Rusko nechápe, proč svět uznává novou ukrajinskou vládu složenou z teroristů. Přečtěte si skvěle popsaný vývoj na Ukrajině za poslední dny

Autor: Haló noviny | Publikováno: 26.2.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Rusko dění na Ukrajině nerozumí

Ukrajinská policie včera vydala na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče zatykač kvůli údajným hromadným vraždám civilistů. Pátrá i po dalších představitelích bývalého režimu. Oznámil to včera úřadující ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Jeho kolega z nové přechodné vlády, spravující resort financí, odhadl, že země bude v letošním a příštím roce potřebovat 35 miliard dolarů (skoro 700 miliard Kč) zahraniční pomoci. Situaci na Ukrajině nechápe ruský premiér Dmitrij Medveděv, Moskva nicméně varuje USA před vměšováním.

Ozbrojené srážky před svržením režimu si v Kyjevě minulý týden vyžádaly desítky lidských životů. Janukovyč byl v neděli viděn na Krymu, místo jeho nynějšího pobytu ale podle Avakova není známo.

Medveděv, s nímž Janukovyč svého času uzavíral dohody o pronájmu Sevastopolu jako krymské základny ruské flotily na Černém moři, včera zpochybnil legitimitu nových ukrajinských představitelů. »Nerozumíme tomu, co se tam děje...řekl ruský premiér o změnách v Kyjevě. »Existují velké pochybnosti o celé řadě orgánů moci, které tam nyní fungují,« dodal. Podle agentury Reuters také řekl, že v neděli oznámené stažení ruského velvyslance z Kyjeva do Moskvy odráží nejistou situaci v zemi, kde jsou ohroženy ruské zájmy a životy Rusů.

Fakt, že některé země uznávají nové představitele Ukrajiny, označil Medveděv za tzv. aberaci. Tento termín v trestním právu značí druh omylu, kdy snaha dosáhnout určitého cíle svévolně ústí ve zcela jiný výsledek.

Ukrajina se s Ruskem dohodla na zlevnění plynu a na finančních půjčkách, svým závazkům ale i tak nedokáže řádně dostát. Rusko nicméně podle Medveděva hodlá dodržet platné smlouvy, včetně dohody o dodávkách plynu. »Nepracujeme s jednotlivci či určitými lidmi, tohle je (záležitost) mezistátních vztahů,« řekl.

Kandidát na nového premiéra Arsenij Jaceňuk si včera před europoslanci postěžoval, že potřebuje do konce týdne sehnat čtyři miliardy dolarů, které chybějí na penze, platy státních zaměstnanců a právě na zaplacení dodávek ruského plynu. Úřadující ministr financí Ukrajiny Jurij Kolobov proto navrhl uspořádat velkou mezinárodní dárcovskou konferenci. Pro uspořádání mezinárodní konference o Ukrajině, aby se předešlo chaosu v zemi, se vyslovil i šéf řecké diplomacie Evangelos Venizelos na budapešťské schůzce sedmi ministrů zahraničí, na které ČR zastupuje Lubomír Zaorálek. V4 dnes rozhodla podpořit finanční pomoc Kyjevu a navrhla i zpětné dodávky plynu. Obrovské množství makroekonomické pomoci pro Ukrajinu ovšem podléhá podle polského ministra zahraničí Radka Sikorského uzavření příslušné dohody s kontroverzním neoliberálním Mezinárodním měnovým fondem. A MMF už požaduje, aby Kyjev zdvojnásobil ceny energií pro obyvatelstvo...!

»Když to nepůjde dobře, situace se může během několika měsíců obrátit a hněv lidí na Majdanu se stočí na novou vládu,« řekl ČTK český europoslanec Libor Rouček, který s delegací EP jednal s novými ukrajinskými předáky.

Nový prezident v květnu

Nového prezidenta mají Ukrajinci volit 25. května. Oznámila to včera v Kyjevě ústřední volební komise. Parlamentní volby mají být podle návrhu poslaneckých frakcí v červnu nebo říjnu.

Počínaje dneškem mohou politické strany navrhovat kandidáty k prezidentským volbám, uvedla komise. Podle ukrajinských médií jsou favority prezidentských voleb šéf hnutí UDAR, boxer Vitalij Kličko a kontroverzní vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková. Ta ovšem o víkendu popřela zprávy o tom, že se už o své kandidatuře rozhodla. Není navíc jasné, zda a jakého kandidáta předloží poslanecké torzo dosud vládní Strany regionů.

Prezidentské volby se na Ukrajině v řádném termínu měly konat napřesrok v březnu. O uspořádání předčasných voleb rozhodl parlament sobotním usnesením s odvoláním na uprázdnění prezidentského úřadu. Uspořádání voleb bude vyžadovat nemalé finanční prostředky, experti je odhadují na dvě miliardy hřiven (kolem pěti miliard korun). Ústřední volební komise, která je kromě parlamentu fakticky jediným řádně fungujícím ústavním orgánem v zemi, nicméně včera v prohlášení garantovala voličům »odpovědnou a hladkou přípravu hlasování«.

Poslanci extrémně nacionalistické strany Svoboda podle kyjevského rozhlasu předložili sněmovně návrh na provedení lustrací. Návrh už dříve podpořil Kličko, který si od něj slibuje zejména hlubokou čistku v bezpečnostních složkách.

Riceová s agitkou neuspěla

Poradkyně amerického prezidenta pro národní bezpečnost Susan Riceová by před vojenskými intervencemi kvůli ukrajinské krizi spíše než Rusko měla varovat Spojené státy - až se budou rozhodovat o nějakém novém zásahu ve světě. Prohlásil to nejmenovaný představitel ruského ministerstva zahraničí, který se tak podle agentury Interfax ohradil proti víkendovému prohlášení Riceové, že případný ruský vojenský zásah na Ukrajině by byl hrubou chybou.

Riceová řekla, že rozdělení Ukrajiny není v zájmu Ruska, Evropské unie ani USA, a zároveň odrazovala Moskvu od hypotetické vojenské intervence. Také prohlásila, že šéf Kremlu Vladimir Putin může nahlížet na Ukrajinu jako na svou sféru vlivu, což je ale podle poradkyně pořádně zastaralý pohled. »Viděli jsme expertní hodnocení Susan Riceové, která jsou založena na opakovaných amerických vojenských intervencích na řadě míst po celém světě, zejména tam, kde je americká administrativa toho názoru, že jsou normy západní demokracie v ohrožení, nebo kde se režimy příliš očividně dostávají mimo kontrolu,« citoval Interfax ruského diplomata.

Evropští představitelé, Rusko i Spojené státy zdůraznili, že územní celistvost Ukrajiny musí být zachována. Obavy z rozdělení Ukrajiny ožily v minulých dnech, kdy autonomní Krym s početným ruskojazyčným obyvatelstvem nevyloučil své připojení k Rusku. Změnu vlády a autoritu proevropských povstalců v Kyjevě neuznává. I v Sevastopolu nicméně momentálně panuje dvojvládí.

www.halonoviny.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrajinští lékaři dokázali nemožné! Byla na pokraji smrti a najednou plamenně řeční po náměstích. Taková je žena, kterou američtí auditoři usvědčili ze zpronevěry půl miliardy dolarů

Zemřeli kvůli ruskému plynu do EU a "plynové princezně" Tymošenkové v base. Čtěte skutečné důvody výbuchu Ukrajiny

 

 

Klíčová slova: Rusko  | Putin  | Ukrajina
6678 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Jak to ta Jourová jen myslela? Že prej ty příspěvky co by se nejspíš mazaly, jsou stejně vytvářeny buď robotama, nebo rusákama...Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Máte rádi Pink Floyd? Tak čtěte. Rocková legenda ostře promluvila k dění ve VenezueleLetí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan