Sobotkovi se bouří poslanci. Nevěří tomu, co po nich chce podepsat

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 22.1.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Premiér Bohuslav Sobotka si zadělává na problém uvnitř vlastní strany. Vedení sociální demokracie bude totiž podle textu koaliční smlouvy po svých poslancích chtít, aby všichni podepsali koaliční smlouvu. A nyní se ukazuje, že s tím řada poslanců bude mít velký problém. Navíc mají za zlé, že vedení strany tím de facto říká, že vlastním poslancům nevěří.

Podpis každého poslance koaliční vlády by měl být pod textem koaliční smlouvy. Zdánlivá formalita může být problémem. Čím dál víc poslanců to začíná vnímat jako projev nedůvěry vedení strany vůči svým poslancům. A nebojí se dávat hlasitě najevo svůj nesouhlas.

Podle informací ParlamentníchListů.cz zavládl mezi řadou sociálnědemokratických poslanců hněv, že jim premiér a předseda ČSSD nevěří. Přitom jsou vládu ochotní jednoznačně podpořit při hlasování o důvěře. „Zvedají se mi vlasy na hlavě, co tam chlapci ve vedení předvádí. Nevěřím tomu, co po nás můžou chtít. Není si předseda jistý, že mu všichni věří? To je na tom Sobotka hodně špatně. Smál bych se, kdyby to bylo vtipné, ale ono není. Čím dál víc je to k pláči,“ řekl redakci zdroj blízký vedení ČSSD.

Poslanec má hlasovat podle svého vědomí a svědomí

Někteří poslanci o problému s podpisem koaliční smlouvy hovořili zcela otevřeně. Jedním z nich je poslanec a lékař Jiří Koskuba.

„Poslanec má hlasovat podle svého vědomí a svědomí, takže samozřejmě může se stát, má-li k tomu vážný důvod, že by mohl jít v demokracii až tak daleko, že vládu nepodpoří. To už bychom do sněmovny ani nemuseli chodit, všechno by bylo jisté a pan premiér by si tam přišel sám a řekl, že je padesátkrát pro,“ uvedl Koskuba pro ParlamentníListy.cz.

Podle jeho slov se o podpoře vlády hlasuje tak, že jí poslanec vysloví důvěru. „To je snad jediný možný způsob, kterým to mohu dát najevo. Tam by logicky mělo být obvyklé, že pokud vedení se svým poslaneckým klubem jednalo a pakliže ho informovalo, že dopředu má přislíbenou podporu a při hlasování se ukáže, kolik nás pro tu vládu bude,“ pokračuje poslanec.

„Byl jsem už poslaneckým klubem atakován, že máme cosi podepsat, to je pravda. Klub jedná v úterý, takže se dozvíme detailně, co se po nás chce podepsat. Zřejmě se po nás bude chtít, abychom podepsali koaliční smlouvu. Těžko ale můžu podepisovat koaliční smlouvu, která už byla předána panu prezidentovi a při jejímž sestavování a vyjednávání jsem nebyl přítomen a jsem prostý řadový pěšák. Takovéto smlouvy podepisují nejvyšší velitelé. Znovu opakuji, že koaliční smlouva byla odevzdaná panu prezidentovi, takže je bezesporu platná a poslanci ji potvrdí tím, že při patřičném hlasování vládě vysloví důvěru. Ostatní věci jsou nadbytečné a já jsem se jimi nezabýval. Minulou sezonu po nás také nikdo nechtěl, abychom podepisovali, že zůstaneme v opozici,“ dodal Jiří Koskuba.

Sobotka nevěří vlastním poslancům?

Stejně to vidí i poslanec Vítězslav Jandák. „Nerozumím tomu, proč by po nás chtěli podepisovat koaliční smlouvu. Mám pocit, že jde o důvěru vládě a tam dají vládě od nás důvěru všichni. Tak proč bychom měli podepisovat nějakou koaliční smlouvu, nerozumím tomu. Čekám, jak se k tomu na klubu vyjádří vedení sociální demokracie. Připadá mi to jako určitá forma nedůvěry vůči všem poslancům,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.

„Navíc jsme my poslanci tu smlouvu nedomlouvali a nevíme o tom nic. Budu mít rozhodně problém s tím tu smlouvu podepsat, protože to zkrátka vnímám jako nedůvěru vedení vůči svým poslancům. A důvod netuším. Proč bych já měl něco podepisovat, když jsem řekl, že důvěru vládě dám, to je bez diskuse. Z jakého důvodu by po nás poslancích mělo být vynucováno podepsat koaliční smlouvu? Opravdu to nechápu a nerozumím tomu,“ doplnil Jandák.

Své rozladění neskrýval ani poslanec a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Pokud se nepletu, o důvěře vládě se rozhoduje na jednání Poslanecké sněmovny, kdy se každý z poslanců vysloví, zda je pro, nebo proti návrhu,“ míní.

„Nijak neskrývám, že je potřeba dát Bohuslavu Sobotkovi a jeho vládě šanci, čili že se vyslovím pro důvěru této vládě, ale současně mi připadá nad rámec, abych se upisoval k tomu, že se tak při hlasování vyjádřím. Stejně jako kolegové, a jsem rád, že v tom zdaleka nejsem sám, s tím problém mám. Nemám ale problém s vyslovením důvěry,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz Jiří Zimola.

www.parlametnilisty.cz

KAM DÁLE:

Závažné důvody pro odklad církevních restitucí. Foldyna prozradil více

Profesor Krejčí varuje před dalším "pučem" na Sobotku. Možná již brzy

Budoucí ministr zahraničních věcí se přiznal, že čichal toluen a jedl psy Podívejte se

Klíčová slova: ČSSD
2139 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan