Putin je naděje nás všech. Narovinu řekl: Západ prosazuje bezpohlavní a neplodnou toleranci. My hájíme národní tradice a nezávislost

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 22.12.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Nedávno přednesl prezident Vladimir Vladimirovič Putin u příležitosti dne ruské ústavy tradiční projev hlavy státu. Jako vždy ho poslouchali členové Státní dumy i Rady federace. Letos Putin s projevem vystoupil už podesáté. Tentokrát trval více než hodinu.

Stihl se během ní vyjádřit k mnoha otázkám, které mají pro dnešní Rusko význam. Ostře se vymezil vůči těm, kteří narušují mírové soužití jednotlivých národů federace. „Mezietnické napětí vyvolávají nikoli představitelé jednotlivých národů, ale lidé bez kultury a úcty k tradicím svým i druhých,“ prohlásil Putin. Jde především o extremistické separatisty ze severního Kavkazu. „Měli bychom se společně vypořádat s touto výzvou, měli bychom bránit multietnický mír a tím i jednotu naší společnosti, jednotu ruského státu,“ dodal.

Podle něho by se také měly zpřísnit podmínky pobytu cizinců v zemi a zvýšit dohled nad cizími pracovníky. A těm společnostem, které nemají sídlo v Rusku, by napříště měla být odepřena státní podpora ve formě úvěrů a garancí a přístup ke státním zakázkám i projektům s účastí státu.

Sebekriticky o ekonomice

Putin vyzval představitele jednotlivých oblastí, aby prosadili v celé zemi dvouleté daňové prázdniny pro malé podnikatele. Má to pomoci ruské ekonomice, která není v nejlepším stavu, jak sebekriticky přiznal ruský prezident. Národní prioritou pro 21. století má být rozvoj Sibiře a Dálného východu. Podnikům, které do těchto oblastí odejdou, nabízí výhodné podmínky včetně nižšího zdanění či přístupu k exkluzivním nabídkám pojištění.

Hlava státu připomněla, že Rusko patří mezi pět zemí s nejvyšším růstem HDP, ale v produktivitě práce dalece zaostává. Příčiny nízkého ekonomického rozvoje jsou podle něho vnitřní, nikoli vnější. Jestliže si tuto skutečnost ruská elita uvědomuje, mohli bychom se do budoucna dočkat pozitivních změn v hospodářství země, které doposud až příliš spoléhalo na zisky z ropného průmyslu a zapomínalo na potřebnou diverzifikaci zdrojů a modernizaci.

„Proto bychom měli plně prosadit růstové prvky: vyšší kvalitu pracovní síly a pružnější pracovní trh, příznivé prostředí pro investice a moderní technologie. Nařizuji vládě, aby společně s Ruskou akademií věd podle toho upravila plány rozvoje věd a techniky,“ prohlásil Putin.   

Garant světové stability a míru

Vekou pozornost bude Rusko věnovat své armádě, již hodlá modernizovat a dále posílit. Pustil se také do systému raketové obrany, jímž se Západ snaží Rusko obklíčit. Před několika lety si ostatně Američané pro tento úkol vybrali i nás. „Jsme si plně vědomi toho, že tento raketový systém je obranný jen podle jména. Ve skutečnosti se jedná o významý prostředek strategického útočného potenciálu,“ uvedl prezident.

A dodal, že Rusko nechce být žádnou supervelmocí a nehodlá nikomu vnucovat svůj model vlády a života. Rusko by ovšem mělo hrát roli klíčového garanta světové stability. „Pokusíme se být lídrem, bránit mezinárodní právo a prosazovat úctu k národní suverenitě, nezávislosti a národní identitě,“ prozradil Putin. A postavil se proti „bezpohlavní“ a „neplodné“ toleranci.

Respekt k nezávislosti států

Nutno podotknout, že tato slova patří k tomu nejlepšímu. Právě mezinárodní politika a úsilí Ruska o respektování nezávislosti jednotlivých států je obrovským pozitivem, které dnešnímu světu nabízí. Je to podle mého soudu správný přístup, který se diametrálně odlišuje od toho, co prosazují západní státy, nominálně demokratické. Jistě si nelze dělat iluze o stavu ruského státu a společnosti, nicméně už principy, jež prosazuje na poli mezinárodní politiky, by měly být důvodem velkých sympatií.

Nesmírně pozitivní a záslužnou úlohu Rusko sehrálo v Sýrii. V poslední chvíli dokázalo zabránit Američanům v intervenci, která by nevyhnutelně vedla k pádu Asadova režimu a k vítězství barbarských žoldnéřských sil, jejichž krédem je nenávist a zabíjení. Úspěchy syrské armády jsou v poslední době výrazné a povstalci se dostali do silné defenzívy. A jistě jim příliš nepomůže ani útěk náčelníka generálního štábu povstalecké armády Salima Idríse, bílého koně Američanů.

Podpora nevládních organizací a občanské společnosti?

Ruský zásah do syrských záležitostí vidí Putin jako důkaz toho, že lze mezinárodní problémy řešit mírovou cestou. „Podle mého názoru je naším úspěchem, že zvítězila volba založená na základních principech mezinárodního práva, zdravého rozumu a míru. Přinejmenším jsme tak dokázali zabránit mezinárodní vojenské intervenci a rozšíření konfliktu do dalších zemí,“ prohlásil prezident.           

Neopomněl ovšem zmínit ani lidská práva a občanskou společnost. Hovořil o potřebě široké veřejné diskuse o ruské politice a občanské kontroly politiků. „Myslím, že všechny zákony, klíčová rozhodnutí státu a strategické plány by měly procházet tzv. nultým čtením, během nějž by dostaly příležitost nevládní organizace a další instituce občanské společnosti,“ uvedl spolu s návrhem podpory lidskoprávních organizací v zemi.

Cui bono?

Tato slova vyvolávají rozporuplné pocity. Jistě by občané měli mít širokou možnost zasahovat do správy své země, ale tak se má dít v prvé řadě prostřednictvím politických stran, jejichž počet v Rusku koneckonců roste. Rozhodně není a priori špatné diskutovat jednotlivé návrhy s nevládními organizacemi a naslouchat jejich návrhům, na druhou stranu by v takovém případě mělo být jasno o tom, čí zájmy ta která nevolená zájmová skupina hájí.

Ve chvíli, kdy bude zajištěna kontrola nad nevládním sektorem, není snad důvod k obavám. Zdá se nicméně, že právě o takovou kontrolu ruský stát usiluje. Vloni začal platit zákon, který přikazuje nevládním organizacím pobírajícím peníze ze zahraničí podrobovat se zvýšené kontrole financování a aktivit.

Po dvaceti letech nastal pozitivní trend

Domnívám se, že Putinovu „zprávu o stavu Unie“ lze vnímat pozitivně. Pokud se začnou realizovat návrhy, s nimiž prezident přišel, můžeme očekávat, že stav země se bude zlepšovat. Nemůžeme ale přehlížet problémy, s nimiž se země potýká. Tím nejvážnějším je asi neustálý pokles obyvatelstva, který začal po pádu Sovětského svazu. Vylidňování venkova a rozsáhlých provinčních oblastí a přesun obyvatelstva do měst vede k úpadku národních tradic a negativním jevům, které jsou s městským životem neoddělitelně spjaty.

Žádný zodpovědný stát nesmí úbytek vlastního obyvatelstva kompenzovat imigranty. Vedlo by to jen k prohloubení problémů. Snad se ale blýská na lepší časy. Prezident Putin totiž v projevu oznámil, že letos poprvé od roku 1991 zaznamenalo Rusko nárůst přirozeného přírůstku obyvatel. A tak doufejme, že nejde jen o zbožné přání.

 

 

http://www.westernspring.co.uk/wp-content/uploads/2013/05/putin.jpg

ČTĚTE TAKÉ:

Tisíce pracovních míst, stovky milionů dolarů ročně, energetická bezpečnost... Tohle všechno přináší spolupráce s Ruskem. Nějaká EU je k smíchu!

Vladimir Putin staví bohaté prosperující Rusko a tvrdě likviduje korupci

Putin ukázal svoji zásadovost. Vysmál se nabídce, aby zradil Sýrii výměnou za "ohromnou" zbrojní dohodu

Pryč s antirusismem z české politiky! Německá média diktují a politici na to skáčou, Putin přitom Rusko postavil na nohy

Putin mluvil s občany: Propagace pedofilie v Holandsku, imperiální choutky USA a imigrace

Klíčová slova: Rusko  | Putin
3988 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan