Zeman před návštěvou Srbska vzpomíná, co mu slibovali lidé z NATO před bombardováním. Řeč byla také o albánských teroristech a mafiánech v Kosovu

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 31.3.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman zamíří na státní návštěvu Srbska. ParlamentníListy.cz se hlavy státu při poslední příležitosti zeptaly na některé souvislosti a témata, která by během cesty do Bělehradu mohla být otevřena. Pokud by někdy Srbsko uvažovalo o vstupu do NATO, měli by o tom podle Zemana, i ve vztahu k bombardování před patnácti lety, rozhodnout Srbové v referendu.

Český prezident vyráží v úterý 1. dubna na státní návštěvu Srbska. Do Bělehradu s sebou prezident bere početnou podnikatelskou misi. Kromě setkání se svým protějškem Tomislavem Nikolićem se Zeman setká s představiteli vlády, položí kytici k hrobu neznámého vojína nebo se zúčastní česko-srbského podnikatelského semináře.

Letos navíc uplynulo patnáct let ode dne, kdy NATO zahájilo 78 dní trvající bombardování zbytku Jugoslávie (Srbska a Černé Hory). Alianční bombardéry po úvodní likvidaci vojenských cílů útočily hlavně na civilní cíle. Byly zničeny nemocnice, školy, civilní vlaky, porodnice či budova státní televize. Akce s názvem „Milosrdný anděl“ byla zahájena pouhých dvanáct dní poté, co Česká republika do NATO vstoupila.

Prezident Miloš Zeman už v polovině března ParlamentnímListům.cz svůj zpětný pohled na tuto akci sdělil. „Jak víte, česká vláda byla poslední, doslova poslední, kdo dal svůj souhlas s přeletem letadel NATO přes české území. Tehdy jsme marně hledali spojence, který by pomohl řešit tuto situaci mírovými prostředky. Teprve později se podařilo takového spojence najít v Řecku. Možná, že si ještě vzpomenete na česko-řeckou iniciativu. Nu a při tomto projednávání jsme byli ujištěni, že budou bombardovány pouze vojenské cíle a toto ujištění nebylo splněno. Takže jak vidíte, slibům některých politiků se nedá tak úplně věřit,“ konstatoval prezident.

K samotnému provedení bombardování a zmíněným útokům na civilní cíle pak Zeman prozradil, že tehdejší prezident Havel dokonce chtěl udělit nejvyšší české státní vyznamenání člověku, který bombardování z pozice šéfa armád NATO řídil.

„Generál Wesley Clark (vrchní velitel vojsk NATO během bombardování – pozn. red.) byl prezidentem Havlem navržen na Řád Bílého lva, nejvyšší české vyznamenání a já jsem mu toto vyznamenání jako tehdejší premiér odmítl kontrasignovat, takže Wesley Clark žádné vyznamenání nedostal. Mimo jiné právě kvůli těm nemocnicím,“ řekl v polovině března Zeman.

Redakce ParlamentníchListů.cz položila prezidentu republiky i otázky týkající se jeho návštěvy a především současné situace v Srbsku. Tyto odpovědi přinášíme právě nyní, před prezidentskou státní návštěvou.

Pokud jde o Srbsko, příští týden tam míříte na státní návštěvu. Tato země dlouhodobě usiluje o vstup do EU, v čemž ji, předpokládám, podpoříte. Vyjednávání o datu zahájení přístupových rozhovorů ale pro Srbsko znamenalo obrovské ústupky vůči odtrženému Kosovu, jehož nezávislost samozřejmě Srbové, ale nejen oni, neuznávají. Navíc v Kosovu, které jste označil za teroristickou diktaturu, stále žije srbská menšina, jež neustále ze strany kosovsko-albánských složek čelí perzekuci. Není to příliš velká cena pro Srbsko za to, že s ním teprve byly zahájeny přístupové rozhovory?

Myslím si, že pro země jako je Srbsko nebo předtím Chorvatsko, kde se to už stalo, je vstup do Evropské unie do jisté míry nezbytností, protože stát na okraji nějakého společenství a nemít vliv na jeho politiku je vždycky nepříjemné. Pokud jde o Kosovo, vždy jsem vyjadřoval názor, že je to země, kde vedoucí skupina je podezřívána z válečných zločinů a z toho, že je financována narkomafiemi, a to byl také důvod, proč, podobně jako předchozí prezident, i já jsem odmítl v této zemi jmenovat velvyslance.

Mělo by podle vás Srbsko vstoupit do NATO? Já jsem nedávno zaregistroval slova významného srbského akademika a básníka Matiji Bećkoviće, který jednou řekl, že vstup Srbska do NATO by byla ještě větší hanba, než kdyby se Jacqueline Kennedy provdala za Lee Oswalda (vraha jejího manžela J. F. Kennedyho – pozn. red.).

Tak Jacqueline Kennedy se provdala za Onassise… Ale v každém případě si myslím, že je záležitostí Srbska, zda se k tomu rozhodne, a je to záležitostí NATO, zda mu to nabídne, a je záležitostí srbských občanů, jak se k tomu vyjádří. Protože, jak víte, jsem zastánce přímé demokracie a myslím si, že i v Srbsku by se o případném vstupu do NATO mělo konat referendum.

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | NATO  | Zeman
6305 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Žádat Nebe, aby papeže Františka odstranilo, je více než naléhavou otázkou našeho přežití, a to jak na úrovni občanské, tak církevní; je načase, aby uvolnil místo člověku se zdravým rozumem a katolickou vírouPropuštěný učitel uvedl, jak neziskovky převzaly výuku ve škole. Multikulturalismus a džungle

ePortal.cz

Šéf Pirátů a satanista Ivan Bartoš reaguje na nenávistné komentáře u své fotky před duhovou vlajkou. V rámci satanského rituálu se oženil s hercem Janem CinuNemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně Šojdrová

Eurabia.cz

Islamizovaná Anglie: Napsala, že nemiluje islámské zvyky a tak ji vyhodili od maturity Ďábelská věc? Brazilský prezident utnul podporu LGBT a genderu!

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Greto, už je to okoukané. Štěpán Kotrba připomíná, jak se strašilo koncem světa dávno před objevem švédské hvězdyJiří Čunek o boji za menšiny: Vytvářejí dojem, jak jsou chudáci utiskovaní. Příště se ozvou pedofilové. Pobláznění představitelé Prahy dělají z odlišnosti přednost
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan