Naštvané hlasy z ČSSD kvůli Ukrajině: Zaorálka si vycvičili knížecí úředníci, poškodí to celou zemi

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 16.3.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Postoje ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka vůči ukrajinské krizi se čím dál méně zamlouvají jeho domovské ČSSD. Podle informací ParlamentníchListů.cz s ním začíná mít řada sociálních demokratů čím dál větší problém. Zaorálek se prý nechá ovlivňovat ministerských úředníky, které „zdědil“ po Karlu Schwarzenbergovi a neumí si informace sám analyzovat.

Lubomír Zaorálek ještě jako ostravský poslanec ČSSD měl o resort zahraničí dlouhodobě velký zájem, celé roky působil v sociálnědemokratické stínové vládě právě jako stínový ministr zahraničí. Když však po letech na vysněnou příčku vystoupal, značná část jeho stranických kolegů ho začala za jeho postup ostře kritizovat.

Kritika i na poslaneckém klubu

Pravdou je, že do řešení ukrajinské krize musel ministr Zaorálek vplout téměř okamžitě po svém uvedení do úřadu a na obvyklých sto dní hájení, kdy se ministři s chodem instituce teprve seznamují, nebylo mnoho času. Jak ale už někteří spolustraníci v minulosti řekli, nemusel do toho vplouvat s takovým elánem a jednostranným zaujetím.

Jak už ParlamentníListy.cz v minulém týdnu informovaly, během jednání poslaneckého klubu ČSSD se řešily i Zaorálkovy postoje k situaci na Ukrajině a někteří poslanci ho za to ostře kritizovali.

Už tehdy se zazněly kritické ohlasy, že ministerstvo zahraničí produkuje takové výstupy jako by ho neřídil sociálnědemokratický politik, ale organizace Člověk v tísni.

„Zase jsme v knížecí linii falešných lidských práv“

Nyní redakce ParlamentníchListů.cz zjišťovala další ohlasy. Podle našich informací kritika rozhodně neustává, spíše naopak zesiluje.

„Když padl Nečas, měli jsme radost, že to znamená i konec knížete v Černínu, že konečně vláda pojede stejnou linii jako prezident, tedy ekonomickou diplomacii bez selektivní a pokrytecké obhajoby lidských práv a míchání se do věcí, do kterých nemáme co mluvit. To ale bylo jen v mezičase s Kohoutem (Janem Kohoutem, úřednickým ministrem v Rusnokově vládě – pozn. red.) a jsme zase zpátky v knížecí linii. Hlavně, že po sesazení těch strašných ‚pučistů‘ začal hromadný jásot, jak bude sociální demokracie čistá. Výsledky teď vidíme,“ řekl znechuceně důvěryhodný zdroj z širšího vedení ČSSD.

Ministr Zaorálek prý zjevně dostává jiné informace, než mají všichni ostatní. Čím to je? „Stačí si vzpomenout, jak dlouho byl na ministerstvu zahraničí Schwarzenberg a jaké lidi si tam dosadil a pak se není čemu divit. On má evidentně jen jeden zdroj informací a ty si není schopen analyzovat. Vypadá to, že si ho už úředníci pěkně vycvičili,“ naráží zmíněný zdroj ParlamentnímListům.cz na postavu Jima Hackera z britského seriálu Jistě, pane ministře.

Černínský palác by se prý měl vydezinfikovat

Na podobnost postojů Lubomíra Zaorálka s názory někdejšího ministra Karla Schwarzenberga ve středu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz upozornil pražský zastupitel, předseda Strany demokratického socialismu a kandidát do Evropského parlamentu Lubomír Ledl.

„Kdo mě skutečně překvapil, byl Lubomír Zaorálek. Myslel jsem si, že je to hlava otevřená a přišel z opozice. Najednou ale vešel na ministerstvo zahraničních věcí, bylo to úplně jinak. Vypadá to, že je na tom ministerstvu nějaký Schwarzenbergův bacil, Zaorálek tu infekci hned dostal a začal mluvit o 180 stupňů obráceně, než před tím. Nevím, co se děje, ale zřejmě by se to tam mělo uklidit a vydezinfikovat,“ řekl Ledl.

Voliči se ptají, proč tak útočí na Rusko

Konec konců, ministra Zaorálka za jeho postoje k Ukrajině sám Karel Schwarzenberg pochválil v nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. „Velice si jeho postoje vážím. Myslím, že jako ministr zahraničí řekl ty správné věci,“ uvedl šéf zahraničního výboru sněmovny Schwarzenberg.

„Poškodí to nejen sociální demokracii, ale i celou zemi a z toho pochopitelně radost mít nemůžu. Skoro teď lituju, že na Zamini nakonec nešel Stropnický, ten nějaké zkušenosti z diplomacie má. Dostávám maily od voličů, kteří přístup Luboše Zaorálka nechápou a ptají se mě, proč tak útočí na Rusko. Ani řadovým členům to nelíbí. Já sám jsem prakticky nedostal ani jeden pozitivní ohlas,“ sdělil ParlamentnímListům.cz jiný zdroj, poslanec ČSSD, který si ale zveřejněním jména nechtěl znepřátelit vedení. Podle svých slov má Lubomíra Zaorálka osobně rád, ale nerozumí jeho názorovému obratu.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Primátorka z ČSSD na radnici vyvěsila Putina v podobě Hitlera. Čtěte, co na to vzkázali Rusové

Zeman to řekl jednoznačně: Současná ukrajinská vláda není legitimní. Pak upozornil, proč sklízíme plody, které jsme zaseli

Odmítám uctívat fašismus. Známý poslanec ČSSD se vzepřel ministru Zaorálkovi kvůli Ukrajině

Klíčová slova: Ukrajina  | ČSSD  | Zaorálek
2724 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAfričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálii. Buďte na dovolené v Itálii opatrní

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan