Odmítám uctívat fašismus. Známý poslanec ČSSD se vzepřel ministru Zaorálkovi kvůli Ukrajině

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 6.3.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Poslanec ČSSD Stanislav Huml se se svými názory na ukrajinskou krizi rozhodně liší od postojů, které v posledních týdnech vyjadřuje ministr zahraničí Zaorálek. Jak Huml ParlamentnímListům.cz řekl, všichni přece viděli, že členy kyjevské vlády se stali fašisté a váhaví členové parlamentu byli „přesvědčováni“ pomocí samopalů u hlavy a výhrůžek jejich rodinám. „Já opravdu nebudu uznávat fašismus,“ dodává Stanislav Huml, který se také pustil do práce českých médií.

Jak vnímáte současnou situaci kolem Krymu, sporů, zda tamní parlament je nebo není legitimní a úlohu Ruska v této věci?

Vnímám, že lidé na Krymu mají vážné obavy z toho, co by je čekalo, kdyby tam přijeli ti radikálové z Kyjeva s holemi, zápalnými lahvemi a zbraněmi, které se používali na Majdanu a pokoušeli se na Krymu zdestabilizovat situaci. Viděl jsem dnes řadu videí z Kyjeva, kde je patrné, že policie je tam zcela paralyzovaná a zvláštní typ lidí tam chodí se samopaly v ruce po ulicích a zakazují policistům, aby vůbec vycházeli ven. Dovolat se tam policii bude zřejmě velký problém.

Naopak na Krymu policie funguje. Vidím to tak, že je to tam obráceně a lidé, kteří na Krymu žijí a bydlí, tak si rozhodně nepřejí, aby tam vznikl takový chaos jako je v Kyjevě.

Jak na vás působí výroky některých politiků, kteří dění na Krymu přirovnávají k situaci v Československu v roce 1938 nebo 1968?

Myslím si, že je to trošku zavádějící obraz. Podobnost samozřejmě je možné v něčem najít, ale v širším kontextu to není správně. V šedesátém osmém roce naši lidé vítali sovětská vojska dlažebními kostkami a přesvědčovali ty vojáky, aby odešli. Z Krymu ale teď chodí obrázky opačného významu. Navíc si úplně nemyslím, že by tam byla jen ruská armáda. Na Krymu je skoro každý druhý voják, ti lidé prodělali vojenský výcvik a do určité míry tam domobrana existuje a je tam vidět snaha uzavřít území silám, které by se tam snažily provést totéž co v Kyjevě.

AKTUÁLNĚ:

Čína vážně pohrozila Americe rychlým ekonomickým kolapsem. A vše proběhne legálně, podívejte se

USA a další země Západu mluví o nutnosti zavést vůči Rusku sankce. Sdílíte tento názor?

Pokud bude Rusko porušovat mezinárodní smlouvy a dohody, tak je to určitě ne místě. Otázka zní, zda jsme už tak daleko, že prohlásíme, že tu někdo opravdu mezinárodní dohody porušil. Další otázka je, jestli je vláda v Kyjevě legitimní. Ultranacionalistická strana tam dostala křesla ve vládě, zakázali ruštinu jako úřední jazyk. To pro ruskojazyčné obyvatelstvo v praxi znamená, že třeba jejich děti se ve škole najednou nebudou učit v ruštině, ale v ukrajinštině, i když jejich rodný jazyk je úplně jiný a ruská menšina je tam velmi výrazná.

Nemůže být spor o to, že v Kyjevě je ostře nacionalisticky řízená vláda. Dokonce nemám pochybnosti o tom, že někteří představitelé jsou fašisté. Jestli tam vyznávají Stepana Banderu a banderovci jsou pojímáni jako hrdinové, tak s tím zkrátka mám problém a tuto vládu nemůžu uznat jako legitimní. S tím mám fakt problém a s fašismem jsem problém vždycky měl. Já opravdu nebudu uctívat fašismus.

Nestydím se tu vládu pojmenovat jako velmi problematicky legitimní. A ve chvíli, kdy neexistuje legitimní centrální vláda, tak docela určitě některé oblasti mají právo se před touto nelegitimní vládou bránit. Musí se měřit stejným metrem. Když jsme byli schopni uznat Kosovo před lety, tak jsme dnes v situaci, že budeme muset možná uznat i Krym jako nezávislou oblast. Najděte jediný důvod, proč Kosovo ano a Krym ne.

Je podle vás v tuto chvíli reálné, aby Ukrajina nadále existovala jako jeden celek?

Bylo by potřeba to tak zachovat, ale znamenalo by to úplně jiný přístup centrální vlády. Když tam ministři zahraničí Německa, Francie a Polska dohlíželi na podpis dohody s lidmi z Majdanu a ti radikálové to okamžitě porušili a začali stupňovat násilí v ulicích, tak takhle to nemůže fungovat. Musela by se naplnit ta dohoda z 21. února a ve vládě by dnes seděli lidé ze všech stran, nebyli by potlačeni ruskojazyční obyvatelé a šlo by o prozatímní vládu do předčasných voleb. Volbou jsou jedinou cestou, jak situaci změnit. Nelze zároveň říkat, že Krym nemá právo na referendum o samostatnosti, protože tam jsou prý nějací vojáci a druhým dechem, že vláda v Kyjevě je legitimní, přestože tam měli poslanci samopaly u hlavy, radikálové telefonovali a vyhrožovali jejich rodinám a ti pak rozhodovali pod tlakem.

Hrozně mě mrzí na českých médiích, že zpravodajství z této části světa není vyvážené. Jak jsme dřív za totality slyšeli neustále, že je Amerika špatná a že Američané jsou zločinci, tak slyšíme totéž o Rusku a pouze se jen otočila polarita. Že je pravda někde mezi a měli bychom být objektivní, to česká média vůbec nezajímá.

Co si myslíte o úloze Evropské unie a její zahraniční politiky v ukrajinské krizi? Měla by se EU i nadále tak výrazně angažovat a usilovat o to, aby Ukrajina podepsala asociační dohodu?

Pokud má Ukrajina podepsat asociační dohodu, mělo by tam proběhnout referendum jako u nás, když jsme chtěli vstupovat do EU. Nemůže tu dohodu přece podepsat současná vláda, která má mandát přechodného charakteru a ještě k tomu je ten mandát pochybný. Asociační dohoda by měla přijít na pořad dne jedině v případě referenda a podpis dohody pouze v případě jednoznačného výsledku takového referenda. Jinak Ukrajinu ještě víc zadlužíme a dostaneme ji ekonomicky do kolen a jediné, co budeme umět, je, že jim dáme nějakou půjčku.

Jaký máte názor na vystupování českých vrcholných představitelů v této věci? Jednají ministr Zaorálek a premiér Sobotka správně?

Premiér Sobotka podle mě vystoupil velmi pragmaticky, slyšel jsem jeho vystoupení znovu na úterním poslaneckém klubu ČSSD a skoro bych ho podepsal. Popsal to srozumitelně a pragmaticky. Pouze ministr zahraničí Zaorálek sklidil na poslaneckém klubu kritiku. Možná je to jeho chování dáno i tím, že je ve své funkci příliš krátce, byl bych tolerantní k tomu, že někdo dělá v prvních dnech v jakékoli funkci nějaké chyby. Lubomír Zaorálek byl příliš akční, mohl být umírněnější.

Bylo by potřeba především podporovat dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem, což bychom se klidně mohli pokusit jako Česká republika zprostředkovat. Nyní jde hlavně o to, aby spolu komunikovaly tyto dvě strany a našly řešení. Jednou z možností je vytvoření federální Ukrajiny, pak možná najdou společnou řeč.

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Ukrajina  | ČSSD
6258 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Teď se budete vážně bát. Děsivé video s imigranty...O našem důchodu rozhodují díky ČSSD genderové neziskovky...

ePortal.cz

Poláci bojují za vlastní děti. My za VenezueluParoubek opět promluvil. Doporučuje Japonce

Eurabia.cz

Zaplavili si Švédsko africkými a muslimskými migranty a dnes se diví rekordům ve znásilnění, vraždách a pod.Afričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálií. Buďte na dovolené opatrní

FreeGlobe.cz

V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?EU řídí tajná organizace. Od integrace po vymazání identity států

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačaliHnus, vraždy, podsvětí a špinavé prachy. Kmenta vytáhl staré kostlivce ČSSD
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan