Co všechno může přinést dostavba Temelína. Českým lidem dá při budování práci jen jeden uchazeč. A tím je...

Autor: odjinud | Publikováno: 5.12.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Dostavba Temelína bude mít dobrý vliv na zaměstnanost v ČR

Kolem dostavby jaderné elektrárny Temelín se zatím objevuje ještě mnoho otázek, jedno je ale jisté - pokračování stavby bude mít v každém případě velmi příznivý vliv na zvýšení zaměstnanosti v ČR.

Zájem o jadernou energii v Evropské unii stále roste. Odborníci si velmi dobře uvědomují výhody jaderných elektráren, které patří jednoznačně k energetickým zdrojům budoucnosti. Pro Českou republiku má ovšem zahájení dostavby Temelína také další příznivé bonusy - mohla by být vytvořena velká nabídka pracovních pozic, a tím by se částečně kompenzoval postupný úpadek těžby uhlí na severní Moravě. „Jsme si vědomi toho, že české-ruské konsorcium má zájem o spolupráci s českými podniky pří dostavbě JE Temelín. Češi jsou velmi šikovní, technicky zdatní a jejich průmyslová výroba byla vždy na špičkové úrovně,“ říká Roald Piskoppel, výkonný ředitel Rusko-české smíšené obchodní komory.

Kromě významné nabídky míst na pracovním trhu má ovšem dostavba Temelína ještě jiné výhody. Průmyslový růst by totiž vedl také k rozvoji technických oborů v oblasti školství. „Naše země má dlouhodobou tradici jaderného průmyslu. Vždyť naše firmy se podílely na výstavbě desítek jaderných elektráren na celém světě. A pokud se začne dostavovat Temelín, získají také přístup k nejmodernější technologii v tomto oboru,“ upozornil například nedávno bývalý senátor Jiří Pospíšil (ODS).

Případná dostavba jaderné elektrárny Temelín patřila letos mezi jedno z hlavních témat na mezinárodní konferenci Energopromservice 2013, která se uskutečnila na konci minulého měsíce v Praze, ve spolupráci s Rusko-českou smíšenou obchodní komorou. Na konferenci se sešli přední představitelé ruských i českých společností, a společně diskutovali o možných variantách spolupráce na dostavbě Temelína.

(TZ Rusko-české smíšené obchodní komory)

Titulek redakční.

 


Michal Vlasák, mediální zástupce firmy Westinghouse nám zaslal vyjádření:

- míra účasti českých firem na dostavbě Temelína je u obou uchazečů v
tendru zhruba na stejné úrovni, což je zcela logické a vychází to z
kapacit českého jaderného průmyslu, strojírenství a stavebnictví

- ruský uchazeč deklaruje 70 % lokalizaci, Westinghouse 60 - 70 %

- Westinghouse již dříve informoval, že v případě jeho projektu AP1000
budou přímo na stavbě 92 % pracovníků tvořit místní lidé

- v příloze posílám seznam potenciálních dodavatelů Westinghouse, mezi
nimi najdete zhruba 150 firem z ČR

 

KAM DÁL:

Schwarzenberg může český stát připravit o miliardy. Kvůli Temelínu

Návrh, který se nedá odmítnout. Temelín by mělo dostavět česko-ruské konsorcium

Poslankyně Konečná: Jaderná energetika je budoucností. Je šetrná

Temelín: Dát zakázku Američanům, nebo Rusům? Čeho se bát a nebát

Klíčová slova: Rusko  | Temelín  | energetika
2103 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan