Zeman už prý na Hradě všechny nahání. Zjistili jsme, jak bude oslavovat konec roku i jaké jsou na Hradě novinky

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 10.12.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Miloš Zeman se v plné síle z lánského zámku vrátil na Pražský hrad a do nedaleké Lumbeho vily. Od prezidentových nejbližších spolupracovníků to zaznělo na pondělním neformálním setkání novinářů s novým tiskovým mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem. Ten později pro ParlamentníListy.cz prozradil, jakou podobu bude mít Zemanovo vánoční poselství, ale třeba i jak bude hlava státu trávit poslední den v roce.

Nový tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v pondělí pro novináře na Hradě uspořádal neformální snídani, při které sdělil řadu novinek v komunikaci prezidentské kanceláře s veřejností, jež po jeho příchodu nastávají.

Setkání se zúčastnila i někdejší tisková mluvčí a současná ředitelka tiskového odboru Hradu Hana Burianová a vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, který novináře seznámil s podrobnostmi týkající se jeho bezpečnostní prověrky.

Mynář: Budeme prezidenta mírnit v hyperaktivitě

Kancléř Mynář také uvedl, že Miloš Zeman je po listopadovém úrazu již v plné síle a skvělé kondici. „Pan prezident je plně v pracovním procesu a už nás tu na Hradě nahání. V lednu budou obnoveny návštěvy krajů i zahraniční cesty. Budeme se ale snažit pana prezidenta mírnit v hyperaktivitě, aby měl například mezi zahraniční cestou a cestou do krajů jeden den čas na odpočinek,“ konstatoval Vratislav Mynář.

První veřejná akce, které se v nejbližší době hlava státu zúčastní, bude adventní koncert ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě. V lednu by měl prezident navštívit vojáky v Afghánistánu a počátkem února se Zeman zúčastní zahájení zimních olympijských her v ruské Soči, kde se má také setkat s hlavou Ruské federace Vladimirem Putinem.

Hrad bude nyní pravidelně komunikovat s médii a veřejností

Na pondělním setkání s novináři také hradní mluvčí shrnul prezidentovu činnost od nástupu do úřadu 8. března letošního roku. Od té doby Miloš Zeman vykonal zhruba 615 oficiálních programových bodů, absolvoval deset zahraničních cest a naopak přijal deset zahraničních návštěv.

Nový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček také uvedl, že bude v rámci rozšíření komunikace pořádat pravidelné tiskové konference, což se dosud nekonalo.

„Dohodli jsme se, že po mém nástupu budeme konat pravidelné tiskové konference tiskového mluvčího prezidenta republiky, tedy mé maličkosti s tím, že se budou konat zhruba jednou za čtrnáct dnů. Budu tam sdělovat stanoviska pana prezidenta,“ řekl Ovčáček.

Lidé budou mít lepší možnosti, jak se seznámit s názory prezidenta

V prezidentské kanceláři podle jeho slov usoudili, že jde o vhodný nástroj, jak rozšířit možnosti komunikace s novináři a médii a tím pádem i s veřejností. „Je to rozšíření možnosti k tomu, aby se lidé dozvěděli názory a stanoviska pana prezidenta. Zároveň je to také příležitost pro novináře, aby se poptali na nejrůznější věci, a já se budu snažit odpovědět a pokud budu dané informace mít, rád je poskytnu,“ doplnil mluvčí.

Později pro redakci ParlamentníchListů.cz Jiří Ovčáček upřesnil podobu vánočního poselství, které hlava státu pronese místo dosud pravidelného novoročního projevu.

„Pan prezident se rozhodl, že naváže na tradici demokratické první Československé republiky a místo novoročního projevu pronese vánoční poselství. Tím navazuje na krok prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který v roce 1933 takové vánoční poselství pronesl. Pokračoval v tom druhý československý prezident Edvard Beneš,“ sdělil.

Vánoční poselství je obnovení tradice, s únorem 1948 nesouvisí

Novoroční projevy jsou totiž záležitostí po únoru 1948. „Tím ale nechci říct, že pan prezident něco ruší, spíše obnovuje prvorepublikovou tradici. Vzhledem k tomu, že se tento pořad bude jmenovat Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana, bude to mít vánoční atmosféru a bude se vysílat 26. prosince ve 13 hodin,“ řekl dále Ovčáček ParlamentnímListům.cz.

Jak se bude vánoční poselství z hlediska obsahu lišit od předchozích novoročních projevů? „Pokud se jedná o délku proslovu, ta zůstane zhruba zachována jako u novoročního projevu. Ale pokud se jedná o obsah, a to pan prezident už sám sdělil, bude se chtít takříkajíc ohlédnout za uplynulým rokem jako první přímo zvolený prezident. Možná bychom to měli nazvat určitou bilancí,“ uvedl.

Falešné spekulace, proč Zeman nepromluví na Nový rok

„V tom bude ta odlišnost a zároveň pan prezident sám řekl, že právě konec roku je nejvhodnější příležitostí pro takové ohlédnutí se zpět, na rozdíl od Nového roku, kdy si každý dává různá předsevzetí, která pak samozřejmě nesplní,“ zopakoval mluvčí nedávno vyřčený názor Miloše Zemana.

Po oznámení, že prezident republiky místo novoročního projevu přednese vánoční poselství, se okamžitě nejen v médiích, ale především na sociálních sítích, objevily narážky, že Miloš Zeman vzhledem k silvestrovským oslavám na Nový rok mluvit nemůže. To však hradní mluvčí důrazně odmítá a prozrazuje, jak bude prezident poslední den v roce trávit.

Jak prezident stráví silvestrovský večer?

Podle Jiřího Ovčáčka jsou narážky hodně zbytečnými spekulacemi, které se vůbec nezakládají na žádném pravdivém základě. „Pan prezident jasně vysvětlil, proč tento formát zvolil. Nejenže chce navázat na první republiku a její demokratické tradice, ale právě proto, že konec roku je mnohem vhodnější pro bilancování a hodnocení než začátek roku nového. To jsou dva klíčové důvody,“ prozradil mluvčí.

„Vůbec v tom rozhodně nehrála roli nějaká silvestrovská oslava. Pan prezident rozhodně není ten typ, který by něco takového podnikal, poslední večer v roce bude trávit s rodinou. Jsou to spíš takové zbytečné spekulace a zbytečné podsouvání něčeho, co se nezakládá na pravdě,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Zeman obdržel oficiální pozvání na jednu z nejdůležitějších státních návštěv pro naši ekonomiku

Ministr Kohout napravil další Schwarzenbergův průšvih na ministerstvu zahraničí

Spiknutí proti Haškovi: Chovanec byl prý Sobotkovým agentem už na schůzce u Zemana. Tady je celý propracovaný plán

Klíčová slova: Zeman  | Ovčáček
1748 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Bude vám zle. Paříž se stala pos.ranou špinavou dírou. Vládne tam právo šáría, drogy a páchne jako Afrika. Podívejte se, než to video smažou

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Britská policie šikanuje lidi, kteří jsou obvinění z nenávisti. K obvinění stačí veřejně odmítnout ideologií LGBT

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDalší vývoj kolem vlády? Třeba tento: Ringo Čech na kulturu? Pozapomenuté řešení, které už tu bylo. Nebo Babiš počká, až ČSSD odejde...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan