Vlivný analytik detailně rozebírá krizi na Ukrajině a otevřeně mluví o roli USA. Požár je záměrně "hašen" benzínem

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 14.12.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Pokud by dnes znovu ukradli největší bruselskou atrakci, čůrajícího chlapce, tak by si teď toho asi nikdo ani nevšiml. Hlavní město EU je nyní ponořeno do ukrajinských záležitostí a do Kyjeva se jeden za druhým vydávají evropští politici. Evropský parlament přijímá rezoluci o Ukrajině. Evropští liberálové hovoří o záměru pobývat na Majdanu (Náměstí) nezávislosti na základě rotace. Nejvyšší představitelka EU pro zahraniční záležitosti Catherine Ashtonová přijela do Kyjeva hned po náměstkyni ministra zahraničních věcí USA Victorii Nulandové. Vzniká dojem, že Západ začal Ukrajinu řídit z vnějšku.

Evropský tisk přitom nepřestává psát o vydírání a tlaku ze strany Ruska. A kde se ve skutečnosti snaží kormidlovat ukrajinskou Historii? To je otázka pro bratislavského politologa a bývalého poslance PACE Sergeje Chelemendika:

Já se domnívám, že se evropští politici hrubě vměšují do politické krize na Ukrajině. A protože situace hrozí nejenom rozpadem země, ale také mnohem hlubšími geopolitickými následky, má Moskva naprostou pravdu, když dává na srozuměnou, že odpovědnost za ukrajinské drama leží na západních politicích, kteří prakticky hasí požár vzniklý v Kyjevě benzínem.

Ale z vydírání Rusko obviňují ukrajinské úřady...

O jakém vydírání tu může jít řeč? Odmítnutí (zcela logické) platit ukrajinskou euroatlantickou integraci je zcela normální reakce. Hovořit o vydírání ze strany Ruska, to je, promiňte, něco jako, když psychicky nemocný tlačí na zdravého.

Proč se Kyjev smiřuje s tak silným vnějším tlakem? Mám na mysli nekonečné evropské návštěvy a domluvy.

Existuje určitý obecný názor, že se ukrajinská elita nyní snaží sedět na dvou židlích a balancovat mezi dvěma silovými centry. Tato centra jsou ale tři: Rusko, EU a USA. A rozhodující roli při tlaku na Ukrajinu hrají Američané, což je dostatečně znát. Byla uvedena v činnost technologie „odpálení“ ukrajinského státu. Tato technologie byla použita už mnohokrát v jiných místech. Proč ukrajinské úřady zaujímají nerozhodnou pozici? Je to pro ně norma. Ale, mě se zdá, že balancování brzy skončí a elita země bude muset učinit svoji volbu. A elita k této volbě není připravena a všichni si myslí, že má ještě na přijetí klíčového geopolitického rozhodnutí čas – rok, nebo dva. Právě proto je Viktor Janukovič tak zmatený.

Zmínil jste možný rozpad země. Je to pro Ukrajinu reálné nebezpečí, nebo spíše jen strašení?

Rozdělení je možné, pokud bude úřadující vládní garnitura svržena nelegitimní cestou, tedy cestou převratu. Podobný sled událostí však není pro EU výhodný a pro Rusko už vůbec ne. Avšak největším hráčem na šachovnici jsou USA a ty mohou situaci v tomto směru zcela cíleně postrkovat.

Existuje přeci jen naděje, že se podaří smutnému scénáři vyhnout a že prezident Janukovič bude souhlasit s provedením „kulatého jednacího stolu“ s opozicí?

Bylo by samozřejmě dobré, kdyby hlava státu tento manévr uskutečnil. Já si ale nemyslím, že můžeme očekávat něco významného. Janukovič je jednoduše nucen ke kapitulaci.

Jeho český kolega, prezident Miloš Zeman prohlásil, že Ukrajina podepíše asociační dohodu s EU na summitu Východního partnerství v Praze v květnu následujícího roku. Jaká je Vaše předpověď?

Nyní je složité předpovědět, k čemu dojde za 2-3 dny! Do května bude volba ukrajinské elity a občanů, kteří představují, zdůrazňuji, historicky i kulturně zcela odlišné národy, s největší pravděpodobností, učiněna. No, a co se týče prezidenta Zemana – to byla politická deklarace, kterou nelze nic zkazit. Zřejmě byl požádán, aby ji řekl. A on tento požadavek splnil.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

ČTĚTE K TÉMATU:

Tento hlavní ukrajinský opozičník má úzké vazby na Německo. Tady je důkaz, který hovoří za vše

Ukrajinský politik odhalil jeden z důvodů destabilizace a drsných provokací demonstrantů. Zřejmě v tom má prsty Západ

Analytik Chelemendik varoval před možnou válkou v Evropě. Zasáhla by prý i Česko

Klíčová slova: EU  | Rusko  | USA  | Ukrajina  | Chelemendik
3741 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Lid je menšina terorizovaná elitami: Po Brežněvově omezené suverenitě máme omezenou demokracii. Hlasuje se, ale k ničemu to není. Vládnou média. Trumpa, Brexit i Babiše je třeba likvidovatDěsivý dokument o islamizaci a úpadku Evropy. Podívejte se, než ho smažou...

ePortal.cz

Češi by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!Velké změny neřídí konspirátoři

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan