Sprostá protizemanovská propaganda. Čtěte, co si tyto noviny vymyslely, aby poškodily prezidenta

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 12.12.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Zemanův úřad projídá naše peníze, naznačily noviny. Prý je to ale jinak: Přiští rok ani koruna navíc

Prezidentská kancelář odmítá kritiku, že by namísto úspor výrazně navyšovala část rozpočtu určenou na pohoštění. V úterý z toho totiž Hrad nařkl deník Právo, který přinesl i jízlivý komentář poslance Miroslava Kalouska. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v prohlášení pro ParlamentníListy.cz jasně konstatoval, že rozpočet neroste a přidal i další podrobnosti.

Deník Právo tvrdil, že ačkoliv „ještě začátkem září se hradní kancléř Vratislav Mynář veřejně zaklínal, že Hrad nebude žádat pro rok 2014 ‚jakékoliv, byť jednokorunové zvýšení‘, nyní je to jinak. Většina položek rozpočtu prezidentské kanceláře, který předložil Mynář ke schválení poslancům, sice zůstala stejná jako letos, přesto jedna z nich v rámci tzv. ostatních nákupů zaznamenala obrovský růst“, obviňovaly Hrad noviny.

Rozpočet Hradu nevzrostl ani o haléř

Z podrobného prohlášení, které ParlamentníListy.cz obdržely od hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, ovšem vyplývá, že tvrzení Práva není pravdivé. Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky se nezvýšil a daňoví poplatníci nedají Hradu ani korunu navíc.

„Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky na rok 2013 a 2014 je stejný, nic se nemění, zůstává ve výši 347,3 mil. korun. Ze státní kasy tedy nebyla pro příští rok vyžádána ani koruna navíc,“ uvádí mluvčí hlavy státu.

Rozdíl je v tom, že oproti roku 2012 byla prý v návrhu rozpočtu dle změněné metodiky ze strany Ministerstva financí zapracována částka na krytí výdajů spojených s vrcholnými návštěvami, která byla dříve rozpočtována v kapitole Všeobecná pokladní správa.

Prezidentští úředníci ušetřili v jiných položkách

„Opakuji tedy, že ze státní pokladny nebyla vyžádána ani koruna navíc tak, jak deklaroval pan kancléř Mynář,“ deklaruje jednoznačně Jiří Ovčáček.

Přestože podle mluvčího došlo v letošním roce k tomu, že kapitola rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, která zahrnuje pohoštění spojené s akcemi hlavy státu, byla navýšena, bylo to řešeno vnitřními rozpočtovými opatřeními. Jinými slovy, Hrad ušetřil jinde a ze státní poklady proto nepotřeboval ani haléř navíc.

Zeman přijímá i několik osobností nebo činitelů denně

Důvodem k tomu je podle prohlášení tiskového mluvčího zvýšený počet protokolárních akcí. Výraznou aktivitu prezidenta Zemana dokládají i jeho webové stránky, ze kterých vyplývá, že často přijímá i několik lidí či delegací denně. „Například přijetí členů diplomatického sboru se výjimečně konala třikrát,“ doplňuje mluvčí Ovčáček.

Navíc pokud jde o údajné navýšení části rozpočtu na pohoštění na příští rok o 900 tisíc, jak tvrdilo Právo, podle Hradu dojde naopak ke snížení této položky. Během letošního roku totiž tuto část hradní kancelář díky úsporám v jiných oblastech mohla z důvodu většího počtu protokolárních akcí navýšit na 1,57 milionu korun bez toho, aby od státu žádala další peníze.

Příští rok se dokonce kapitola rozpočtu obsahující pohoštění sníží o 150 tisíc

„Pro rok 2014 naopak plánujeme oproti roku 2013 snížení na 1,42 mil. korun. I v tomto případě počítáme s velkým počtem protokolárních akcí, protože ne všechny akce, které si pan prezident po svém zvolení naplánoval, se podařilo realizovat v letošním roce. Povinností Kanceláře prezidenta republiky je politické aktivity prezidenta zajistit i rozpočtově. Pochopitelně se budeme snažit maximálně šetřit a doufáme, že dosáhneme úspory,“ doplňuje k tomu tiskový mluvčí.

Výraznou aktivitu přímo zvoleného prezidenta dokládá i statistika prezidentské kanceláře o akcích a návštěvách, které Miloš Zeman od nástupu do funkce absolvoval. Přehled aktivit hlavy státu, které v pondělí novinářům předal mluvčí Jiří Ovčáček, uvádí, že Zeman za 276 dní ve funkci absolvoval zhruba 615 programových bodů a na Hradě přijal deset zahraničních návštěv včetně britského prince Edwarda s manželkou.

www.parlamentnilisty.cz

Titulek - redakce euserver.cz

KAM DÁL:

Zeman už prý na Hradě všechny nahání. Zjistili jsme, jak bude oslavovat konec roku i jaké jsou na Hradě novinky

Prezident Zeman obdržel oficiální pozvání na jednu z nejdůležitějších státních návštěv pro naši ekonomiku

Ministr Kohout napravil další Schwarzenbergův průšvih na ministerstvu zahraničí

Klíčová slova: mediální manipulace  | Zeman
2651 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan