Klaus: Podporujeme rozšiřování a prohlubování ekonomických vztahů s Čínou

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 13.11.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Projev na zahajovací večeři česko-čínského investičního fóra

Děkuji za možnost zde dnes večer promluvit a všechny Vás pozdravit a přivítat. Jsme rádi, že se toto česko-čínské investiční fórum koná a že se koná zde v Praze. Česká republika mu přikládá velký význam. Ve svých funkcích předsedy vlády a prezidenta republiky jsem měl v posledních dvou desetiletích mnoho příležitostí jednat s politiky, akademiky i byznysmeny Čínské lidové republiky a vždy jsem to považoval za mimořádně podnětné a zajímavé. Třikrát jsem Vaši zemi oficiálně navštívil.

Ze strany naší, tedy ze strany České republiky, je organizování tohoto fóra výrazem našeho opravdového zájmu na rozšiřování a prohlubování ekonomických vztahů s Čínou, s touto – počtem obyvatel největší a tempem ekonomického růstu posledních tří desetiletí nejrychleji rostoucí – zemí světa. Máme zájem na prohlubování kontaktů s Vaší zemí jako celkem, i s jednotlivými čínskými regiony.

Přijeli jste do České republiky, která před více než 20 lety uskutečnila radikální transformaci svého politického a ekonomického systému. Ve srovnání s dalšími zeměmi středo- a východoevropského regionu se nám tuto transformaci podařilo udělat s nejmenšími náklady a s minimálními sociálními otřesy. Její podstata i forma byly založeny na tom, co považujeme – na základě své vlastní historické zkušenosti a na základě dlouhodobé zakotvenosti naší země v evropském kulturním a civilizačním prostoru – za svobodnou a demokratickou společnost. Nejen tržní ekonomiku s dominancí soukromého vlastnictví, ale i politický pluralismus, založený na soutěži politických stran, považujeme za správnou cestu své dnešní i budoucí existence.

Po pádu komunismu jsme se chtěli co nejrychleji stát standardní evropskou zemí a to nás vedlo k úsilí o členství v Evropské unii. Členskou zemí EU jsme již téměř 10 let a celou tu dobu pozorně analyzujeme, co nám to přináší. Pozitivních efektů našeho členství si vědomi jsme, ale lišíme se v hodnocení významu a velikosti jeho negativních aspektů. Patřím k těm, kteří nejsou přesvědčeni o tom, že má celková bilance plusů a mínusů našeho členství v Evropské unii, a zejména dynamika této bilance, kladné znaménko.

Členy EU však jsme a pro naše zahraniční partnery z toho plynou různé výhody. S Evropskou unií prožíváme všechno dobré i zlé. Pro naši malou, otevřenou, vysoce průmyslovou, na zahraničním obchodě mimořádně závislou ekonomiku je dnešní – už řadu let trvající – stagnace evropské ekonomiky skutečností nepříznivou. Proto nás mimořádně láká hledání nových trhů a nových obchodních i investičních partnerů a příležitostí. Jeho součástí je i náš mimořádný zájem na rozvíjení ekonomických vztahů s Vaší zemí. To říkám zcela jasně a zcela jednoznačně.

Obrat našeho vzájemného zahraničního obchodu sice roste, ale stále ještě je poměrně malý. Přesto je už dnes Čínská lidová republika nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky ze všech zemí mimo země Evropské unie. Český vývoz do Číny je bohužel stále nízký, ale v dovozu je podíl Číny 11-12 %, což je druhé místo – po Německu, které je naším bezprostředním sousedem.

Vývoj ve Vaší zemi sledujeme velmi pozorně. Vidíme rychlý ekonomický růst, který umožnil v historii lidstva bezprecedentní zvýšení životní úrovně stamilionů lidí. Vidíme výrazné reformní změny v ekonomické sféře a Váš rychlý růst považujeme za potvrzení toho, že posílení horizontálních vztahů mezi ekonomickými subjekty (neboli trhu) a oslabení vztahů vertikálních (centrálního řízení) přináší mimořádně pozitivní efekty. Menší změny u Vás vidíme ve sféře politické, i když i tam jistě probíhají – avšak ve formě, která je jiná než u nás.Respektujeme Vaše kulturní, civilizační i náboženské tradice. Vnímáme obtížný úkol udržovat kompaktnost země s 1,3 miliardou obyvatel. Leccos bychom nepochybně dělali jinak, ale nemáme sebemenší ambice komukoli cokoli radit.

Přáli bychom si nejen daleko větší přítomnost čínských podniků i podnikatelů v České republice, ale i českých podniků a podnikatelů ve Vaší zemi. Přáli bychom si oboustranně větší počet turistů a studentů, protože obě tyto dvě skupiny lidí zesilují porozumění mezi oběma, geograficky tak vzdálenými zeměmi.

Úkolem politiků je vytvářet pro rozvíjení našich vzájemných vztahů vhodné podmínky, úkolem byznysmenů je dělat byznys. Přeji Vám v tom úspěch. Pevně věřím, že k tomu přispěje i toto česko-čínské fórum.

Václav Klaus, China Investment Forum 2013, Slavnostní galavečeře, Smetanova síň Obecního domu, Praha, 12. listopadu 2013.

 

Klíčová slova: Klaus  | Čína
1959 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan