Od Zemana: Bohatý Schwarzenbergu, neumíte se vžít do role chudých. Nemají co do pusy, nemají co dát dětem

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 9.3.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Na hlavu exministra Karla Schwarzenberga se snesla další kritika za to, že se pustil do prezidenta Miloše Zemana kvůli výroku o roli lidských práv v zahraniční politice. Slova předsedy TOP 09 nenechal bez odezvy hradní kancléř Vratislav Mynář. Schwarzenberg se kvůli svým majetkům prý nedovede vžít do role chudých lidí.

Celá věc začala během návštěvy prezidenta republiky v Olomouckém kraji, kdy při návštěvě jedné z firem na setkání se zaměstnanci mluvil o tom, do jaké míry se má či nemá v prosazování zahraniční politiky země akcentovat problematika lidských práv.

„Doporučil bych mu, aby strávil měsíc v íránským či uzbeckým vězení, aby aspoň tušil, o čem kecá,“ napsal ve vyjádření pro ČTK šéf TOP 09 a předseda zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg.

Poškozování exportu jsou podle Schwarzenberga jen kecy

Podle něho se dá kritika porušování lidských práv v zahraničí s podporou českého exportu skloubit. „To jsou kecy, které nám namlouvají, že to škodí. Když máme dobré zboží, tak si to lidi kupují, když nemáme, tak se vymlouvají, že je to kvůli naší zahraniční politice,“ podotkl Karel Schwarzenberg.

Už ve čtvrtek své vyjádření k věci pro ParlamentníListy.cz doplnil přímo prezident Zeman, který prostřednictvím svého tiskového mluvčího vysvětlil, o čem přesně byla řeč.

„Nemluvil jsem o přehnaném dodržování lidských práv. Říkal jsem, že pro ochranu lidských práv v těchto zemích je daleko výhodnější, když s jejich vedoucími státníky mluvíte, než když je bojkotujete. Několikrát jsem uváděl příklad Fidela Castra, který byl čtyřicet let bojkotován a čtyřicet let byl na Kubě diktátorem. Bojkot diktátorů je naopak posiluje,“ tlumočil prezidentovo stanovisko mluvčí Jiří Ovčáček.

Do „sporu“ o výklad na prosazování lidských práv se nyní vložil i vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Ten zdůraznil prezidentem několikrát vyřčený názor, že se státníci, v jejichž zemích je stav lidských práv sporný, se nemají bojkotovat. Má se s nimi naopak mluvit.

Vzkazy přes média lidská práva nezlepší

„Za prvé si myslím, že názor na to, jak by se měl kdo chovat k lidem a dbát na lidská práva, je vždycky lepší říct danému člověku z očí do očí, než to vzkazovat přes média. Tento názor pana prezidenta podepisuji a ztotožňuji se s ním,“ řekl kancléř Vratislav Mynář pro ParlamentníListy.cz.

Zmiňovaná promluva z očí do očí o stavu lidských práv měla podle kancléře proběhnout i v případě návštěvy uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Ta byla ale odložena, a to nejspíš právě kvůli kritickým slovům některých českých politiků.

Kníže se pro svůj majetek a styl života neumí vžít do role nezaměstnaných

„Taková debata byla možná a teď už bohužel možná není. Ano, lidská práva jsou nesmírně důležitá a určitě se v tomhle s panem knížetem shodnu. Na druhou stranu ale vzhledem k jeho původu, jeho množství majetku a způsobu života se asi dost dobře neumí vžít do role těch 630 tisíc nezaměstnaných v České republice,“ uvedl Mynář.

„Když lidé nemají práci, nemají peníze a nemají čím nakrmit své děti. Myslím si, že tohle jsou záležitosti, které by český politik měl brát v potaz. Pan Schwarzenberg se ale evidentně nedokáže vžít do těch, kteří nemají co do pusy,“ dodal kancléř Vratislav Mynář v souvislosti s tím, že pokud české firmy v zahraničí kvůli politické kritice v daných zemích nemají zakázky, čeští občané nemají práci a roste nezaměstnanost.

Spor o styl zahraniční politiky a různý důraz na obhajobu lidských práv není ničím novým. Někdejší ministr zahraničí za TOP 09 Karel Schwarzenberg má za prioritu právě obhajobu lidských práv a kritiku těch zemí, kde podle něho dodržována nejsou. Už několikrát ale Schwarzenberg čelil kritice, že k obhajobě lidských práv přistupuje selektivně a pouze tam, kde se mu to hodí.

„V Saudské Arábii ani neceknul“

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, ale i někteří další politici, to ukázali na příkladu Kosova, kde docházelo a dochází k perzekuci srbské menšiny, Srbové tam byli dlouhodobě kosovskými Albánci pronásledováni, okrádáni a mezinárodní vojenské mise tam nic nevyšetřily. Karel Schwarzenberg se ale přitom postavil na albánskou stranu, prosazoval uznání Kosova a opakovaně se setkal s tamním premiérem Hašimem Thačim, který je podezřelý z řízení ilegálního obchodu s lidskými orgány a byl jedním z vůdců teroristické organizace UČK.

Před několik měsíci Schwarzenberga kritizoval europoslanec ODS Jan Zahradil právě v souvislosti se zmiňovanou selektivní obhajobou lidských práv. Europoslanec se tehdy pozastavoval nad tím, že Ázerbajdžán Karlu Schwarzenbergovi vadí, ale když byl jako ministr zahraničí v Saudské Arábii, kde je tuhá islámská diktatura, tak „ani neceknul“.

Prezident Miloš Zeman naopak dlouhodobě v zahraniční politice řadí mezi hlavní priority ekonomickou diplomacii a otvírání dveří českým podnikatelům, jejichž početné delegace s sebou od počátku bere na své zahraniční cesty.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

 

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Mynář
2228 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Von der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval FaragePozvání nelegálních muslimských imigrantů Angelou Merkelovou nese svoje jedovaté plody...

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotaceKdyž vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan