Syrský diplomat se v Praze pustil do západních velmocí i mediální fronty. Promluvil o válečné propagandě i tom, proč nyní média o Sýrii mlčí

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 1.1.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Setkání se chargé d'affaires Ibrahimem Ibrahimem uspořádala v pondělí Diplomatická akademie. Významný diplomat hned v úvodu rezolutně prohlásil, že v jeho zemi v žádném případě nešlo a nejde o občanskou válku. Sýrie se stala obětí cizích teroristů, kterých využívají západní mocnosti k odstranění nepohodlného režimu a k získání větší moci v regionu. „Mezinárodní terorismus se snaží zničit Sýrii a uchyluje se k těm největším krutostem,“ uvedl.

Vládní jednotky naopak hájí civilizaci, národní identitu a jednotu země. Ibrahim připomněl, že dlouhodobým plánem Západu je rozdělení Sýrie na několik částí podle náboženského klíče. Právě Sýrie je známá značnou náboženskou i etnickou rozmanitostí. Zdá se, že nikoli náhodou západní média tak zdůrazňují náboženský charakter syrského konfliktu, který ale ve skutečnosti nemá. Jako by tím média připravovala půdu pro rozbití země, jak o tom hovořil syrský chargé d'affaires.

Pokrytectví a zbabělost Západu

Američané nyní proti Sýrii bojují, třebaže jim v minulosti mnohokrát pomohla v boji s terorismem. Ibrahim ovšem opakovaně zdůraznil, že největší obětí Obamovy vlády jsou samotní Američané. I proto Sýrie nechce o vzájemné vztahy s USA přijít docela. Vyjádřil politování nad postojem většiny evropských států, které se přidaly na Obamovu stranu, vyjádřily podporu povstalcům, a dokonce jim pomáhaly, a to už tím, že v květnu zrušily embargo na dodávky zbraní. Ke spoluodpovědnosti za více než 120 tisíc mrtvých se však pokrytecky a zbaběle přihlásit odmítají.

„Velmoci mohou postavit před soud třeba i hlavu suverénního státu, ale soudit jakéhokoli amerického vojáka nelze,“ poukázal na nerovnost boje, který musejí „neposlušné“ státy svádět. A pustil se do všech, kteří se nechávají uplácet sliby a penězi nejmocnějších. Poděkoval proto těm, kteří za Sýrií stojí a hájili ji i v nejtěžších chvílích. Mezi ně jistě patří dny na přelomu srpna a září, kdy se zdálo, že vojenská intervence je již jen otázkou hodin.

Důkazy neexistují

Pak ale přišlo Rusko s plánem na předání chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu. A Obama ustoupil. „Když mohl Obama dostat Nobelovu cenu za mír, navrhuji, aby ji dostal i ruský ministr zahraničí Lavrov či prezident Putin,“ ocenil Ibrahim zásluhu ruské strany na odvrácení intervence. Asadova vláda s ruským plánem souhlasila a dohodnutý harmonogram dodržuje. Likvidace zbraní má skončit k 30. červnu 2014.

Chargé d'affaires zdůraznil, že Američané nemají žádné důkazy o použití chemických zbraní syrskou vládou. Přitom právě tím zdůvodňovali nutnost agrese. Citoval Obamova slova, kterými odpověděl na dotaz jistého novináře: „Důkazy máme, ale neukážeme vám je.“ Proč asi? Mnozí už nepochybují, že za chemickými útoky stojí povstalci. Otevřeně o tom hovořil i ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Ten soudí, že tak povstalci chtěli vyprovokovat zahraniční intervenci, která by jim nade vši pochybnost výrazně pomohla.

Povstalci jsou v defenzívě, opozice chce jednat

Ostatně i zpráva vyšetřující komise OSN z 12. prosince potvrdila to, co po celou dobu syrská vláda tvrdí. Nervový plyn sarin použili povstalci v dubnu v oblasti Chan al-Assal a v srpnu v Ghutě nedaleko Damašku. Sellstromova zpráva je velkou ranou pro spojence, kteří celou dobu obviňovali vládu z toho, že odmítá spolupracovat s vyšetřovateli a že mají použití chemických zbraní na svědomí Asadovi vojáci. V prohlášení syrského ministerstva zahraničí se uvádí, že spojenci dobře věděli, kdo za útoky stojí. Přesto ty, kteří se takového zločinu dopustili, i nadále podporují.

Povstalecké síly se čím dál více dostávají do defenzívy. „Jejich moc je teď menší než na začátku,“ konstatoval Ibrahim. „Vláda je celou dobu připravena jednat s národní opozicí. Nemůžeme ale vyjednávat sami se sebou,“ zkritizoval postoj opozice, která dlouho podmiňovala jakákoli vzájemná jednání odchodem prezidenta Asada a dalšími požadavky. Oproti tomu vláda si žádné podmínky neklade. Až nyní opozice změnila názor a kývla na účast na mezinárodní mírové konferenci, jež začne 22. ledna ve švýcarském Montreaux. Otázkou je, zda se jí zúčastní i Írán. Ze všech sil se tomu totiž snaží zabránit Obamova administrativa. A proti je i syrská opozice.

Válečná propaganda se zadrhla

Ostatně požadavek na odstoupení prezidenta Asada je naprosto nemístný. „Kdyby se konaly volby, Asad by získal 60 až 70 procent hlasů. To už píší i západní novináři,“ řekl Ibrahim. Své silné podpory si je prezident dobře vědom. I proto v prosinci vyjádřil odhodlání vést přechodnou vládu, která by mohla vzejít ze vzájemných jednání s opozicí. O takové vládě se pozitivně vyjádřil i ministr Sergej Lavrov: „Je třeba udělat vše pro to, aby vznikla bojeschopná aliance vlády a vlastenecké opozice proti přivandrovalým teroristům, kteří se slétli do Sýrie z celého světa,“ prohlásil.

Chargé d'affaires Ibrahim Ibrahim poukázal i na opadnutí zájmu o syrský konflikt ze strany médií. Jako by se válečná propaganda zadrhla. „Proč najednou to ticho? Je to ticho viny!“ A připustil, že konec boje je stále daleko a jeho výsledek není jistý. „Sýrie válčí na mnoha frontách. Pokud bychom se smířili s tím, jak velmoci o naší zemi lžou, jednali bychom skutečně hanebně. Možná Syřané nezvítězí, ale pokud padneme, zemřeme se ctí,“ dodal.

Vyšlo na Protiproudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Český europoslanec o válce v Sýrii: Západní propaganda má přesvědčit lidi, aby podpořili brutální zabíjení

Prezident Zeman o situaci v Sýrii: Odmítám vojenský zásah

Šokující zpráva o Sýrii. Operuje tam 250 tisíc cizích teroristů. A nejen to...

Důvěrný diplomatický zdroj šokoval svět: Američané na Sýrii zaútočili, ale po ruském zásahu vše skončilo. A takto to vysvětlila média...

Klíčová slova: mediální manipulace  | Sýrie
2702 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Jak to ta Jourová jen myslela? Že prej ty příspěvky co by se nejspíš mazaly, jsou stejně vytvářeny buď robotama, nebo rusákama...Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Máte rádi Pink Floyd? Tak čtěte. Rocková legenda ostře promluvila k dění ve VenezueleLetí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan