Falešná a pokrytecká přání srbského prezidenta. Prodal by i svou matku nebo ho „jen“ vydírají? Tady je rozbor

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 8.1.2014 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

V minulém roce se toho v Srbsku stalo skutečně hodně. Ve svém novoročním přání to nezapomněl zmínit ani prezident Tomislav Nikolić, některá jeho slova ale s realitou mnoho společného nemají. A sám Nikolić si to zcela jistě uvědomuje. O tom ale později.

Srbský prezident ve svém novoročním přání občanům zmínil, že v zemi se toho za uplynulý rok stihlo mnoho udělat. Tématem číslo jedna byla bezesporu vyjednávání srbské vlády se zástupci samozvané vlády tzv. Republiky Kosovo, k čemuž srbskou stranu nutila Evropská unie pod pohrůžkou, že pokud nedojde k „normalizaci“ vztahů Bělehradu a Prištiny, nebude Srbsku stanoveno datum, kdy by měly být zahájeny přístupové rozhovory k EU.

Zaprodali jsme Kosovo, ale suverenitu a integritu země jsme zachovali. To je hodně špatný vtip

„Opravdu upřímně si přejeme stát se členem Evropské unie, zahájit přístupové rozhovory a odstranit během nich všechny nedostatky, které Srbsko má. Přejeme si také co nejlépe dokončit vyjednávání s Prištinou tak, abychom dodrželi to, proč si nás národ zvolil. To znamená zachovat národní suverenitu, integritu, důstojnost a Srbsko jako člena OSN.,“ řekl Tomislav Nikolić. EU je podle jeho slov organizovaná společnost, která respektuje právo, spravedlnost a lidská práva. Tolik ukázka nejsilnějších politických vyjádření z novoročního přání.

 

(Prezident Tomislav Nikolić, foto Z. Žestić - Tanjug)

 

Vezměme to od začátku. Nevím, nakolik relevantní jsou existující průzkumy veřejného mínění v otázce přistoupení či nepřistoupení Srbska k EU, ale dovolím si tvrdit, že téměř všichni ze Srbů, kteří do unie skutečně chtějí, si svůj názor vytvořili na základě dezinformací, lží a manipulací ze strany tamní vládnoucí politické třídy a globalizovaných médií. Svůj podíl na tom podle mě, při znalosti reálií a situace, má i zneužití špatné hospodářské situace, upadající ekonomiky a vysoké nezaměstnanosti k politické a mediální propagandě typu, že už pouze Evropská unie může poskytnout dlouho potřebnou pomoc. Jak my ale dobře z téměř desetiletých zkušeností s EU víme, taková očekávání jsou naivní a falešná. Pokud tedy Tomislav Nikolić vyjádřil upřímné přání, aby se země stala členem osmadvacítky, šlo spíše o přání jeho a současné srbské vlády.

Věří srbští politici naivně, že EU je skvělá? Spíš jde peníze a vydírání

Nabízí se proto otázka, co prezidenta a vládu v Bělehradu vede k tomu, aby svoji vlast tlačili do krizí se zmítající nedemokratické EU. Já předložím tři varianty odpovědí. První možnost zní jednoduše: upřímná víra vládnoucích srbských politiků v to, že EU je demokratickým a ekonomicky stabilním výkvětem evropské civilizace a Srbská republika do takového společenství z logiky věci patří. Druhé vysvětlení by mohlo znít tak, že vláda čelí vydírání ze strany USA a EU, že pokud v rámci potupné dohody nevymění Kosovo a Metohiji za nedohlédnutelné členství v unii, může být brzy přiživen požár separatismu ve Vojvodině nebo Rašce (Sandžaku). Třetí varianta je v podobě vidiny budoucích teplých a extra dobře placených křesel v bruselské byrokracii, Evropském parlamentu a Komisi, jinými slovy vidiny výrazného finančního přilepšení pro politické strany a pár desítek jednotlivců. A jakousi čtvrtou možností je pak kombinace všeho zmíněného. Konec konců je velmi dobře známo, že řada srbských vedoucích politických činitelů pravidelně dochází na americkou ambasádu.  A na kafe tam jistě nechodí.

A druhý z vážných bodů Nikolićova projevu, který jsem vybral: přání v podobě úspěšného dokončení rozhovorů s Prištinou, tedy samozvanou narkoteroristickou albánskou vládu na Kosmetu. Jakou podobu by to „co nejlepší dokončení vyjednávání“ mělo mít, už prezident neřekl. Sami můžeme soudit pouze z dosavadních kroků, které byly vpravdě tragické. Tragické pro všechny Srby, kteří na Kosovu a Metohiji stále žijí i pro celý zbytek národa a jeho tisíciletou duši. Nevím, co je pozitivního na tom, že už zhruba rok jsou mezi Kosovem a centrálním Srbskem hraniční přechody, jako mezi dvěma suverénními zeměmi. Už jejich povolením srbská vláda fakticky nezávislost Kosova uznala, i když tvrdí, že tomu tak není. O problémech, které tzv. hranice způsobily drobně podnikajícím Srbům, kteří chtějí alespoň skromně uživit sebe a vlastní rodinu na jihu země s obrovskou a pro nás neuvěřitelnou nezaměstnaností, není potřeba ani mluvit. O tom, že srbská vláda fakticky Kosovo uznala už ve chvíli, kdy byl premiér Dačić ochotný podat si v Bruselu ruku s válečným gangsterem Hašimem Thačim, rovněž netřeba hovořit. Premiér Ivica Dačić, první vicepremiér Aleksandar Vučić a další podáním ruky Thačimu na jednáních v Bruselu vlastně řekli: Uznáváme vás jako premiéra a tedy regulérního představitele nezávislého státu.

Manipulace je obrovská, jednou se to ale zlomit musí

Nebo se snad za úspěch srbsko-kosovských (albánských) rozhovorů dají označit podzimní komunální kosovsko-albánské volby, kdy politici v Bělehradě tlačili a vydírali kosovské Srby a nutili je k účasti ve volbách pod výhrůžkami ztráty válečných penzí, pracovních míst ve státním sektoru a podobně? Projevuje se úspěch v jednání tak, že když Srbové především na severu Kosova volby hromadně (téměř většinově) bojkotovali, poslala bělehradská vláda do několika volebních místností zakuklené příslušníky tajné policie, kteří volební místnosti rozmlátili, a vše se svalilo na údajné srbské extremisty z Kosova, kvůli kterým je nutné volby opakovat? To asi těžko, že.

Pro tohle všechno jsem v úvodu tohoto rozboru konstatoval, že svým slovům nemůže věřit ani sám prezident Tomislav Nikolić. Jestliže ale připustíme, že své zemi takovým způsobem škodí a špatnou politiku schvaluje a podporuje záměrně, o to hůř. Srbové by si konečně zasloužili, aby k nim svět přistupoval s respektem. Předtím se ovšem ke svému národu, který si své místo na slunci nesčetněkrát vybojoval krví a mnoha generacemi mužů padlých ve válkách, musí s respektem začít chovat vlastní nejvyšší politikové. To už je ale na samotných Srbech. I když sami dobře víme, že odolávat neustávající manipulaci není jednoduché. Pod následné novoroční přání se snad mohou podepsat všichni: Ať žije svobodné, suverénní, nezávislé a celistvé Srbsko.

 

- Celý text projevu Tomislava Nikoliće v srbštině ZDE

- Články na podobná témata sledujte také na facebookové stránce BALKÁNSKÝ ZÁPISNÍK RADIMA PANENKY

 

 

KAM DÁL:

Bývalý prezident Jugoslávie se drsně pustil do Evropské unie: Chce rozbít a zbídačit naši zemi. Srbsko je ohroženo!

Takto tragicky dopadlo Chorvatsko po 2 měsících v EU. Velké varování pro Srbsko a další státy!

Další významný krok v česko-srbském partnerství. Od prosince opět létají přímé linky na trase Bělehrad – Praha

Klíčová slova: EU  | Srbsko  | Kosovo
2134 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informacePřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub ŽeleznýGenerál Hanba! Kolik stran nám tohoto cizáckého Lojzu bude vnucovat za prezidenta? Martin Koller uzavírá sázky
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan