Máme zákulisní informace z jednání ČSSD. Velkým tématem v kuloárech byl "agent" Chovanec. Delegáty se přitom snažil dojmout srdceryvným projevem...

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 11.11.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Redakce ParlamentníchListů.cz sleduje důležité jednání ÚVV ČSSD přímo na místě. Podařilo se nám získat některé zákulisní informace o tom, jak zasedání probíhá a jaké nálady ho provází. Rozhodně neplatí, že by se diskuse nesly jen ve směru k tzv. pučistům. Pro řadu členů je nejdůležitější debata o nízkém volebním výsledku.

Po hlavních projevech na jednání Ústředního výkonného výboru v hotelu Olšanka na pražském Žižkově se do diskuse přihlásilo několik desítek sociálních demokratů. Dá se proto očekávat, že jednání bude dlouhé. Jednání ÚVV ČSSD je tajné, novináři do sálu přístup nemají.

Podle zdrojů z jednacího sálu je navíc pravděpodobné, že jednotlivé příspěvky vyvolají další debatu a reakce, takže zasedání vůbec nemusí skončit tak, jak se plánovalo.

Chovanec hrál na city a tvrdil, že mu nejde o funkce

Jeden z členů ústředního výboru a zároveň významný sociální demokrat ParlamentnímListům.cz pod příslibem anonymity řekl, že velmi „zajímavý“ byl projev plzeňského hejtmana Milana Chovance, který jako první lánskou schůzku s prezidentem přiznal.

„Chovanec měl srdceryvnou řeč, mluvil emotivně a hrál na city. V projevu mluvil dokonce i o tom, že mu umírá maminka a že mu vůbec nejde o žádné funkce. Reakce na to byly velmi smíšené. Hlavně to jeho tvrzení, že mu nejde o funkce, je k smíchu. Všichni vědí, že za slib postu ministra dopravy byl ochoten udělat cokoliv a jak je vidět, i převléknout kabát,“ uvedl důvěryhodný zdroj redakce. Jeho slova potvrdili i další účastníci jednání.

Lánská schůzka ve stínu. V zákulisí se o ní však mluvilo

Ještě zajímavější jsou ovšem spekulace o skutečné úloze Milana Chovance v celé věci kolem tzv. lánské schůzky. Mezi členy sociální demokracie se podle zmíněného zdroje z jednání o Chovancovi čím dál víc mluví jako o agentovi předsedy Sobotky s tím, že Chovanec na schůzku šel s tím, že ji prozradí.

„Jsou to jen signály, ale mluví se o tom, že Sobotka o lánské schůzce věděl předem a o úloze Chovance se mluví čím dál víc. Pokud by tomu tak nebylo, je to až moc velkých náhod najednou. Viz třeba přítomnost štábu ČT v Lánech kvůli údajně dobré intuici redaktora České televize,“ dodal pro ParlamentníListy.cz významný sociální demokrat s podmínkou, že nebude zveřejněno jeho jméno.

Diktátorský projev mladého sociálního demokrata

Podle dalšího z účastníků probíhalo uzavřené jednání ÚVV ČSSD překvapivě klidně. Očekávala se prý mnohem hustější atmosféra a ostřejší diskuse, nakonec to probíhalo celkem klidně.

„Až na některé výstřelky se žádné útoky nekonaly. Pouze jeden mladý chlapec tam vystupoval s takovým až diktátorským projevem, který s demokratickou diskusí nemá nic společného, z toho mrazilo v zádech. Ten by chtěl nejspíš všechny oponenty zadupat do země nebo pověsit na lampy veřejného osvětlení. Ale to byl skutečně spíš exces,“ popsal redakci ParlamentníchListů.cz dění v sále během zasedání další z vlivných politiků ČSSD.

Jednání ÚVV potvrdilo Sobotku, ten začne jednat o vládě

Podstatnou věc, ještě během zasedání Ústředního výkonného výboru, řekl novinářům veřejně rezignující předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Podle jeho slov by se nemělo zapomínat na to, že on sám měl ve volbách čtvrtý nejlepší výsledek v celé sociální demokracii v preferenčních hlasech a Michal Hašek byl dokonce nejlepší.

Z jednání ÚVV se očekává několik závěrů. Jisté už je, že delegáti ústředního výboru vyslyšeli předsedu Bohuslava Sobotku a zrušili usnesení předsednictva strany, které šéfa sociální demokracie vyzývalo k rezignaci a odvolalo ho z čela vyjednávacího týmu. Sobotku podle dosavadních informací podpořilo drtivé množství hlasujících, naopak neuspěl návrh na to, aby se hlasovalo o pozici místopředsedy ČSSD Milana Chovance.

Sobotka se chystá na Hrad

Bude rovněž rozhodnuto o tom, zda se bude, či nebude konat mimořádný volební sjezd na začátku příštího roku. A grémium ČSSD by hned po skončení hlasování mělo stanovit kompletní vyjednávací tým, který bude za sociální demokracii jednat o vládě s hnutím ANO a KDU-ČSL.

Bohuslav Sobotka už také avizoval, že se hned v pondělí obrátí na Kancelář prezidenta republiky s žádostí o přijetí u prezidenta Zemana. Podle Sobotky by ale mělo jít spíše o informativní schůzku. Předseda ČSSD neočekává, že by při prvním setkání s hlavou státu už došlo k pověření sestavit vládu.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Spiknutí proti Haškovi: Chovanec byl prý Sobotkovým agentem už na schůzce u Zemana. Tady je celý propracovaný plán

Významný politik ČSSD promluvil k současné situaci: krvechtivá média a návrat trestání za svobodné názory

Kalousek prý zasahuje: Zdroje z ČSSD odhalují šokující informace o chysteném převzetí moci v ČSSD. Odnese to Hašek i Sobotka. Nezůstane kámen na kameni

Klíčová slova: ČSSD
1906 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářVIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan