Zeman před návštěvou Srbska vzpomíná, co mu slibovali lidé z NATO před bombardováním. Řeč byla také o albánských teroristech a mafiánech v Kosovu

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 31.3.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman zamíří na státní návštěvu Srbska. ParlamentníListy.cz se hlavy státu při poslední příležitosti zeptaly na některé souvislosti a témata, která by během cesty do Bělehradu mohla být otevřena. Pokud by někdy Srbsko uvažovalo o vstupu do NATO, měli by o tom podle Zemana, i ve vztahu k bombardování před patnácti lety, rozhodnout Srbové v referendu.

Český prezident vyráží v úterý 1. dubna na státní návštěvu Srbska. Do Bělehradu s sebou prezident bere početnou podnikatelskou misi. Kromě setkání se svým protějškem Tomislavem Nikolićem se Zeman setká s představiteli vlády, položí kytici k hrobu neznámého vojína nebo se zúčastní česko-srbského podnikatelského semináře.

Letos navíc uplynulo patnáct let ode dne, kdy NATO zahájilo 78 dní trvající bombardování zbytku Jugoslávie (Srbska a Černé Hory). Alianční bombardéry po úvodní likvidaci vojenských cílů útočily hlavně na civilní cíle. Byly zničeny nemocnice, školy, civilní vlaky, porodnice či budova státní televize. Akce s názvem „Milosrdný anděl“ byla zahájena pouhých dvanáct dní poté, co Česká republika do NATO vstoupila.

Prezident Miloš Zeman už v polovině března ParlamentnímListům.cz svůj zpětný pohled na tuto akci sdělil. „Jak víte, česká vláda byla poslední, doslova poslední, kdo dal svůj souhlas s přeletem letadel NATO přes české území. Tehdy jsme marně hledali spojence, který by pomohl řešit tuto situaci mírovými prostředky. Teprve později se podařilo takového spojence najít v Řecku. Možná, že si ještě vzpomenete na česko-řeckou iniciativu. Nu a při tomto projednávání jsme byli ujištěni, že budou bombardovány pouze vojenské cíle a toto ujištění nebylo splněno. Takže jak vidíte, slibům některých politiků se nedá tak úplně věřit,“ konstatoval prezident.

K samotnému provedení bombardování a zmíněným útokům na civilní cíle pak Zeman prozradil, že tehdejší prezident Havel dokonce chtěl udělit nejvyšší české státní vyznamenání člověku, který bombardování z pozice šéfa armád NATO řídil.

„Generál Wesley Clark (vrchní velitel vojsk NATO během bombardování – pozn. red.) byl prezidentem Havlem navržen na Řád Bílého lva, nejvyšší české vyznamenání a já jsem mu toto vyznamenání jako tehdejší premiér odmítl kontrasignovat, takže Wesley Clark žádné vyznamenání nedostal. Mimo jiné právě kvůli těm nemocnicím,“ řekl v polovině března Zeman.

Redakce ParlamentníchListů.cz položila prezidentu republiky i otázky týkající se jeho návštěvy a především současné situace v Srbsku. Tyto odpovědi přinášíme právě nyní, před prezidentskou státní návštěvou.

Pokud jde o Srbsko, příští týden tam míříte na státní návštěvu. Tato země dlouhodobě usiluje o vstup do EU, v čemž ji, předpokládám, podpoříte. Vyjednávání o datu zahájení přístupových rozhovorů ale pro Srbsko znamenalo obrovské ústupky vůči odtrženému Kosovu, jehož nezávislost samozřejmě Srbové, ale nejen oni, neuznávají. Navíc v Kosovu, které jste označil za teroristickou diktaturu, stále žije srbská menšina, jež neustále ze strany kosovsko-albánských složek čelí perzekuci. Není to příliš velká cena pro Srbsko za to, že s ním teprve byly zahájeny přístupové rozhovory?

Myslím si, že pro země jako je Srbsko nebo předtím Chorvatsko, kde se to už stalo, je vstup do Evropské unie do jisté míry nezbytností, protože stát na okraji nějakého společenství a nemít vliv na jeho politiku je vždycky nepříjemné. Pokud jde o Kosovo, vždy jsem vyjadřoval názor, že je to země, kde vedoucí skupina je podezřívána z válečných zločinů a z toho, že je financována narkomafiemi, a to byl také důvod, proč, podobně jako předchozí prezident, i já jsem odmítl v této zemi jmenovat velvyslance.

Mělo by podle vás Srbsko vstoupit do NATO? Já jsem nedávno zaregistroval slova významného srbského akademika a básníka Matiji Bećkoviće, který jednou řekl, že vstup Srbska do NATO by byla ještě větší hanba, než kdyby se Jacqueline Kennedy provdala za Lee Oswalda (vraha jejího manžela J. F. Kennedyho – pozn. red.).

Tak Jacqueline Kennedy se provdala za Onassise… Ale v každém případě si myslím, že je záležitostí Srbska, zda se k tomu rozhodne, a je to záležitostí NATO, zda mu to nabídne, a je záležitostí srbských občanů, jak se k tomu vyjádří. Protože, jak víte, jsem zastánce přímé demokracie a myslím si, že i v Srbsku by se o případném vstupu do NATO mělo konat referendum.

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | NATO  | Zeman
6178 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan