Disident a znalec Číny, který odvrhl Havla: Bursík lže, s Tibetem je to úplně jinak. A Dalajláma...

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 6.5.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Tibet není žádným vzorem lidskosti a demokracie, který bychom měli podporovat. V komentáři pro ParlamentníListy.cz to řekl botanik, překladatel a znalec Číny Pavel Křivka, který Tibet nejen mnohokrát navštívil, ale dobře zná jeho historii i to, jak se dříve mniši chovali k normálním lidem z „nižší kasty“. Politici jako Martin Bursík a další podle Křivky svojí politikou připravují české lidi o práci.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při své nedávné návštěvě Čínské lidové republiky ve společném prohlášení se svým čínským protějškem uvedl, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli formě. Tím ministr Zaorálek naštval část politického spektra a řada politiků ho odsoudila za to, že Číňanům podlézá a řeší hlavně byznys místo lidských práv.

Jak ale pro ParlamentníListy.cz uvedl botanik, překladatel a znalec čínské historie a reálií Pavel Křivka, ministr Zaorálek neudělal nic špatného. S Tibetem je prý v naší zemi spojena řada mýtů, které se skutečností nemají společného vůbec nic.

Bursíkův folklór a Schwarzenbergovy instrukce…

„Bylo mi divné, že se takové vstřícné gesto vůči Číně konalo až teď, když sousední země už dávno využily čínský hospodářský potenciál a jenom u nás, mimo jiné kvůli Bursíkovu folklóru, je to neustále zabržděné. Zřejmě to bylo i kvůli Schwarzenbergovi, který měl své instrukce a svou hlavu, pokud nějakou má. Jeho vinou vztahy s Čínou ochladly a byla odsud vyhozena velvyslankyně, která uměla perfektně česky. Všechny vztahy šly do kytek,“ uvádí Pavel Křivka.

Ten podle svých slov nechápe, že se vůči Zaorálkovu gestu vůbec někdo staví. „Tohle se mělo udělat dávno a ještě intenzivněji, nejenom, že nebudeme uznávat Tibet. Jednoznačně ale vítám, že k takovému kroku došlo. Do zahraniční politiky tolik nevidím, ale spíš si myslím, že je to celé iniciativa prezidenta,“ říká Křivka pro server ParlamentníListy.cz.

Ráj na zemi? Sekání rukou, vypichování očí a další tresty

„Celý folklór věšení tibetských vlajek se zakládá na lžích a hlavně na mýtech. Prvním z těch mýtů je tvrzení, že Tibet byl ráj na zemi. Každý se ale může na internetu podívat, že to byla feudální společnost, kde lidem sekali ruce, uši a vypichovali oči. Fungovala tam kastovní společnost, a když nižší kasta nedodala do kláštera obilí a neživila mnichy, tak jim třeba vypíchali oči a podobné drakonické tresty. Tohle přece není něco, co bychom měli podporovat a vzývat,“ konstatuje znalec Číny.

Druhým mýtem je podle něho tvrzení, že Tibet nikdy nebyl součástí Číny. „Kromě historických faktů existují i západoevropské atlasy světa z 19. století, kde všude je Tibet zakreslen jako Čína. Až v době, kdy v roce 1911 padlo v Číně císařství, které bylo vnitřně i zvnějšku velmi oslabené, ve Lhase toho využili a v roce 1913 si vyhlásili samostatnost. Tibet nikdy nebyl samostatným státem s vlastní historií, to oni pouze prohlašují a odkazují na dobu, kdy byl v Číně velký nepořádek včetně občanské války a japonské okupace a stát neměl pod kontrolou celé své území,“ vysvětluje Pavel Křivka.

Současný dalajlama byl členem komunistické strany

„V roce 1959 tam bylo povstání a dostupné prameny uvádí, že dalajlama ho pomáhal podněcovat, ačkoli před tím byl devět let členem Komunistické strany Číny a dokonce jsou snímky, jak si podává ruce s Mao Ce-tungem,“ sděluje Křivka.

Lidé, kteří podle něho vykřikují hesla o svobodném Tibetu a volají buď po jeho samostatnosti či autonomii, útočí na svrchovanost Čínské lidové republiky a nejen to. „Když paní Jacques ve sněmovně pokřikuje na čínskou parlamentní delegaci, nemůžeme se pak divit, že Čína nemá důvod s Českou republikou moc kamarádit. Co dělá teď Zaorálek, je doháněním vlaku, který je už nějaký kus před námi. Okolní státy v tom vlaku přitom sedí, ty si ho ujet nenechaly,“ přirovnává.

Propaganda na podporu Tibetu nám zvyšuje nezaměstnanost

„Protičínská propaganda poškozuje český stát a hospodářství, i když se to těžko dá přesně vyčíslit. Reakcí pak může být, že zde Číňané například neotevřou investiční kancelář a podobně. Všechno tohle připravuje české podniky o zakázky a tím pádem české lidi o práci. Vedle toho vidím i poškozování čínského hospodářství,“ podotýká Pavel Křivka.

Tibet navíc podle Křivky Číňanům vděčí za rozvoj území i vyšší kvalitu života. „Čínská lidová republika tam vybudovala školy, zavedla elektřinu, postavila železnici do Lhasy, vybudovala nejméně tři letiště a celou provincii zpřístupnila, protože po silnici to skoro kvůli horám není možné. Kdyby tam vládl dalajlama, nic takového tam nebude. Možná by tam stála americká vojenská základna, ale fungoval by tam kastovní systém, šlo by o zcela uzavřenou zemi. Jsem rozhodným zastáncem toho, že to velice krásné území je součástí Čínské lidové republiky a já se tam můžu jako turista podívat. Hrozí ale, že tam nebudu moct kvůli lidem, kteří si ze svého balkonu vyvěšují plakáty a vlajky proti jinému státu,“ varuje znalec Číny.

Dalajlama prý běžné lidi bere jako póvl

A co samotný dalajlama, který, jak už Křivka řekl, byl sám určitou dobu členem Komunistické strany Číny? „Třeba v Kanadě nebo Americe, když tam přijede dalajlama, demonstrují tam proti němu a vyzývají ho, aby přestal lhát. Dalajlama zakázal uznávat jakékoli jiné formy buddhismu a dokonce kvůli tomu někoho dohnali k sebevraždě. Další nesmysl je, že oni prý nezabíjejí živé bytosti. Podívejte se do dějin, byli to právě tihle mniši, kteří sekali bělochům hlavy. Na přelomu 19. a 20. století dělali mniši pogromy na bělochy a je spousta svědectví evropských cestovatelů, že rozřezávali hrudníky a zaživa vytrhávali srdce a házeli je do řeky Mekong,“ říká dále.

„Dalajlama není v žádném případě nějaký demokrat. On se podle pravidel staré tibetské společnosti inkarnoval do nějakého faranonského postavení a stejně jako Havel či Bursík je zvyklý, že se mu všichni klaní. Dalajlama, Havel a Bursík mají společnou vlastnost, že se jako elitáři dívají na zbytek společnosti jako na póvl, který plní úlohu dekorace a služného personálu, jenž by měl poslouchat. To je těm třem strašně společné. Dalajlama je představitelem feudalismu, popřípadě čínského maoismu. Pojmy dalajlama a demokracie jsou neslučitelné,“ je přesvědčen Křivka.

Vyvěšením obřího billboardu na svém domě naproti Poslanecké sněmovně prý Martin Bursík jen využívá předvolebního období. „Je to nepochybně zviditelňovací úsílí před volbami. Jako obvykle si vybral pseudotéma či spíše lžitéma. Když RNDr. Bursík kandidoval na předsedu Strany zelených v roce 2005, chlubil se půlroční stáží v Kongresu USA. Platí tedy pravidlo: Koho chleba jsi jedl, toho píseň zpívej," dodává Pavel Křivka pro ParlamentníListy.cz.

Ing. Pavel Křivka (* 1960)

V roce 1984 dokončil studium na Univerzitě v Halle se zaměřením na zemědělství. Poté krátce pracoval jako správce muzejních sbírek. V letech 1985-1987 byl z politických důvodů vězněn. Po propuštění emigroval do Nizozemí. V období 1990-1992 byl úředníkem Ministerstva životního prostředí. Od počátku 90. let působí jako překladatel a tlumočník nizozemského a německého jazyka. V roce 1995 absolvoval postgraduální studium na Universiteit van Amsterdam v oboru péče o životní prostředí. Nyní působí jako botanik, překladatel z němčiny a holandštiny a čas od času komentuje politické dění. Věnuje se čínské historii a přírodě a Čínu včetně Tibetu mnohokrát navštívil a procestoval. Upozornil na sebe mimo jiné tím, že coby někdejší člen Strany zelených označil Václava Havla za "zrůdu a kolaboranta".

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Čína  | Tibet
3165 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan