Vlivný analytik detailně rozebírá krizi na Ukrajině a otevřeně mluví o roli USA. Požár je záměrně "hašen" benzínem

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 14.12.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Pokud by dnes znovu ukradli největší bruselskou atrakci, čůrajícího chlapce, tak by si teď toho asi nikdo ani nevšiml. Hlavní město EU je nyní ponořeno do ukrajinských záležitostí a do Kyjeva se jeden za druhým vydávají evropští politici. Evropský parlament přijímá rezoluci o Ukrajině. Evropští liberálové hovoří o záměru pobývat na Majdanu (Náměstí) nezávislosti na základě rotace. Nejvyšší představitelka EU pro zahraniční záležitosti Catherine Ashtonová přijela do Kyjeva hned po náměstkyni ministra zahraničních věcí USA Victorii Nulandové. Vzniká dojem, že Západ začal Ukrajinu řídit z vnějšku.

Evropský tisk přitom nepřestává psát o vydírání a tlaku ze strany Ruska. A kde se ve skutečnosti snaží kormidlovat ukrajinskou Historii? To je otázka pro bratislavského politologa a bývalého poslance PACE Sergeje Chelemendika:

Já se domnívám, že se evropští politici hrubě vměšují do politické krize na Ukrajině. A protože situace hrozí nejenom rozpadem země, ale také mnohem hlubšími geopolitickými následky, má Moskva naprostou pravdu, když dává na srozuměnou, že odpovědnost za ukrajinské drama leží na západních politicích, kteří prakticky hasí požár vzniklý v Kyjevě benzínem.

Ale z vydírání Rusko obviňují ukrajinské úřady...

O jakém vydírání tu může jít řeč? Odmítnutí (zcela logické) platit ukrajinskou euroatlantickou integraci je zcela normální reakce. Hovořit o vydírání ze strany Ruska, to je, promiňte, něco jako, když psychicky nemocný tlačí na zdravého.

Proč se Kyjev smiřuje s tak silným vnějším tlakem? Mám na mysli nekonečné evropské návštěvy a domluvy.

Existuje určitý obecný názor, že se ukrajinská elita nyní snaží sedět na dvou židlích a balancovat mezi dvěma silovými centry. Tato centra jsou ale tři: Rusko, EU a USA. A rozhodující roli při tlaku na Ukrajinu hrají Američané, což je dostatečně znát. Byla uvedena v činnost technologie „odpálení“ ukrajinského státu. Tato technologie byla použita už mnohokrát v jiných místech. Proč ukrajinské úřady zaujímají nerozhodnou pozici? Je to pro ně norma. Ale, mě se zdá, že balancování brzy skončí a elita země bude muset učinit svoji volbu. A elita k této volbě není připravena a všichni si myslí, že má ještě na přijetí klíčového geopolitického rozhodnutí čas – rok, nebo dva. Právě proto je Viktor Janukovič tak zmatený.

Zmínil jste možný rozpad země. Je to pro Ukrajinu reálné nebezpečí, nebo spíše jen strašení?

Rozdělení je možné, pokud bude úřadující vládní garnitura svržena nelegitimní cestou, tedy cestou převratu. Podobný sled událostí však není pro EU výhodný a pro Rusko už vůbec ne. Avšak největším hráčem na šachovnici jsou USA a ty mohou situaci v tomto směru zcela cíleně postrkovat.

Existuje přeci jen naděje, že se podaří smutnému scénáři vyhnout a že prezident Janukovič bude souhlasit s provedením „kulatého jednacího stolu“ s opozicí?

Bylo by samozřejmě dobré, kdyby hlava státu tento manévr uskutečnil. Já si ale nemyslím, že můžeme očekávat něco významného. Janukovič je jednoduše nucen ke kapitulaci.

Jeho český kolega, prezident Miloš Zeman prohlásil, že Ukrajina podepíše asociační dohodu s EU na summitu Východního partnerství v Praze v květnu následujícího roku. Jaká je Vaše předpověď?

Nyní je složité předpovědět, k čemu dojde za 2-3 dny! Do května bude volba ukrajinské elity a občanů, kteří představují, zdůrazňuji, historicky i kulturně zcela odlišné národy, s největší pravděpodobností, učiněna. No, a co se týče prezidenta Zemana – to byla politická deklarace, kterou nelze nic zkazit. Zřejmě byl požádán, aby ji řekl. A on tento požadavek splnil.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

ČTĚTE K TÉMATU:

Tento hlavní ukrajinský opozičník má úzké vazby na Německo. Tady je důkaz, který hovoří za vše

Ukrajinský politik odhalil jeden z důvodů destabilizace a drsných provokací demonstrantů. Zřejmě v tom má prsty Západ

Analytik Chelemendik varoval před možnou válkou v Evropě. Zasáhla by prý i Česko

Klíčová slova: EU  | Rusko  | USA  | Ukrajina  | Chelemendik
3870 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Minář? Stupidní hnus. Plastelína Zaorálek. Zase vyhrál Zeman. Tvrdý soud Karoliny StonjekovéFOTO Muslimové v obchoďáku. Okamura spustil peklo, vláda mu prý blokuje boj s islámem
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan