Slovutný politolog a profesor obsáhle promluvil o českém politickém dění a řekl, o co přesně jde v Ukrajině. Zmínil i největší chybu Evropské unie

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 20.12.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Chování ČSSD a ANO vůči požadavku lidovců na resort zemědělství hraničí s vydíráním. ParlametnímListům.cz to řekl politolog Oskar Krejčí. Ten v obsáhlém rozhovoru také promluvil o možnostech prezidenta Zemana při vládním vyjednávání, marném boji Andreje Babiše s rozkrádáním i situaci na Ukrajině a přístupu českých médií.

Pane profesore, když sledujete vyjednávání o koaliční vládě, jaké z toho procesu máte dojmy?

Začíná to být poměrně nesrozumitelné, protože co předvádí sociální demokracie a s ní Babiš je na hranici vydírání. Argumenty, že ministerstvo zemědělství je priorita a ochota vyměnit to za sociální věci jsou podivné. Ministerstvo práce a sociálních věcí bylo vždycky prioritou sociální demokracie a lidovci se tradičně orientovali na ministerstvo zemědělství. Jsou to evidentně hry a shoda je těžko předvídatelná.

Jakou sílu má Andrej Babiš k tomu, aby třeba jako ministr financí prosadil ze svých nejvýraznějších slibů, na kterých postavil svoji kampaň a vlastně vstup do politiky jako takový?

Podle mého názoru v žádném případě nemá dostatek síl. Situace je strašně komplikovaná na to, aby ji zvládl jeden člověk, a žádný tým zkušených finančníků kolem sebe nemá. Spíše hraje hry a spor o ministerstvo zemědělství vypadá jako snaha ČSSD vyjít vstříc Babišovi než vlastním zájmům.

Andrej Babiš celé své hnutí a jeho úspěch postavil kritice rozkrádání, na nehospodárných nákupech a plýtvání. Pokud se mu tu tohle alespoň částečně a viditelně změnit, může to pro něho v budoucnu znamenat politický konec?

Celý úspěch ANO je výsledkem vytvořené nálady, nikoli nějakých sociálních kořenů toho hnutí. Ono to ani není hnutí, je to v podstatě družina kolem jednoho feudálního pána. Pravděpodobnost, že ANO je hnutím na jedno použití, je momentálně mnohem vyšší, než se uspěje i v dalším volebním období.

Jaké je postavení KDU-ČSL? Jsou lidovci zcela v právu, anebo jak říkají někteří sociální demokraté, že jde o tradiční lidovecké tanečky a snahu vydupat si maximum?

Řekněme si, co je na ministerstvu zemědělství zajímavého. Především tudy jdou dotace, jsou v tom lesy, na venkově je tradiční volební základna lidovců a na samotném ministerstvu určitě zůstalo spousta lidí, kteří v kapse mají stranickou legitimaci KDU-ČSL. A důležité je, že kolem tohoto resortu budou odehrány nějaké hry týkající se církevních restitucí.

Z toho je jasně patrné, že zájem lidovců o tento resort je přirozený. Babišovy komentáře, že to jsou hry místo práce, to ryzí demagogie. Babiš tím ukazuje styl politické práce, který bude patrně v budoucnosti praktikovat. Nároky lidovců na zemědělství jsou stejně oprávněné jako nároky ANO na resort financí či nároky ČSSD na ministerstvo zahraničních věcí.

Kdyby si nakonec lidovci zemědělství nevydobyli, je podle vás pravděpodobné, že by nakonec couvli a definitivně řekli, že do vlády nepůjdou?

Sociální demokraté a ANO to podle mě hrají příliš tvrdě. Je to vůči lidovcům téměř ponižující. KDU-ČSL je zahnaná do kouta a může volit, co je pro ni výhodnější. Obojí, jak účast ve vládě, tak opozice, má své výhody.

Mluví se o tom, že by mělo vzniknout také ministerstvo či spíše post vicepremiéra pro lidská práva. Je to podle vás potřebné?

Samozřejmě, že je to zbytečné. To je užitečné ve chvíli, kdy nejde počet ministerstev vydělit mezi tři strany. Jsou to všechno účelové záležitosti, kterým se dodatečně přidává obsahový význam. Proto je zvláštní, že je tak obtížné se dohodnout. Dohoda na toto téma je poměrně snadná a všechno bylo předvídatelné. Zdá se, že se ČSSD buď řídí do nějakého dalšího rizikového projektu, anebo má plán B, který ale já nevidím.

Zatím se tedy zdá, že nový vládní kabinet mohl mít až osmnáct členů. Dá se to tedy celé brát, že jde o účelové vytváření křesel?

Jistě. Nejspíš budeme mít početnější vládu, než Němci. To k těm koaličním hrátkám patří.

V případě šéfa ANO Babiše to ale nejspíš příliš nezapadá do rétoriky úspor a zbytečného nerozhazování peněz, pokud bude mít vláda až o tři ministry než dosud…

To se určitě neslučuje, ale já myslím, že až takhle vážně to asi pan Babiš nebral.

Jak vidíte úlohu prezidenta Zemana ve vyjednávání? Třeba tím, když řekl, že by nejmenoval Martina Stropnického na obranu, protože o tom zcela jistě nic neví? Může si Miloš Zeman tyto věci prosadit?

Pozice Bohuslava Sobotky je velice slabá, takže bude určitě radši, když bude schopný se s prezidentem dohodnout. Výhrada Miloše Zeman vůči Stropnickému ale nebyla takto vyhrocená, on spíše chtěl říct, že byl lepší na ministerstvu zahraničních věcí, protože si tam nepřeje Zaorálka.

Důležitá je jiná věc. TO, co momentálně rozehráli ANO a ČSSD, hraničí to s dvoučlennou koalicí a znamená to představu vlády bez nadpoloviční většiny ve sněmovně. Tomu se bude prezident vzpouzet. Sociální demokraté a Babiš tak ve snaze vypadat jako zásadoví vůči tomu slabšímu, tedy lidovcům, ohrožují vznik vlády.

Zmínil jste ministerstvo zahraničí a Lubomíra Zaorálka. Kdo by podle vás byl nejkvalitnějším adeptem na tento resort?

Mluvilo se o třech lidech. O Hynku Kmoníčkovi z Hradu, o Lubomíru Zaorálkovi a Martinu Stropnickém. Jako kompromis by mohlo být i zachování současného ministra Jana Kohouta. Z těchto kandidátů by nejrozumnější byl Stropnický, ale zdá se, že Babiš tuto pozici vzdal, protože je pro něho relativně nezajímavá a vytvořil možný problém pro prezidenta se Zaorálkem.

A myslíte si, že pokud by Bohuslav Sobotka přišel na Hrad s tím, že v Černínském paláci chce právě Zaorálka, prezident Zeman by to nakonec přijal?

Pokud by na tom vznikla dohoda na půdorysu trojkoalice a přišli by se Zaorálkem, pak by to asi Miloš Zeman akceptoval.

Teď poněkud odbočím. Česká média plní i dění v Ukrajině. Jaký je váš pohled na to, co se v Kyjevě děje a co by z vašeho pohledu bylo pro Ukrajince nejlepší?

Velmi špatnou diplomacii předvedl Brusel. Od začátku bylo jasné, že obsah návrhu asociační dohody byl pro každého racionálního ukrajinského politika nepřijatelný. Ukrajina se nachází v takové ekonomické situaci, kdy má 24 procent lidí pod životním minimem, od roku 2006 deficitní zahraniční obchod, má trvalý pokles obyvatelstva. V takové situaci je asociační dohoda s volným pohybem zboží, který zavře hranici na Rusko, to je neuvěřitelný nesmysl. Navíc posílání polských vyjednavačů do Kyjeva, jednání se zorganizuje v Litvě, to nemohlo být vůči méně prozápadním Ukrajincům provokativnější. To, co předvedl český eurokomisař Štefan Füle je ostudná práce.

Může ukrajinská opozice po úterních dohodách Janukovyče a Putina ještě něco změnit?

Ukrajina je rozštípnutá na třech základních liniích: etnické, náboženské a sociální. Momentálně nejzpolitizovanější je ta etnická. Jinými slovy ty radikální antiruské skupiny nacionalistických Ukrajinců se chovají emotivně a iracionálně. Nepřijmou žádnou rozumnou dohodu.

Jenže kdyby podobný postup jako s Ruskem zaujal Kyjev vůči Evropské unii, štípne se to úplně stejně, protože zase ta rusky orientovaná část takovou dohodu také nepřijme. Žádný univerzální souhlas s dohodami, které Janukovyč přijal, nepřichází v úvahu. Ale pro většinu obyvatel Ukrajiny jsou dohody s Moskvou jedinou šancí. Ukrajina prostě potřebuje těch 15 miliard dolarů, potřebuje levnější plyn.

Nic z toho Západ dát nemůže. Peníze nemá a plyn také ne. Od začátku to bylo předem dané. Proto pokládám bruselskou diplomacii za holé neštěstí. Takhle se ta hra nesmí hrát. Musí se to hrát na tři, ne na dva.

Kam to celé může vést? Rozdělí se Ukrajina na západní a východní část?

V této fázi je jasné, že ty takzvané proevropské síly neumí zlomit ani parlament, ani vládu a prezidenta. Můžou manifestovat, jak rozhodl soud až do konce ledna. Nikomu ale nezávidím v těch mrazech demonstrovat.

Hraje se o prezidentské volby. Ale ty dohody v úterý uzavřené v Moskvě by se už v době prezidentských voleb měly projevit na ekonomické stabilizaci a doufejme i nástupu ekonomického růstu. Pak samozřejmě Kličko jako hlavní vyzyvatel Janukovyče nemá šanci. Nesmí se to ale hnát na krev.

A ten, kdo to teď žene na krev, není Janukovyč. Představte si, že by někdo v Berlíně obsadil městskou radnici a policie se na to měsíc jenom dívá. To by bylo nepřijatelné kdekoliv, v New Yorku, Washingtonu, Berlíně… A ještě bude někdo Ukrajině dávat moudré rady, že se nemá zasahovat.

Přímo v Kyjevě nedávno demonstranty podpořil šéf zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg s Michaelem Kocábem a těsně před nimi senátor za TOP 09 Jaromír Štětina. Bylo to správné?

Nejde jen o ně. Média to vlastně skryla, ale nechal se tam českým velvyslancem zatáhnout i ministr Jan Kohout. Jako šéf diplomacie by si měl dávat větší pozor. V každém případě o lidská práva Schwarzenbergovi půjde tehdy, až navštíví obě manifestace. Tu provládní i protivládní. Marná sláva, většinu Janukovyč ve volbách získal. Marná sláva, třikrát byl současný premiér potvrzen parlamentní většinou. Tak buďme buď pro demokracii, anebo si násilím vydobývejme moc.

I kdyby opozice Janukovyče svrhla, nedopadne to pro ně dobře. Jak rychle by jim ulice moc dala, tak rychle by jim ji za rok sebrala. Ta opozice by neměla ekonomické prostředky na splnění očekávání. To je největší omyl všech těch barevných revolucí. Svrhnout vládu není tak těžké. Důležité potom je, aby ti, co z ulice svrhli vládu, měli pocit, že se situace zlepšila. Kdyby se to povedlo oranžové revoluci, nikdy by nebyl Viktor Janukovyč prezidentem. Čtyřiceti šesti milionový národ nikdo z venku živit nemůže. Ekonomika se musí rozpohybovat a je kompatibilní s ruskou, nikoli s eurounijní ekonomikou. S tím nic nenaděláme. Může se nám to nelíbit, ale musíme to brát jako fakt.

Některá z našich médií včetně ČT čelí kritice, že informují jednostranně. Jistě sledujete i řadu zahraničních tiskovin a médií, jak si ta česká při porovnání v informování o této otázce stojí?

Česká média především přináší málo informací. To dění je skutečně důležité. Druhá věc je, že naše média informují o Ukrajině v zajetí rusofobie. Média nezajímá Ukrajina a Ukrajinci, ale zajímá je, co Kreml, co Brusel a co Washington. Jenže tady je zásadní, jak budou žít Ukrajinci.

Rusofobie je nejsilnější v České televizi, to je něco neuvěřitelného. Je to iracionální, hloupé a protinárodní ve smyslu českých národních zájmů. Je to na hranici směšnosti a vůbec nemá cenu to komentovat.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Nejlepší analýza, jaká existuje: Proč chce Evropská unie pohltit Ukrajinu, jak zklikviduje tamní obyvatele. Chystá se velká krádež všeho bohatství

Placení demonstranti, západní provokatéři. Hájkův web překvapuje textem o "revoluci" na Ukrajině

Vlivný analytik detailně rozebírá krizi na Ukrajině a otevřeně mluví o roli USA. Požár je záměrně "hašen" benzínem

Víme, proč Ukrajina na poslední chvíli couvla před škrtícím chomoutem EU. Brusel podle Putina vydírá Ukrajince a podněcuje násilí. Čtěte podrobnosti

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Ukrajina
4260 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Jako pád Říma. Lidé na sebe nemají čas, drolí se hodnoty. Jsme v krizi, říká pokořitel La Manche Richard BlatnýFOTO VIDEO „Švábi, pr**l, hanba, vrazi, rudá špína,“ před sídlem komunistů se strhlo peklo. V hlavní roli Milion chvilek
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan