Lidovecké tanečky znám už z kraje, říká hejtman a poslanec Zimola. Také chtěli víc, než jim patřilo a rychle to s nimi vyřídili

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 19.12.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Lidovci předvádí své klasické tanečky, kdy žádají více funkcí, než odpovídá jejich volebnímu výsledku. ParlamentnímListům.cz to řekl poslanec ČSSD a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Ten zároveň pochválil vyjednávací tým své strany, prý dojednal maximum. Zimola však dal šéfovi lidovců zapravdu v jedné věci: ČSSD by si za každou cenu měla ponechat ministerstvo zdravotnictví.

Jaké máte celkově dojmy z obsahu koaliční smlouvy z hlediska programu a priorit ČSSD?

Převažující dojmy jsou pro mě vesměs pozitivní, protože podobu a dojednaný obsah koaliční smlouvy vnímám jako maximum možného. Samozřejmě se asi najde řada kritiků, kterým v té dohodnuté smlouvě bude chybět to či ono.

Já ale z vlastní zkušenosti z tvorby koalic na krajské úrovni vím, jak náročná je diskuse, když se to týká právě programových priorit. A pochopitelně, že čím více je stran, čím obtížněji se programové průniky hledají.

Máte vy sám nějaké výrazné výhrady k některým bodům?

Ne, já k tomu žádné výrazné výhrady nemám. Samozřejmě mi tam jako člověku seznámenému s programem sociální demokracie chybí některé věci. Ale znovu opakuji své pochopení, že do koaliční smlouvy se nemůže promítnout         stoprocentně celý program ČSSD. Mohl by se do ní promítnout v případě, kdybychom žádného koaličního partnera nepotřebovali a tedy kdyby náš volební výsledek byl přes padesát procent. To, jak známo, nebyl, sociální demokracie dostala dvacet a půl procenta.

Proto znovu říkám, že se našemu vyjednávacímu týmu podařilo vyjednat maximum. Možná ale jedna věc, ale to nic kritického. Jde o věci, které se třeba týkají zrušení poplatků ve zdravotnictví, což vnímám jako úspěšné završení našeho dlouholetého odporu proti nim. Konec konců jsme v roce 2008 na tématu zdravotnických poplatků zvítězili v krajských volbách a slibovali jsme, že je zrušíme. Je proto dobře, že se nám nyní ve spolupráci s Ústavním soudem konečně podařilo od prvního ledna poplatky ve zdravotnictví, s výjimkou toho pohotovostního, zrušit.

Po zrušení poplatků ale vznikne ve financování zdravotnictví mezera. Neměla by se pozornost zaměřit i tam?

Ano, já z druhé strany já volám po zásadní diskusi ohledně financování zejména lůžkové, tedy nemocniční, péče. Tam kvůli výpadku poplatků vzniknou obrovské problémy. Lékaři, sestry a obecně zdravotnický personál by opravdu měli vědět, že se jim od nové vlády nedostane odmítnutí jejich oprávněných požadavků, ale že dojde ke slibovanému navýšení peněz. Ať formou zvýšení příplatku státu na své pojištěnce, anebo třeba změnami v úhradové vyhlášce.

Říkám to se vší odpovědností, protože my mnozí hejtmani jsme zřizovatelé krajských nemocnic a víme, co nám už dnes způsobuje obrovské problémy ve financování a propady v řádu desítek milionů korun v každé nemocnici, které budou, ty se musí něčím zasanovat.

Pokud jde o zdravotnictví, co říkáte na slova šéfa lidovců Bělobrádka, že by ministerstvo zdravotnictví, ke kterému se nikdo nehlásí, měla obsadit právě sociální demokracie? Jak jste sám zmínil, po dlouhou dobu to bylo vaše výrazné téma.

O tom jsem naprosto přesvědčen. V tomto panu předsedovi lidovců dávám zapravdu. Ani na okamžik podle mě nemůže nikdo uvažovat, že by sociální demokracie „obětovala“ místo ministra zdravotnictví proti například ministru spravedlnosti. Nechci tato dvě ministerstva jakkoli porovnávat, ale prioritou sociální demokracie obecně jsou záležitosti týkající se sociálních věcí, zdravotnictví a školství. Pak tyto resorty by měly zůstat v kompetenci ČSSD zejména proto, abychom dokázali našim pravicovým kolegům, že my umíme spravovat zdravotnictví, umíme se v těchto věcech pohybovat.

A hlavně, my na rozdíl od nich nevnímáme zdravotnictví jako kšeft, ve kterém se může velmi dobře obchodovat, jak to předváděli různí Julínkové a následovníci. Dnes to dokazujeme na krajích a určitě bychom to měli dokázat i na centrální úrovni. Sociální demokracie rozhodně má své odborníky na post ministra zdravotnictví.

A celkově v obecné rovině, co říkáte na dosavadní, řekněme dohady, nad počtem ministerských křesel pro KDU-ČSL?

To jsou tradiční tanečky lidovců. Já jsem si je zažil na krajské úrovni a i kvůli tomu, že jejich požadavky byly nepřiměřené s ohledem na skutečný volební výsledek, jsme my tady v Jihočeském kraji nakonec odmítli koalici s KDU-ČSL.

Je vidět, že lidovci se svým volebním výsledkem se budou vždycky chovat stejně. Budou stát o vládu a současně si budou klást takové podmínky, aby z nich následně mohli ustupovat. Je to tak trochu turecký trh. Slovům pana Bělobrádka bych v tomhle nepřikládal žádnou váhu, protože vím, že lidovci se nakonec umoudří. Plně důvěřuji předsedovi Sobotkovi, že rozdělení křesel ve vládě bude opravdu odpovídat volebním výsledkům.

Třeba i kvůli těm zmíněným tanečkům, může podle vás nakonec dojít k tomu, že by vládu ČSSD a ANO nakonec ve sněmovně podporoval Úsvit přímé demokracie? Tomio Okamura přece řekl, že s koaliční smlouvou nemá problém a s velkou většinou bodů jeho hnutí souzní…

To ne, ale umím si představit, že koaliční smlouva, kterou tři subjekty už schválili, už takto zůstane. Je ovšem skvělé vědět, že koaliční smlouvu ze zadu jistí i poslanci z hnutí Úsvit Tomia Okamury. Dává to koalici ještě větší váhu a těším se na to, že se nové zákony týkající se exekutorů, lichvy, zdravotnictví, sociálních věcí či dopravy, nebudou schvalovat jen hlasy tří koaličních stran, ale přispěje k tomu i dalších čtrnáct poslanců Tomia Okamury. To je dobrá zpráva.

Nebude to tak, jak jsme byli v posledních letech zvyklí, že koalice byla vždy velmi těsná a založená když ne na přeběhlících, tak určitě na těch, kteří jeden den hlasovali a druhý den putovali do vězení.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Kalousek se chová jako terorista a vyděrač. Tomio Okamura zjistil, čím místopředseda TOP 09 vyhrožoval, pokud nebude Gazdík zvolen do vedení sněmovny

Zeman sundal dědka Schwarzenberga ze vzduchu. Dluhoslav Sobotka mu předplatil nové letenky. Co na to voliči ČSSD?

Foldyna o velkém výsměchu: Schwarzenberga zvolili předsedou výboru, kterým jako ministr pohrdal

Klíčová slova: ČSSD
1788 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Myslet si, že lze omezit terorismus v Evropě omezením nábojů v zásobníku pro bezúhonné lidi, může jen šílenecKdysik bylo BBC a Svobodna Evropa, dneska su blogy a fejkoweby

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane Socialisté usilovně pracují na odstranění Salviniho a obnovení přílivu masy afrických uprchlíku do Itálie a Evropy

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduVáclav Klaus: Greta Thunbergová je oběť a chudák. Klimatická krize? Jen propaganda
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan