Ještě větší průšvih, než se myslelo: Uniklo tajné znění obchodní dohody EU - USA. Zavládlo zděšení, korporace budou diktovat zákony!

Autor: odjinud | Publikováno: 5.12.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Smlouva je ještě větší průšvih, než se myslelo: zahrnuje 13 států a pokrývá 40 % světového HDP. A žádný občan ani z EU ani z USA o ní oficiálně nic neví. Dokument zveřejněný Wikileaks je tajný.

Nedávné články Smlouva EU s Kanadou jako model nové strategie korporací(external link) upozornily na utajené vyjednávání lobbistů na obou březích Atlantiku o nové formě korporátního otroctví, které se jmenuje moc hezky: Trans-Pacific Partnership (TTP). Viz článek Transatlantický trh je hrozba pro EU se současným demokratickým deficitem(external link). Korporace se konečně chtějí osamostatnit na vládách a občanech, takže chtějí uzavřít globální partnerství.

Wikileaks se dal v zájmu občanů do práce a zveřejnil na svém webu předběžný návrh této dohody(external link). Smlouva je ještě větší průšvih, než se myslelo: zahrnuje 13 států a pokrývá 40 % světového HDP. A žádný občan ani z EU ani z USA o ní oficiálně nic neví, protože tento dokument je tajný. Veřejno-právní organizace specializované na velké obchodní smlouvy začaly pitvat text a jsou zděšeny. Smlouva upravuje práva korporací tak, že nejen zastaví konkurenci a technologický pokrok, ale dá korporacím možnost, aby obešly referenda v jednotlivých státech či v EU a mohly implementovat vlastní zákony.

Uveďme několik příkladů. Zveřejněný návrh ukazuje, že do TTP jsou zakomponovány smlouvy SOPA a ACTA, které vyvolaly pobouření světové veřejnosti, protože vedou ke kontrole internetu a porušují základní lidské právo na soukromí. Ale kdo ho dnes má, po fízlování britsko-amerického tandemu NSA-GCHQ. Dalším velmi negativním prvkem smlouvy je prodloužení patentové ochrany prakticky na všechno, co korporace uznaly za vhodné pro svůj oligarchický zisk. Nevládky upozorňují, že tímto způsobem dojde k zastavení technologického pokroku a zejména prodloužené farmaceutické patenty těžce poškodí rozvojové země. Další příklady poškozovaní veřejných věcí jsme již uvedli v přecházejících článcích. Jde zejména o neprůhledný systém vyjednávání, bez jasně stanovených mantinelů, delegací, kontrol a kontroly veřejnosti nad dílčími výsledky.

Právníci upozorňují, že po podpisu smlouvy všechny koncerny okamžitě lobbisticky zatlačí na legislativu EU, národních států a USA, aby drobnými dílčími opatřeními znásobily efekt TTP. A v neposlední řadě vznikne globální právní úprava pro jedno procento, kterým se vyváže z politické pravomoci států. Na planetě vznikne systém Nepostižitelných, který odstraní jedině válka nebo revoluce. Ale zatím je ještě čas a veřejnost v EU a v USA se začíná probouzet.

Vyšlo na e-republika.cz

KAM DÁL:

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Úloha USA ve 21. století. Zvítězí opět jejich přesvědčení o výjimečnosti a morální nadřazenosti?

Americký prezident veřejně přiznal, že v USA už není demokracie

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Klíčová slova: EU  | New world order  | USA
2927 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan