Alarmující nejasnosti kolem smrti palestinského velvyslance v Praze. Časový sled okolností nedává smysl, čtěte více
Od smrti palestinského velvyslance v Praze Džamála Muhammada Džamála uplynuly už dva dny a nejasností spíš přibývá, než aby tomu bylo naopak.
Podivný je už jen samotný sled událostí prvního dne. Velvyslanec Džamál byl při explozi ve své nové rezidenci, do níž se právě stěhoval, zraněn ve středu někdy kolem půl dvanácté dopoledne. Mluvčí palestinské ambasády Nabíl Fahel Literárkám o něco později zranění potvrdil, s tím, že netuší, co se přesně stalo. Nevěděl přitom ani o tom, že palestinské ministerstvo zahraničí ve vzdáleném Ramalláhu už vydalo prohlášení, v němž zcela oficiálně za příčinu zranění označilo explozi starého sejfu, o němž se pak střídavě tvrdilo, že nebyl používán tu dvacet, jindy třicet let. Jak to ale palestinské ministerstvo tak rychle vědělo? A jak si vysvětlit, že už kolem sedmé večer téhož dne v Praze přistál tým z palestinského ministerstva, jehož účelem má být „pomoc při vyšetřování“? Přímé spoje z Tel Avivu do Prahy takto během dne nelétají a i s přestupem by to bylo šibeniční termín, samozřejmě pokud by někdo neseděl „na kufrech“ už dopředu připravený na letišti a s letenkami v kapse. Nebo že by si "náhodný výbuch nepoužívaného sejfu" vyžádal nasazení vládního speciálu?
Mezitím nastal zmatek se sejfy. Jeden prý starý a nepoužívaný, druhý nový a používaný, a pak zase naopak, nakonec snad jako by všechny neustále používané a bez trhavin. Smyslem malé nálože v sejfu přitom je – při neodborné manipulaci – zničit jeho obsah a nikoli zabít dotyčného: pokud by byla nálož v sejfech tak silná a namířená vně trezoru, lze předpokládat, že by po celém světě přibývali mrtví dennodenně. Chybovat je totiž lidské a občas se prostě kód správně vyťukat nepodaří.
Potíž je i se zbraněmi údajně nalezenými v rezidenci. První o nich informoval nejspíš web Týdne, rychle ale zprávu opět stáhl. Ve čtvrtek pak o zbraních začala – podle tvrzení zpravodajských serverů -- mluvit česká policie, ale Nabíl Fahel Literárkám sdělil, že jemu „nic takového policie neřekla. Vím o tom jen z médií. A ta už moje slova jen překrucují, ať řeknu, co chci.“
Jistě, zbraně na ambasádách jsou na základě bilaterálních dohod běžné po celém světě, ale za předpokladu, že jsou u hostitelské země registrovány. „Několik“ kusů zbraní nalezených údajně na půdě nové palestinské ambasády ale podle českých zákonů prý registrováno nebylo, což by podle mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johany Grohové mohlo být „porušením Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích“, a tak Praha bude „na palestinské straně požadovat vysvětlení“. Nezbývá než předpokládat, že ministerstvo zahraničí ČR ví, o čem mluví, neboť zbraně jako takové – prý pistole a škorpiony -- zatím nikdo neviděl. (I tak ale Respekt píše o výzbroji dostatečné pro deset bojovníků…) Mimochodem, prohlášení ministerstva příznačně ukazuje, co na smrti cizího velvyslance u nás naši diplomacii vzrušuje nejvíc.
Celý článek čtěte na webu Literarky.cz
ČTĚTE TAKÉ:
