Černoprdelníci a jejich had na deset. V ČSSD stoupá zděšení z koalice s lidovci. Podívejte se sami

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 4.12.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Ze sociální demokracie zaznívají hlasy, které varují před koaliční spoluprací s KDU-ČSL. Bývalý senátor ČSSD, advokát Jiří Vyvadil stranu varuje před prudkým poklesem preferencí. Poslanec Jaroslav Foldyna zase připomněl, jak náročné a komplikované bylo vládnutí s lidovci v minulosti.

Bývalý senátor za ČSSD a advokát Jiří Vyvadil předpovídá sociální demokracii kvůli spolupráci s lidovci strmý pád preferencí.

Nejracionálnější řešení: Koalice ČSSD s ANO za podpory Okamury či komunistů

„ČSSD bude výrazně klesat, protože levicoví, ale ani liberální voliči jí neodpustí, že se podbízí fundamentalistickým lidovcům, ANO půjde pro své zdravé uvažování nahoru jako silná pravostředová strana a KSČM vyplní prostor nalevo a stane se nejsilnější levicovou stranou. Ale neberu to jako tragédii. Opakuje se scénář, jako když vládnul Špidla a šel na ruku pravicovým stranám. Tehdy jsme klesli na 10 procent. Ovšem Hašek preferuje spolupráci s lidovci ještě více než Sobotka. Takže alternativou není. Jde o čekání na někoho, kdo je dosud skryt,“ napsal na svém facebookovém účtu Vyvadil.

ČSSD má prý přitom mnoho variant, jak vládnout bez KDU-ČSL. Vyvadil to vysvětlil ve vyjádření pro redakci ParlamentníchListů.cz. „Sociální demokracie je v takové pozici, jako nebyla nikdy v minulosti. Když před třemi roky vyhrál Paroubek, nikdo s ním nechtěl jít do koalice, dnes je variant celá řada. Neznamená to automaticky koalici. Podle mě nejracionálnějším řešením by byla menšinová koalice ČSSD a ANO s podporou Úsvitu nebo komunistů,“ uvádí.

Lidovci jsou prý konzervativní fanatici

„Zásadní chyba sociální demokracie tím, že se zcela opřela o lidovce, je v tom, že tito lidovci jsou oproti době, kdy byl předsedou Josef Lux, mimořádně fundamentalističtí, konzervativní a fanatičtí. Kromě výkřiků typu, že nezruší lustrace, nepřinášejí vůbec nic pozitivního,“ říká Vyvadil jednoznačně.

Třetí závěr je podle jeho slov takový, že letošní předčasné sněmovní volby byly o změně. „Lidé chtěli, aby se věci změnily k lepšímu a aby se politická scéna zbavila starých stereotypů. Za této situace by ČSSD rozhodně neměla s lidovci jít do koalice. V každém případě se jí to vymstí. Lidovci nijak nepomůžou a ČSSD to bude stát výrazné preference,“ konstatoval někdejší senátor Jiří Vyvadil.

„To bude vládnutí, s černoprdelníky“

Budoucí možnou vládní spolupráci sociální demokracie s KDU-ČSL kritizuje i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Ten to na svém facebookovém profilu lapidárně shrnul jednou větou: „Bože, to bude vládnutí… S černoprdelníky,“ uvedl politik na svém profilu.

ParlamentnímListům.cz pak Jaroslav Foldyna blíže vysvětlil, proč se možného koaličního partnera obává. „KDU-ČSL je komplikovaný subjekt, který v koalicích vždy při jednáních vytvářel maximální problémy a byl velmi složitě důvěryhodný. Pro sociální demokracii a vlastně pro každou stranu jsou lidovci velmi komplikovaný partner.

Had na deset písmen?

Do Parlamentu se dostali zpátky po letech a domnívají se, že musí svoji komplikovanost ještě znásobit. Můžu se mýlit a mýlil bych se rád. Dohody v budoucí vládě s nimi budou velmi složité. Minulost je dohání a kráčí s nimi. Jak říkám, strašně bych si ale přál, abych se mýlil v tom, že si s sebou tato tradiční strana nese přídomek, že o panu Luxovi se říkalo ‚had na tři‘, tak teď had na deset. Snad to tak nebude, uvidíme,“ sdělil poslanec.

Na rozdíl od Jiřího Vyvadila však poslanec Foldyna nevidí jinou reálnou variantu vládní spolupráce. „Obávám se, že při respektování toho, jak voliči rozdali karty, moc variant tady na stole opravdu není. Spíš si přeju, abych se v tom popisu lidovců mýlil,“ dodal pro server ParlamentníListy.cz poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna.

Vyjednávání v horké fázi, Bělobrádek jede do Ameriky

Z úst zástupců všech tří potenciálních vládních stran, tedy ČSSD, hnutí ANO i KDU-ČSL sice po pondělním společném jednání zaznívaly poměrně kladné výroky o úspěšném posunu v jednání, jisté však zatím není nic. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek také čelil kritice kvůli tomu, že v hlavní fázi vyjednávání o vládě odjede na téměř dva týdny do USA. Prý jede na stáž, na kterou ho pozvalo americké ministerstvo zahraničí.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Spiknutí proti Haškovi: Chovanec byl prý Sobotkovým agentem už na schůzce u Zemana. Tady je celý propracovaný plán

Máme zákulisní informace z jednání ČSSD. Velkým tématem v kuloárech byl "agent" Chovanec. Delegáty se přitom snažil dojmout srdceryvným projevem...

Klíčová slova: ČSSD
2551 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Bude vám zle. Paříž se stala pos.ranou špinavou dírou. Vládne tam právo šáría, drogy a páchne jako Afrika. Podívejte se, než to video smažou

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Britská policie šikanuje lidi, kteří jsou obvinění z nenávisti. K obvinění stačí veřejně odmítnout ideologií LGBT

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDalší vývoj kolem vlády? Třeba tento: Ringo Čech na kulturu? Pozapomenuté řešení, které už tu bylo. Nebo Babiš počká, až ČSSD odejde...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan