Významný ruský expert o pozadí syrské krize: V pozadí jsou „standardní“ imperiální zájmy Spojených států. Týká se to i nás?

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 21.11.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Generálplukovník Ivašov se na syrský konflikt dívá ze tří hledisek. První souvisí se snahou Sýrie provádět nezávislou politiku. To je pochopitelně v rozporu se zájmy USA, respektive Izraele, což je jeden z důvodů, proč Američané a jejich spojenci rozhodli o tom, že Asadův režim musí padnout. A nebyl by to zdaleka první případ – ze stejného důvodu byla zničena Jugoslávie, Irák či Libye.

Druhé hledisko se zakládá na postoji Spojených států k islámskému světu jako celku. Američané jej v duchu huntingtonovského „střetu civilizací“ považují za civilizaci nepřátelskou, a proto se ji snaží co nejvíce oslabovat. Dva rozdílné způsoby, jak toho dosáhnout, představuje vláda neokonzervativce (tedy ve své podstatě paradoxně levičáka) George Bushe mladšího a neomarxisty Husajna Obamy. Zatímco Bush se uchýlil k otevřené agresi, a neuspěl, Obama používá o poznání méně explicitní metody, jež slouží k rozněcování vnitřních konfliktů. A co jiného je takzvané arabské jaro než důsledek této podvratné politiky?

Kterak se zrodila opozice

Třetí je pak hledisko ekonomické. Blízký východ včetně Sýrie je oblastí, v níž se nejtvrději projevuje ostrá konkurence mezi USA, Evropou a Čínou, pokud jde o ropné zdroje. Čína jich z tohoto regionu získává přes 60 % své potřeby. Destabilizace Blízkého východu je tak v tomto ohledu výhodná pro USA, protože se může v důsledku negativně projevit na čínské ekonomice, popřípadě síle politického režimu. Ivašov zároveň připomíná, že v poslední době Američané zvyšují produkci vlastní ropy a plynu. Ty mohou prodávat i Evropě, a tím nad ní získávat i větší politický vliv.    

Nikoli nezajímavý je osud syrské opozice. Podle Ivašova totiž nevznikala samovolně, „organicky“, nýbrž pod dohledem Američanů, dopředu vyškolena a připravena na svůj úkol s tím, že v případě nutnosti by došlo k vojenské intervenci ve prospěch opozice. Tu dlouho znesnadňovalo stanovisko Ruska a Číny v Radě bezpečnosti OSN. V září tohoto roku, kdy po slovech západních spojenců, že se klidně obejdou bez mandátu OSN, byla intervence jen otázkou hodin, dokázalo překvapivě razazntně zasáhnout Rusko, když přišlo s plánem likvidace chemických zbraní, na který syrská vláda záhy přistoupila. Vojenskou agresi v tu chvíli šlo obhájit jen stěží.

Asadova politika byla správná

Ivašov je přesvědčen, že Sýrii může zachránit jen zásadová politika Ruska, případně Číny. Zdůraznil, že prezident Asad prováděl správnou politiku, a to i ve vztahu k opozici. Byl dokonce ochoten k mnohem větším reformám, než které opozice požadovala. Ta v podstatě žádala jen vyškrtnutí článku 8 ústavy, zajišťující vedoucí úlohu straně Baas. Vše v tu chvíli bylo možné řešit standardními prostředky. Právě tehdy ale zasáhla velvyslanectví USA a Francie výzvou opozici, aby s vládou přerušila styky.

Američané si uvědomili, že jejich plán selhává. Proto sáhli k jinému řešení. Nechali opozici opozicí a zajistili přísun cizích žoldnéřů do země. Tyto v pravém smyslu slova extremistické síly převzaly iniciativu a USA si dávají záležet na tom, aby tentokrát jejich plán vyšel. Na Protiproudu už jsme psali o tom, jak za pomoci tajných služeb poskytovali povstalcům zbraně a munici, i o schůzkách amerických vojenských představitelů se zástupci ozbrojenců. Navzdory tomu se plán číslo 2 zadrhává.

Nejde o boj režimu s opozicí

A tak snad i široké veřejnosti už začíná být jasné, že dnes v Sýrii nejde o boj režimu s opozicí, ale o boj režimu s najatými extrémisty, nad kterými drží ochrannou ruku západní vlády. Hraje se o to, zda utrpí porážku imperiální politika Západu. A koneckonců i o bytí a nebytí syrského národa.

Generálplukovník Leonid Grigorjevič Ivašov (nar. 1943) je uznávaným odborníkem na geopolitiku a mezinárodní vztahy. V minulosti působil na vysokých postech na ministerstvu obrany. Je nositelem sovětských, ruských i zahraničních státních vyznamenání. V současnosti zastává funkci prezidenta Akademie geopolitických studií, je také členem Svazu ruských spisovatelů a od listopadu 2006 předsedou monarchistického Svazu ruského lidu, který navazuje na činnost strany působící v Rusku v letech 1905 až 1917.

Vyšlo na ProtiProudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Tajný diplomatický zdroj prozradil, kdy se uskuteční dlouho odkládaná ženevská konference o Sýrii. A nejen to…

Putin ukončil dohodu o raketové obraně s NATO a varoval vojáky, aby se „připravili na válku“

Do Prahy přijel syrský patriarcha a odhalil pravdu o válce v této těžce zkoušené zemi. Co říkal?

To jsou konce: Tradiční hodnoty západní civilizace brání Vladimír Putin! Naši rusofobové by měli zbystřit

Klíčová slova: Sýrie
2234 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvilaPetříček se k nám snaží přitáhnout trojského koně přímo z Bruselu! Rázný exposlanec od Babiše spustil kanonádu. Neunikla ani Šojdrová s kauzou sirotci
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan