval postgraduální studium na Universiteit van Amsterdam v oboru péče o životní prostředí. Nyní působí jako botanik, překladatel z němčiny a holandštiny a čas od času komentuje politické dění. Věnuje se čínské historii a přírodě a Čínu včetně Tibetu mnohokrát navštívil a procestoval. Upozornil na sebe mimo jiné tím, že coby někdejší člen Strany zelených označil Václava Havla za "zrůdu a kolaboranta".

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Čína  | Tibet
3054 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan