ČSSD může skončit špatně. Pamatujete si, co měli na billboardech? A co dělají dnes... Předseda Zemanovců po čase promluvil

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 31.1.2014 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

„Hlavní příčinou porážky byly naše vlastní chyby,“ přiznává tři měsíce po předčasných volbách šéf SPOZ Zdeněk Štengl. Strana se podle jeho slov hodlá z chyb poučit a začít znovu. Příležitost k tomu prý bude, jak Štengl řekl ParlamentnímListům.cz, některé vládní strany se prý nakonec znemožní. Redakce se ale zajímala třeba o to, zda předseda zemanovců po volbách už mluvil s prezidentem Zemanem.

Od předčasných voleb uběhly tři měsíce, jaká je teď nálada uvnitř SPOZ? Máte zpětnou vazbu z regionů?

Prohraná bitva není koncem, ani začátkem konce. Pro SPOZ je porážka ve volbách příležitostí pro nový začátek. My to ani jinak vnímat nemůžeme. Regiony oprávněně požadovaly analýzu volebního výsledku. Nyní ji mají a s jejími závěry až na výjimky souhlasí, chyby se nesmí opakovat. Od samotných členů cítím odhodlání pracovat dál, protože některé vládní strany se znemožní. Například ČSSD je pro smích, když se odpoutala od svých některých priorit. Voličům v oblasti restitucí a daní slibovali něco jiného. Pamatujete si na jejich billboardy?

Nechali jste si tedy analyzovat příčiny neočekávaně nízkého volebního výsledku? Jaké byly závěry?

Ano. Závěry této analýzy konstatují, že hlavní příčinou volební porážky jsou naše vlastní chyby. Výsledek analýzy je krutý, ale pravdivý a z chyb se určitě poučíme.

Plánujete nějaké změny, třeba ve vedení, řízení nebo v komunikaci s lidmi?

Změny ve vedení nelze naplánovat, o nich rozhodne sjezd SPOZ. Nedostatek komunikace s krajskými organizacemi, členy strany i širokou veřejností označila analýza za jednu z hlavních příčin volební porážky. Já osobně kandidovat nebudu, jelikož cítím vlastní vinu. Na nic se vymlouvat nebudu a nechci.

Víte už, kdy budete pořádat volební sjezd? Co od sjezdu očekáváte?

Těšíme se všichni na restart naší strany s novými osobnostmi ve vedení a s oživením programu, i když zásadní budou myšlenky Miloše Zemana. Sjezd se uskuteční 29. března 2014 a očekáváme od něj razantní start do supervolebního roku.

Prezident Miloš Zeman opakovaně řekl, že bude navštěvovat jako hlava státu sjezdy všech stran, které ho pozvou. Pozvete pana prezidenta?

Pochopitelně Miloše Zemana pozveme, je naším čestným předsedou. Prioritou SPOZ není a nebude nic jiného než podpora osoby pana prezidenta a prosazování jeho myšlenek, které jsou a budou základem programu naší strany.

Mluvil jste o výsledku voleb a příčinách neúspěchu i s Milošem Zemanem? Co na to řekl?

Ne. Pan prezident se v současné době nijak nepodílí na práci vedení strany, protože má mnohem důležitější starosti. Miloš Zeman v médiích řekl, že i on je vinen porážkou SPOZ ve volbách, ale já se s jeho názorem nemohu ztotožnit. Chyby je nutné hledat především v nás a uvnitř strany.

Když se dostaneme k dalším tématům, s jakými pocity jste sledoval povolební dění, situaci v ČSSD a dohadování koalice?

S jistými rozpaky. Ale vláda ještě nepožádala Parlament o důvěru a neznáme vládní prohlášení. A já osobně budu určitě respektovat těch tradičních sto dní hájení. SPOZ však není „myš, která by řvala na měsíc!“! Je však jasné, že strany či hnutí se opět odklánějí od svých slibů, např. šetření. Máte tu funkce navíc, chcete-li bez portfeje, to je úspora?

Prezidentu republiky podle průzkumů výrazně klesla popularita. Čím si to vysvětlujete?

Jsem si naprosto jist, že kroky pana prezidenta byly buď správné, nebo vynucené okolnostmi. Nemám pochyb, že to v nejbližší době bude jasné i veřejnosti. A možná dokonce i médiím.

Sociolog Jan Keller v souvislosti s kritikou obsahu vánočního poselství prezidenta Zemana řekl, že patří k naší politické kultuře spílat prezidentovi jak ve všední den, tak ve svátek". Očekával jste po loňském zvolení Miloše Zemana, že po nástupu do úřadu bude kritika tak častá a ostrá? Jsou to pořád ti zhrzení knížecí fanoušci, jak jste mi před časem v rozhovoru řekl?

Nejen, že jsem to očekával, byl jsem si tím jist. Jestli totiž někdo nesnáší kritiku, to jsou především naši novináři. Pamatujete? Třetímu ostrovu negativní deviace tleskal celý Vladislavský sál. To se přece neodpouští. A na naprosto negativní roli médií si stěžoval už Ferdinand Peroutka ve své knize Budování státu. Obávám se, že pokud se něco za těch devadesát let změnilo, pak k horšímu.

Jak se vám líbí složení nové vlády? Vidíte tam ze svého pohledu nějaká problematická jména? Případně v čem?

Tato vláda je výsledkem voleb a není možné zpochybňovat vůli občanů. I když tento levopravý, nebo pravolevý slepenec v čele s Babišem, nikoliv Sobotkou a obrovskými střety zájmů nemůže mít logicky budoucnost. Každá nová vláda si však zaslouží sto dní hájení.

Co Andrej Babiš jako ministr financí? Máte z něho obavy, jak někteří vaši členové varovali před volbami?

Pokud někdo z našich členů před čímkoliv varoval, je to výhradně jeho věc. Žádné oficiální prohlášení zemanovců v tomto smyslu neexistuje. My jsme chtěli zastavit Miroslava Kalouska a „jeho vládu“, a to se podařilo. Myslím si však, že Česká republika není AGROstátem.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Knížecí žumpa, dělá ze sebe pitomce. Věra Čáslavská sklidila za slova Zemanovi i velmi nepěkný ohlas

Babiš přivezl Zemanovi na Hrad kamion plný "švestiček ze své zahrádky". Podívejte se

Létající vajíčka i lázeňský úplatek. Zeman na západě země sršel vtipem

Známý profesor se pustil do kritiků prezidenta Zemana za jeho vánoční poselství. Léta se tu lhalo a teď by měl nabídnout šťastnou vizi?

Klíčová slova: Zeman  | SPOZ
2610 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"Papež František přirovnal Salviniho k Hitlerovi: Evropská unie na prvním místě a žádné národovectví, populismus a suverenita

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan