Smlouva se "státem" Kosovo ve sněmovně narazí. Nenajde se většina a Schwarzenberg bude mít smůlu

Autor: Haló noviny | Publikováno: 4.3.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Parlament by měl projednávat smlouvu s Kosovem o zamezení dvojímu zdanění. Dohodu mu předložila vláda. Ve sněmovně zřejmě předloha narazí na nesouhlas některých poslanců, kteří Kosovo neuznávají.

»My dál trváme na naší pozici, že můžeme dělat smlouvy se státy, které jsou oficiálně uznané OSN, a to se Kosova netýká,« reagovala místopředsedkyně zahraničního výboru sněmovny Kateřina Konečná (KSČM). Podle jejího názoru se ve sněmovně nenajde pro ratifikaci smlouvy potřebná většina. »Kosovo jako samostatný stát neuznáváme, neuznává ho ani OSN a myslím, že to je krásným důkazem toho, že krok České republiky v této věci byl chybný,« zdůraznila Konečná k tomu, že česká vláda již dříve Kosovo uznala.

»Pro mě žádný takzvaný stát Kosovo neexistuje,« řekl poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). »Budu postupovat proti tomu, aby poslanci českého parlamentu hlasovali o smlouvě o státu, který pro český parlament z hlediska jeho usnesení (českého parlamentu) z roku 2008 také neexistuje,« zdůraznil Foldyna. V minulosti ve sněmovně často proti uznání Kosova vystupoval. Dolní komora v roce 2008 odhlasovala, že řešení statutu Kosova musí být v souladu s mezinárodním právem a vycházet z rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Usnesení tehdy prosadily KSČM a ČSSD.

Podobně narazila ve sněmovně již v roce 2011 jiná smlouva s Kosovem, která se týkala předávání nelegálně pobývajících osob. Konečná tehdy neúspěšně navrhovala její zamítnutí.

Česká vláda uznala někdejší jihosrbskou provincii jako samostatný stát v květnu 2008. Nezávislost vyhlásilo Kosovo jednostranně téhož roku 17. února. Uznání Kosova vyvolalo v ČR rozporné reakce. Odpůrci tohoto kroku se obávali budoucí nestability národnostně rozděleného regionu i narušení hranic garantovaných po druhé světové válce. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) uvedl, že ČR byla poslední zemí, která Kosovo uznala, s výjimkou těch, které ho neuznávají dodnes. Nyní podle něj už není možné, aby jakákoli vláda vzala uznání Kosova zpět. »Případné neschválení smlouvy by znamenalo, že by bylo v praxi dosahováno dvojího zdanění příjmů, nebyla by umožněna spolupráce mezi daňovými úřady obou zemí, nedocházelo by k výměně daňových informací a mohla by hrozit diskriminace pro daňové subjekty,« sdělil ČTK Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.

Vyšlo v Haló novinách.

K TÉMATU:

Kosovo v područí amerického nacismu. Bylo ničeho, vypalováno a ukřižováno. Přijde čas, kdy bude vzkříšeno a vstane z mrtvých! Podívejte se, co znělo Václavákem

Ruská federace nezávislé Kosovo neuznala a nikdy neuzná

EU, NATO a USA zrealizovali Hitlerův plán. Polští vlastenci o obraně Kosova

Rakouský europoslanec navrhuje Nobelovu cenu míru pro největšího zločince a teroristu na Balkánu! Češi protestují a chtějí tomu zabránit

Klíčová slova: Kosovo  | Foldyna
3998 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

euPortal.cz

Slováci kvůli tomu, že přijali euro, bohatli 2,25krát pomaleji než ČešiPomozte, prosím. Z prezidentských voleb v USA vidíme, že přituhuje. Zdá se, že se neomarxisté neštítí ani zfalšovat volby. V Evropské unii zase přibývá cenzura a teroristických útoků muslimských imigrantů

ePortal.cz

Pomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne Veto bruselské diktatury: Poláci a Maďaři nás svou odvahou drží nad vodou. Vyhladovět a ubližovat. Jourová - trojský kůň. Přidáme se, nebo budeme jen zbaběle čekat?

Eurabia.cz

„Pirátka“ Merkel! zuří TurciKde se berou v ČR ilegální imigranti?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. TišeTy nejhorší sny Lipovské. Modlete se. K ČT s ženou, která si tam zažila své
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan