Tisíce pracovních míst, stovky milionů dolarů ročně, energetická bezpečnost... Tohle všechno přináší spolupráce s Ruskem. Nějaká EU je k smíchu!

Autor: Haló noviny | Publikováno: 2.12.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

"Velký ruský návrat do Srbska"

Minulou neděli byl slavnostně proveden první svar na srbské části plynovodu Jižní potok. Symbolický akt srbská veřejnost přijala s velkými nadějemi, napsal ruský list Pravda. Podle průzkumů veřejného mínění 67 % Srbů podporuje »svazek s Ruskem«, přičemž »svazek s EU« má mizivou podporu. Ovšem oba svazky najednou by uvítalo 53 % obyvatel. Stavbu plynovodu podporuje 63 % Srbů, 61 % doufá »ve zvýšení atraktivity Srbska pro zahraniční investory«.

Ruská investice ve výši téměř dvou miliard dolarů představuje úplně první významnější zahraniční investicí v samostatném Srbsku. Vedení země si od ní slibuje změnu ekonomické a politické pozice Srbska v regionu. Významné jsou i ekonomické výhody, Srbsko se stane tranzitní zemí, což přímo vytvoří 2500 pracovních míst a přinese státní pokladně vytoužené příjmy, ročně asi 300 milionů dolarů. Na území Srbska budou také vybudovány podzemní zásobníky plynu, čímž se stane nejdůležitější tranzitní zemí.

Plynovod Jižní potok protne Černé moře po dně, bude procházet Bulharskem, Srbskem, Chorvatskem, Slovinskem a Maďarskem do Rakouska. Projekt má být hotov za dva roky, ročně se má potrubím dopravit do Evropy 63 miliard m3 plynu. Spolu s už dva roky fungujícím Severním potokem, který vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře, budou »potoky« schopny ročně přepravit 200 miliard m3 suroviny. Tolik by mohla činit evropská spotřeba v desetiletém výhledu.

Jižnímu potoku měl konkurovat projekt EU Nabucco. Brusel jím chtěl »obejít« Rusko. Jenže ambiciózní plán ztroskotal na nedostatku suroviny. Ani Ázerbájdžán ani Turkménie neprojevily o dodávky do zemí EU zájem, nejspíše proto, že Rusové nabídli oběma zemím lepší podmínky obchodování. Uskuteční se tak jen menší projekt Transadriatického plynovodu z Ázerbájdžánu přes Turecko, Řecko a Albánii do jižní Itálie. Ten bude mít kapacitu jen 12 miliard m3 plynu ročně, navíc si většinu suroviny ponechá Turecko. Nestane se tak konkurentem Jižního potoku. Agentura Reuters uvedla, že »ruský úspěch má geopolitický význam«, aktuálně ještě znásobený »chytrým Putinovým gambitem na Ukrajině«, která odolala vábení EU k podpisu asociační dohody.

V samotném Srbsku někteří lidé doufají, že velkorysý ruský projekt přinese i »sblížení pozic občanů a vedení státu«. Redaktor časopisu Nové srbské politické myšlení Žorž Vukadinovič Pravdě řekl: »Existuje rozdíl mezi prostými občany a tzv. politickou elitou země, která se vždy před volbami ráda fotografuje s prezidentem Vladimirem Putinem a ruskými ministry, ovšem po volbách jen pokukuje po Bruselu.« Časopis ve svém nejnovějším čísle označil stavbu plynovodu za »velký ruský návrat do Srbska«.

Vyšlo v Haló novinách

ČTĚTE TAKÉ:

Dlouhodobá, promyšlená propaganda v médiích i politice. Cesta ke svobodě a tradičním hodnotám však existuje. Možná se budete divit...

Totalitní hrozba pro nás všechny: Evropská unie chce mít pravomoc vyhazovat "nevhodné" novináře. Čtěte více

Další krok k energetické bezpečnosti v Evropě. Byla zahájena výstavba plynovodu, který se vyhne Ukrajině

Temelín: Dát zakázku Američanům, nebo Rusům? Čeho se bát a nebát

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Srbsko  | energetika
3936 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

euPortal.cz

Slováci kvůli tomu, že přijali euro, bohatli 2,25krát pomaleji než ČešiPomozte, prosím. Z prezidentských voleb v USA vidíme, že přituhuje. Zdá se, že se neomarxisté neštítí ani zfalšovat volby. V Evropské unii zase přibývá cenzura a teroristických útoků muslimských imigrantů

ePortal.cz

Pomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne Veto bruselské diktatury: Poláci a Maďaři nás svou odvahou drží nad vodou. Vyhladovět a ubližovat. Jourová - trojský kůň. Přidáme se, nebo budeme jen zbaběle čekat?

Eurabia.cz

„Pirátka“ Merkel! zuří TurciKde se berou v ČR ilegální imigranti?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. TišeTy nejhorší sny Lipovské. Modlete se. K ČT s ženou, která si tam zažila své
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan