Významný ruský expert o pozadí syrské krize: V pozadí jsou „standardní“ imperiální zájmy Spojených států. Týká se to i nás?

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 21.11.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Generálplukovník Ivašov se na syrský konflikt dívá ze tří hledisek. První souvisí se snahou Sýrie provádět nezávislou politiku. To je pochopitelně v rozporu se zájmy USA, respektive Izraele, což je jeden z důvodů, proč Američané a jejich spojenci rozhodli o tom, že Asadův režim musí padnout. A nebyl by to zdaleka první případ – ze stejného důvodu byla zničena Jugoslávie, Irák či Libye.

Druhé hledisko se zakládá na postoji Spojených států k islámskému světu jako celku. Američané jej v duchu huntingtonovského „střetu civilizací“ považují za civilizaci nepřátelskou, a proto se ji snaží co nejvíce oslabovat. Dva rozdílné způsoby, jak toho dosáhnout, představuje vláda neokonzervativce (tedy ve své podstatě paradoxně levičáka) George Bushe mladšího a neomarxisty Husajna Obamy. Zatímco Bush se uchýlil k otevřené agresi, a neuspěl, Obama používá o poznání méně explicitní metody, jež slouží k rozněcování vnitřních konfliktů. A co jiného je takzvané arabské jaro než důsledek této podvratné politiky?

Kterak se zrodila opozice

Třetí je pak hledisko ekonomické. Blízký východ včetně Sýrie je oblastí, v níž se nejtvrději projevuje ostrá konkurence mezi USA, Evropou a Čínou, pokud jde o ropné zdroje. Čína jich z tohoto regionu získává přes 60 % své potřeby. Destabilizace Blízkého východu je tak v tomto ohledu výhodná pro USA, protože se může v důsledku negativně projevit na čínské ekonomice, popřípadě síle politického režimu. Ivašov zároveň připomíná, že v poslední době Američané zvyšují produkci vlastní ropy a plynu. Ty mohou prodávat i Evropě, a tím nad ní získávat i větší politický vliv.    

Nikoli nezajímavý je osud syrské opozice. Podle Ivašova totiž nevznikala samovolně, „organicky“, nýbrž pod dohledem Američanů, dopředu vyškolena a připravena na svůj úkol s tím, že v případě nutnosti by došlo k vojenské intervenci ve prospěch opozice. Tu dlouho znesnadňovalo stanovisko Ruska a Číny v Radě bezpečnosti OSN. V září tohoto roku, kdy po slovech západních spojenců, že se klidně obejdou bez mandátu OSN, byla intervence jen otázkou hodin, dokázalo překvapivě razazntně zasáhnout Rusko, když přišlo s plánem likvidace chemických zbraní, na který syrská vláda záhy přistoupila. Vojenskou agresi v tu chvíli šlo obhájit jen stěží.

Asadova politika byla správná

Ivašov je přesvědčen, že Sýrii může zachránit jen zásadová politika Ruska, případně Číny. Zdůraznil, že prezident Asad prováděl správnou politiku, a to i ve vztahu k opozici. Byl dokonce ochoten k mnohem větším reformám, než které opozice požadovala. Ta v podstatě žádala jen vyškrtnutí článku 8 ústavy, zajišťující vedoucí úlohu straně Baas. Vše v tu chvíli bylo možné řešit standardními prostředky. Právě tehdy ale zasáhla velvyslanectví USA a Francie výzvou opozici, aby s vládou přerušila styky.

Američané si uvědomili, že jejich plán selhává. Proto sáhli k jinému řešení. Nechali opozici opozicí a zajistili přísun cizích žoldnéřů do země. Tyto v pravém smyslu slova extremistické síly převzaly iniciativu a USA si dávají záležet na tom, aby tentokrát jejich plán vyšel. Na Protiproudu už jsme psali o tom, jak za pomoci tajných služeb poskytovali povstalcům zbraně a munici, i o schůzkách amerických vojenských představitelů se zástupci ozbrojenců. Navzdory tomu se plán číslo 2 zadrhává.

Nejde o boj režimu s opozicí

A tak snad i široké veřejnosti už začíná být jasné, že dnes v Sýrii nejde o boj režimu s opozicí, ale o boj režimu s najatými extrémisty, nad kterými drží ochrannou ruku západní vlády. Hraje se o to, zda utrpí porážku imperiální politika Západu. A koneckonců i o bytí a nebytí syrského národa.

Generálplukovník Leonid Grigorjevič Ivašov (nar. 1943) je uznávaným odborníkem na geopolitiku a mezinárodní vztahy. V minulosti působil na vysokých postech na ministerstvu obrany. Je nositelem sovětských, ruských i zahraničních státních vyznamenání. V současnosti zastává funkci prezidenta Akademie geopolitických studií, je také členem Svazu ruských spisovatelů a od listopadu 2006 předsedou monarchistického Svazu ruského lidu, který navazuje na činnost strany působící v Rusku v letech 1905 až 1917.

Vyšlo na ProtiProudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Tajný diplomatický zdroj prozradil, kdy se uskuteční dlouho odkládaná ženevská konference o Sýrii. A nejen to…

Putin ukončil dohodu o raketové obraně s NATO a varoval vojáky, aby se „připravili na válku“

Do Prahy přijel syrský patriarcha a odhalil pravdu o válce v této těžce zkoušené zemi. Co říkal?

To jsou konce: Tradiční hodnoty západní civilizace brání Vladimír Putin! Naši rusofobové by měli zbystřit

Klíčová slova: Sýrie
2335 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan