Rozruch po Schwarzenbergově cestě. Příteli teroristů, nadávají mu. A schytal to i ve sněmovně. Poslanec se naštval a uvedl knížecí lež na pravou míru

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 18.12.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg během víkendu v Kyjevě osobně podpořil ukrajinské demonstranty a vyjádřil jim hlubokou poklonu. Ukrajinská metropole už několikátý týden zažívá protesty příznivců Evropské unie, které si přejí přiblížení země k Bruselu. Někteří politici za to v komentáři pro ParlamentníListy.cz Schwarzenberga zkritizovali. Podle senátora Jaroslava Doubravy dokonce podpořil agresivní teroristy.

Exministr zahraničí Schwarzenberg je zároveň předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Někteří politici proto mají s jeho cestou problém. K vyjádření takového postoje prý neměl od výboru mandát.

„Skláníme se před vaší odvahou, že nejen snášíte hlad a chlad, ale že vydržíte také represe proti vám,“ řekl podle českých médií Karel Schwarzenberg demonstrantům v Kyjevě.

Obdivuhodní kluci a holky, jako u nás v roce 1989…

Předseda TOP 09 a poslanec také po svém návratu srovnal tamní situaci s československými událostmi roku 1989. „Viděl jsem ten tábor na Majdanu (náměstí Nezávislosti), což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní,“ nešetřil chválou Schwarzenberg.

Zdaleka ne všichni ale takové nadšení sdílejí. Někteří poslanci či senátoři takový krok kritizují. Pochopení však Karel Schwarzenberg našel paradoxně u svého stranického rivala, Martina Stropnického z hnutí ANO.

Nepřijatelné zasahování do záležitostí suverénní země

Podle poslance Úsvitu přímé demokracie Milana Šarapatky a člena zahraničního výboru sněmovny je především otázkou, jak Karel Schwarzenberg na Ukrajině vystupoval. „Pokud jako soukromník Karel Schwarzenberg, je to jeho plné právo, i když jako bývalý ministr zahraničních věcí by měl respektovat zájmy hostitelského státu i svojí země,“ uvedl poslanec Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

„Pokud však na Ukrajině vystoupil a podpořil opozici z pozice předsedy zahraničního výboru sněmovny, považuji to za nepřijatelné. Jednak k tomu neměl od výboru žádný mandát a jednak se může opravdu jednat o zasahování do vnitřních záležitostí spřátelené země. Na dotaz, jako kdo tam byl, bohužel neodpověděl,“ dodal poslanec a bývalý diplomat Milan Šarapatka. Otázku šéfovi TOP 09 podle něho položil jeden ze členů zahraničního výboru.

Třeba s tím prý souhlasí jeho voliči

Karel Schwarzenberg pro ParlamentníListy.cz na otázku, zda se demonstrací v Kyjevě zúčastnil jako soukromá osoba či jako předseda sněmovního zahraničního výboru reagoval stručně a výstižně. „Odpověděl jsem, že Karel Schwarzenberg a předseda zahraničního výboru jsou identičtí,“ napsal redakci.

Šéf zahraničního výboru Senátu a člen horní parlamentní komory Jozef Regec (SPOZ) zůstal ve svém komentáři neutrální. „Hlavně si nepleťme ministra zahraničních věcí a předsedu parlamentního výboru. Jako poslanec má Karel Schwarzenberg právo na vyjadřování jakéhokoli názoru, který je v souladu s jeho svědomím, a o němž se domnívá, že se shoduje s názorem jeho voličů,“ konstatoval senátor Regec.

Schwarzenberg našel zastání u svého odpůrce

Přestože si TOP 09 a hnutí ANO nemohou přijít na jméno, Schwarzenberga se zastal jeden z uvažovaných kandidátů na post ministra zahraničí Martin Stropnický (ANO). Ten je místopředsedou sněmovního zahraničního výboru, kterému předsedá právě Schwarzenberg.

„Pan Schwarzenberg toho o hnutí ANO moc pozitivního neřekl. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že o ANO neřekl pozitivního vůbec nic. Přesto považuji jeho podporu ukrajinských demonstrantů za správnou. A vměšování? To je výraz, který milují totalitní režimy,“ odmítl Stropnický otázku, zda nešlo o vměšování do vnitřních věcí druhého státu.

Podpořil najaté agresivní teroristy

Naopak podle senátora za Severočechy.cz Jaroslava Doubravy o vměšování do záležitostí suverénního státu jednoznačně jde. „Viděl jsem video, které ukazuje, jak to ve skutečnosti je, kdo na koho útočí a kdo vůči komu vyvolává šarvátky. Ti demonstranti tam jednoznačně útočili na policisty a snažili se vyvolat konflikt, aby to pak mohli hodit na vládu. Vůbec si nedělám iluze o tom, kdo demonstranty podporuje a kdo konflikty vyvolává,“ míní senátor a místopředseda senátního výboru pro záležitosti EU.

„Pro mě je strašnou věcí, že náš bývalý ministr zahraničních věcí a současný předsedy zahraničního výboru sněmovny se sníží k takové věci, že jel podpořit takovou partu placených lidí, kteří se mnohdy chovají jako agresivní teroristé a brutálními způsoby záměrně napadají policii. Tuhle zkušenost mám i z Bělehradu, kde jsem na vlastní oči viděl, jak tam rozdávali padesátidolarové bankovky za protest proti Miloševićovi. O původu peněz netřeba spekulovat. To samé se podle mě děje v Kyjevě,“ uzavřel svoji reakci pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Doubrava.

Poslanec ČSSD a rovněž člen zahraničního výboru Jaroslav Foldyna obvinil exministra zahraničí, že poškozuje českou zahraniční politiku. „Když v pondělí na zahraničním výboru Karel Schwarzenberg vysvětloval důvody své cesty do Ukrajiny, vedle něho ve sněmovně seděl profesionální buřič Štětina, který tam byl taky, je to smutná záležitost české zahraniční politiky,“ uvedl.

„Jejich svědectví a jejich postoje jsou tak příliš jednostranné, že tohle je ten druhý extrém, který poškozuje politiku jako takovou. Místo hledání způsobu řešení to problém jen eskaluje. My tím navenek říkáme, že nemáme svébytnou zahraniční politiku, ale že děláme satelit někoho, kdo o to třeba ani nestojí,“ je přesvědčen poslanec.

Foldyna rovněž odmítl Schwarzenbergovo srovnání, že situace v Kyjevě je velmi podobná té v Praze na konci roku 1989. „V prosinci 1989 nikdo v Praze nejezdil na bagru do zátarasů, nikdo policisty nemlátil řetězy a nikdo na ně neházel zápalné lahve. Já jsem to viděl a násilí, ani na jedné straně, nelze tolerovat. Tím, že se k tomuto problému stavíme jednostranně, vytváříme problém,“ doplňuje vyjádření pro server ParlamentníListy.cz poslanec Jaroslav Foldyna.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

„Dědek si hraje na revolucionáře“. Schwarzenberg dostal novou funkci a už dělá průsery. Opět poškodil naši zemi a zájmy nás všech

Foldyna o velkém výsměchu: Schwarzenberga zvolili předsedou výboru, kterým jako ministr pohrdal

Vlivný analytik detailně rozebírá krizi na Ukrajině a otevřeně mluví o roli USA. Požár je záměrně "hašen" benzínem

Tento hlavní ukrajinský opozičník má úzké vazby na Německo. Tady je důkaz, který hovoří za vše

Klíčová slova: EU  | Ukrajina
3965 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan