Ještě větší průšvih, než se myslelo: Uniklo tajné znění obchodní dohody EU - USA. Zavládlo zděšení, korporace budou diktovat zákony!

Autor: odjinud | Publikováno: 5.12.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Smlouva je ještě větší průšvih, než se myslelo: zahrnuje 13 států a pokrývá 40 % světového HDP. A žádný občan ani z EU ani z USA o ní oficiálně nic neví. Dokument zveřejněný Wikileaks je tajný.

Nedávné články Smlouva EU s Kanadou jako model nové strategie korporací(external link) upozornily na utajené vyjednávání lobbistů na obou březích Atlantiku o nové formě korporátního otroctví, které se jmenuje moc hezky: Trans-Pacific Partnership (TTP). Viz článek Transatlantický trh je hrozba pro EU se současným demokratickým deficitem(external link). Korporace se konečně chtějí osamostatnit na vládách a občanech, takže chtějí uzavřít globální partnerství.

Wikileaks se dal v zájmu občanů do práce a zveřejnil na svém webu předběžný návrh této dohody(external link). Smlouva je ještě větší průšvih, než se myslelo: zahrnuje 13 států a pokrývá 40 % světového HDP. A žádný občan ani z EU ani z USA o ní oficiálně nic neví, protože tento dokument je tajný. Veřejno-právní organizace specializované na velké obchodní smlouvy začaly pitvat text a jsou zděšeny. Smlouva upravuje práva korporací tak, že nejen zastaví konkurenci a technologický pokrok, ale dá korporacím možnost, aby obešly referenda v jednotlivých státech či v EU a mohly implementovat vlastní zákony.

Uveďme několik příkladů. Zveřejněný návrh ukazuje, že do TTP jsou zakomponovány smlouvy SOPA a ACTA, které vyvolaly pobouření světové veřejnosti, protože vedou ke kontrole internetu a porušují základní lidské právo na soukromí. Ale kdo ho dnes má, po fízlování britsko-amerického tandemu NSA-GCHQ. Dalším velmi negativním prvkem smlouvy je prodloužení patentové ochrany prakticky na všechno, co korporace uznaly za vhodné pro svůj oligarchický zisk. Nevládky upozorňují, že tímto způsobem dojde k zastavení technologického pokroku a zejména prodloužené farmaceutické patenty těžce poškodí rozvojové země. Další příklady poškozovaní veřejných věcí jsme již uvedli v přecházejících článcích. Jde zejména o neprůhledný systém vyjednávání, bez jasně stanovených mantinelů, delegací, kontrol a kontroly veřejnosti nad dílčími výsledky.

Právníci upozorňují, že po podpisu smlouvy všechny koncerny okamžitě lobbisticky zatlačí na legislativu EU, národních států a USA, aby drobnými dílčími opatřeními znásobily efekt TTP. A v neposlední řadě vznikne globální právní úprava pro jedno procento, kterým se vyváže z politické pravomoci států. Na planetě vznikne systém Nepostižitelných, který odstraní jedině válka nebo revoluce. Ale zatím je ještě čas a veřejnost v EU a v USA se začíná probouzet.

Vyšlo na e-republika.cz

KAM DÁL:

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Úloha USA ve 21. století. Zvítězí opět jejich přesvědčení o výjimečnosti a morální nadřazenosti?

Americký prezident veřejně přiznal, že v USA už není demokracie

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Klíčová slova: EU  | New world order  | USA
2818 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednanáKomentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan