NATO už mělo být dávno zrušeno, rozjel se v Praze vlivný Rus. Jen podkopává demokracii. Zazněla i drsná kritika USA

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 18.11.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Místy ostrou výměnu názorů přinesla Pražské bezpečnostní konference EU – Rusko – Čína. A to zejména pokud šlo o často kontroverzní činnost NATO. Významný ruský činitel dokonce uvedl, že NATO už mělo být dávno zrušeno. Je to prý pozůstatek studné války a jeho rozšiřování v 90. letech podkopávalo demokratizaci Ruska.

Především hledání společných zájmů mezi Evropskou unií, Ruskem a Čínou mělo být hlavní linkou IX. Pražské bezpečnostní konference, která se během celého pátku konala v prostorách Národní technické knihovny v Praze.

Vedle obchodních témat a jiné spolupráce se velmi řešila i bezpečnostní situace ve světě a největší hrozby pro zmíněné velmoci, evropské státy a USA. Akce se konala pod záštitou ministra zahraničí Jana Kohouta, ruského, čínského a litevského velvyslance v České republice a několika dalších významných osobností.

NATO podkopávalo demokratizaci Ruska

Při debatě o tom, jak mohou Rusko, Čína a Evropská unie společně čelit aktuálním bezpečnostním hrozbám, se opakovaně projevil odlišný postoj těchto celků k Severoatlantické alianci.

„NATO je organizací, která by samozřejmě už neměla vůbec existovat. Stále se snaží svoji existenci nějak obhájit a vysvětlit, v současné době už je jeho fungování nelogické. NATO je pozůstatkem studené války a svého času podkopávalo proces demokratizace v Rusku,“ uvedl narovinu Alexander Lukin, prorektor významné Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace.

S tím ale nesouhlasil generál Markus Bentler, stálý vojenský představitel Německa v NATO. Podle něho je Severoatlantická aliance otevřená a přátelská. Žádosti o vstup od dalších států pak prý dokládají, že o existenci NATO je stále zájem.

Vy si myslíte, že Rusko a Čína jsou vaši nepřátelé?

Moderátor akce však pro obsáhlejší diskusi nad potřebností existence této vojenské organizace nedal větší prostor, protože nešlo o konferenci o NATO.

Rus Lukin ale ještě doplnil, že existence Severoatlantické aliance je založena na přesvědčení, že Ruská federace a Čína jsou nepřátelé. „Pokud si myslíte, že to tak je, pak by asi NATO mělo existovat. Jinak to ale nedává smysl,“ sdělil.

Významným tématem byly aktuální bezpečnostní hrozby, kterým musí společně čelit jak EU, Rusko a Čína, tak ale i Spojené státy americké. Příkladem nestability a jedné z nevětších bezpečnostních hrozeb je prý současný Afghánistán.

Afghánistán je největší bezpečnostní hrozbou současnosti

Německý generál Bentler konstatoval, že mezi největší problémy Afghánistánu patří výroba a pašování drog, mezinárodní terorismus a propustnost hranic. „Tomu se musíme postavit společně a vypořádat se s tím můžeme tady v Evropě v rámci EU,“ řekl Markus Bentler.

„Situace v Afghánistánu je jedinou skutečnost hrozbou v současnosti, které čelíme, a Rusko poskytlo velkou logistickou podporu pro NATO k tomu, aby se s afghánskou situací něco udělalo. Až devadesát procent drog, které jsou do Ruské federace pašovány, pochází právě z Afgánistánu. Na drogách je u nás závislých asi pět milionů lidí,“ doplnil k tématu Alexander Lukin.

Dva miliony Afghánců prý pěstují opium

Řečníci se shodli v tom, že drogová otázka patří v Afghánistánu k nejproblematičtějším. „Drogová ekonomika tam stále bují. Až dva miliony Afghánců pěstují opium a objem obchodu s drogami v Afghánistánu činí 65 miliard dolarů. To jsou dvě procent HDP té země,“ uvedl konkrétní čísla analytik Čínského institutu pro mezinárodní studia Mu Changlin.

Prorektor ruské Diplomatické akademie pak doplnil, že v případě hrozby mezinárodního terorismu je třeba brát na vědomí, že ten má základ v islámském extremismu, který ohrožuje nás všechny.

Tentýž významný ruský činitel také zkritizoval především Spojené státy americké či spíše obecně Západ, protože se prý snaží ničit úsilí Šanghajské organizace pro spolupráci.

Amerika si kupuje vlády menších států

„Tato organizace nemá žádné vojenské a podobné cíle. USA by s ní měly naopak spolupracovat. Jenže si mysl, že Šanghajskou organizaci pro spolupráci (ŠOS) řídí Rusko a v Rusku vidí soupeře. Dokonce se snaží koupit si některé vlády z členských zemí ŠOS, aby je z této organizace vyvedli,“ sdělil Alexander Lukin.

Ke kritice Ameriky si v jistém smyslu přisadil i Číňan Mu Changlin, když reagoval na otázku, co hodlá Čínská lidová republika udělat pro stabilizaci Korejského poloostrova. „Tamní napětí není problémem Číny, ale KLDR na jedné straně a Ameriky a Jižní Koreje na straně druhé. Přestože to není naše věc, sponzorovali jsme šestistranné jednání o nukleárních otázkách a ČLR si přeje denuklearizaci Korejského poloostrova.

Konference se během celého dne jednání zúčastnilo i mnoho českých představitelů z politické i ekonomické sféry. Vystoupil například ministr zahraničních věcí Jan Kohout, šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec či bývalý český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář.

www.parlamentnilisty.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Ruský parlament uvažuje o zákazu amerického dolaru na celém území Ruska. Zazněl i termín, kdy se zhroutí dolarový systém

Putin ukončil dohodu o raketové obraně s NATO a varoval vojáky, aby se „připravili na válku“

Gérard Depardieu: Miluji svého prezidenta Putina a učím se rusky!

Analytik Chelemendik: Lžou vám, Češi. Řeknu vám něco jiného o Rusku i o Zemanovi

Vladimir Putin sdělil světu jasné priority Ruska v zahraniční politice

Klíčová slova: Rusko  | USA  | NATO
2482 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Ještě by mohl... Jiří Mádl má pro Zemana návrh. A přidal se i FarskýJako pád Říma. Lidé na sebe nemají čas, drolí se hodnoty. Jsme v krizi, říká pokořitel La Manche Richard Blatný
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan