Od Zemana: Bohatý Schwarzenbergu, neumíte se vžít do role chudých. Nemají co do pusy, nemají co dát dětem

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 9.3.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Na hlavu exministra Karla Schwarzenberga se snesla další kritika za to, že se pustil do prezidenta Miloše Zemana kvůli výroku o roli lidských práv v zahraniční politice. Slova předsedy TOP 09 nenechal bez odezvy hradní kancléř Vratislav Mynář. Schwarzenberg se kvůli svým majetkům prý nedovede vžít do role chudých lidí.

Celá věc začala během návštěvy prezidenta republiky v Olomouckém kraji, kdy při návštěvě jedné z firem na setkání se zaměstnanci mluvil o tom, do jaké míry se má či nemá v prosazování zahraniční politiky země akcentovat problematika lidských práv.

„Doporučil bych mu, aby strávil měsíc v íránským či uzbeckým vězení, aby aspoň tušil, o čem kecá,“ napsal ve vyjádření pro ČTK šéf TOP 09 a předseda zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg.

Poškozování exportu jsou podle Schwarzenberga jen kecy

Podle něho se dá kritika porušování lidských práv v zahraničí s podporou českého exportu skloubit. „To jsou kecy, které nám namlouvají, že to škodí. Když máme dobré zboží, tak si to lidi kupují, když nemáme, tak se vymlouvají, že je to kvůli naší zahraniční politice,“ podotkl Karel Schwarzenberg.

Už ve čtvrtek své vyjádření k věci pro ParlamentníListy.cz doplnil přímo prezident Zeman, který prostřednictvím svého tiskového mluvčího vysvětlil, o čem přesně byla řeč.

„Nemluvil jsem o přehnaném dodržování lidských práv. Říkal jsem, že pro ochranu lidských práv v těchto zemích je daleko výhodnější, když s jejich vedoucími státníky mluvíte, než když je bojkotujete. Několikrát jsem uváděl příklad Fidela Castra, který byl čtyřicet let bojkotován a čtyřicet let byl na Kubě diktátorem. Bojkot diktátorů je naopak posiluje,“ tlumočil prezidentovo stanovisko mluvčí Jiří Ovčáček.

Do „sporu“ o výklad na prosazování lidských práv se nyní vložil i vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Ten zdůraznil prezidentem několikrát vyřčený názor, že se státníci, v jejichž zemích je stav lidských práv sporný, se nemají bojkotovat. Má se s nimi naopak mluvit.

Vzkazy přes média lidská práva nezlepší

„Za prvé si myslím, že názor na to, jak by se měl kdo chovat k lidem a dbát na lidská práva, je vždycky lepší říct danému člověku z očí do očí, než to vzkazovat přes média. Tento názor pana prezidenta podepisuji a ztotožňuji se s ním,“ řekl kancléř Vratislav Mynář pro ParlamentníListy.cz.

Zmiňovaná promluva z očí do očí o stavu lidských práv měla podle kancléře proběhnout i v případě návštěvy uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Ta byla ale odložena, a to nejspíš právě kvůli kritickým slovům některých českých politiků.

Kníže se pro svůj majetek a styl života neumí vžít do role nezaměstnaných

„Taková debata byla možná a teď už bohužel možná není. Ano, lidská práva jsou nesmírně důležitá a určitě se v tomhle s panem knížetem shodnu. Na druhou stranu ale vzhledem k jeho původu, jeho množství majetku a způsobu života se asi dost dobře neumí vžít do role těch 630 tisíc nezaměstnaných v České republice,“ uvedl Mynář.

„Když lidé nemají práci, nemají peníze a nemají čím nakrmit své děti. Myslím si, že tohle jsou záležitosti, které by český politik měl brát v potaz. Pan Schwarzenberg se ale evidentně nedokáže vžít do těch, kteří nemají co do pusy,“ dodal kancléř Vratislav Mynář v souvislosti s tím, že pokud české firmy v zahraničí kvůli politické kritice v daných zemích nemají zakázky, čeští občané nemají práci a roste nezaměstnanost.

Spor o styl zahraniční politiky a různý důraz na obhajobu lidských práv není ničím novým. Někdejší ministr zahraničí za TOP 09 Karel Schwarzenberg má za prioritu právě obhajobu lidských práv a kritiku těch zemí, kde podle něho dodržována nejsou. Už několikrát ale Schwarzenberg čelil kritice, že k obhajobě lidských práv přistupuje selektivně a pouze tam, kde se mu to hodí.

„V Saudské Arábii ani neceknul“

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, ale i někteří další politici, to ukázali na příkladu Kosova, kde docházelo a dochází k perzekuci srbské menšiny, Srbové tam byli dlouhodobě kosovskými Albánci pronásledováni, okrádáni a mezinárodní vojenské mise tam nic nevyšetřily. Karel Schwarzenberg se ale přitom postavil na albánskou stranu, prosazoval uznání Kosova a opakovaně se setkal s tamním premiérem Hašimem Thačim, který je podezřelý z řízení ilegálního obchodu s lidskými orgány a byl jedním z vůdců teroristické organizace UČK.

Před několik měsíci Schwarzenberga kritizoval europoslanec ODS Jan Zahradil právě v souvislosti se zmiňovanou selektivní obhajobou lidských práv. Europoslanec se tehdy pozastavoval nad tím, že Ázerbajdžán Karlu Schwarzenbergovi vadí, ale když byl jako ministr zahraničí v Saudské Arábii, kde je tuhá islámská diktatura, tak „ani neceknul“.

Prezident Miloš Zeman naopak dlouhodobě v zahraniční politice řadí mezi hlavní priority ekonomickou diplomacii a otvírání dveří českým podnikatelům, jejichž početné delegace s sebou od počátku bere na své zahraniční cesty.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

 

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Mynář
2120 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvila„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan