Do Prahy přijel syrský patriarcha a odhalil pravdu o válce v této těžce zkoušené zemi. Co říkal?

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 10.11.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Ladislav Zemánek přináší reportáž z tiskové konference patriarchy Řehoře III., který v Praze prozradil pravdu o syrském konfliktu.

Tisková konference se konala u příležitosti inaugurace nového velkopřevora, velkobailiva a hlavního kaplana českého velkobailiviku Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského. Jeho Blaženost Řehoř III., řeckokatolický melchitský patriarcha Antiochie a celého Orientu, Alexandrie a Jeruzaléma a zároveň duchovní protektor tohoto řádu, promluvil o situaci ve své zemi.

Doposud žili Syřané v míru

V Damašku působí tři křesťanští patriarchové – pravoslavný, melchitský a syrský orientální. V zemi žije zhruba 1,75 milionu křesťanů, z nichž největší podíl tvoří pravoslavní, následovaní melchitskými katolíky a syrskými orientálci. Nejvíce ovšem žije v zemi muslimů. „Odjakživa žila tato náboženství vedle sebe a v míru,“ zdůraznil Řehoř.

Vše se začalo měnit v březnu 2011. Počáteční demonstrace, které vypukly v reakci na obdobné projevy odporu v ostatních arabských zemích, se brzy zvrhly v občanskou válku, v níž začaly dominovat islamistické teroristické síly, financované ze zahraničí. Západní vlády tomu tleskaly a i nadále teroristy podporují. Prý jde o svobodu a demokracii. Opak je ale pravdou.

pp

Uprostřed válečného konfliktu byla na hoře Cherubim v Sýrii vztyčena před několika dny obrovská bronzová socha Ježíše Krista. Ježíš stojí s roztaženýma rukama a shlíží na cestu, po které chodili v dávných dobách poutníci z Konstantinopole do Jeruzaléma. Samotná socha je vysoká přes 12 metrů a stojí na podstavci vysokém 32 metrů. (Reflex)

Porážka světového svědomí

„To, co vidíte na televizních obrazovkách, to násilí a zvěrstva, nemají nic společného s dějinami Sýrie. A já nemluvím primárně jako křesťan, ale jako Arab a Syřan,“ prohlásil patriarcha. Zmínil, že 8 milionů Syřanů se stalo uprchlíky buď ve vlastní zemi, či v zahraničí. Mezi nimi je i 450 tisíc křesťanů, kteří se nejčastěji uchylují do sousedního Libanonu.

„Čtyřicet pět křesťanských obcí bylo zničeno či napadeno a útočníci vše vyrabovali,“ vypočítával zásluhy „bojovníků za „svobodu“. „Poslední tragédií byla Maloula,“ zmínil Řehoř osud jedné z nejstarších křesťanských obcí na světě, v níž se dosud hovoří jazykem Ježíše Krista. Její ovládnutí teroristy označil za porážku světového svědomí.

Křesťanští mučedníci

V samotné Maloule se nachází několik klášterů a kostelů. V září do ní vtrhli islamisté, rabovali a nutili křesťany ke konverzi. Naštěstí dokázala syrská armáda město dobýt zpět. „V Maloule zemřeli čtyři lidé a jsou to skuteční mučedníci, protože odmítli ustoupit islamistům, kteří je nutili přijmout islám. Když se vzepřeli, zabili je,“ pokračoval patriarcha.

„Jediným řešením je dialog a mír. Všechny křesťanské církve jsou solidární s občany Sýrie a snaží se jim pomoci. V současnosti každý duchovní poskytne pomoc všem, kteří o ni požádají,“ uvedl. Pomoc muslimům je samozřejmostí a povinností. A syrští muslimové si ji váží. Důkazem jsou nápisy, které se v syrských městech objevují: „Děkujeme křesťanům.“ Právě to je podle Řehoře budoucnost země.

Válka ze zahraničí proti Sýrii

Patriarcha upozornil, že syrský konflikt nemá podobu boje křesťanů s muslimy ani jednotlivých muslimských skupin proti sobě. „Podle mého názoru jde o válku proti Sýrii vedenou ze zahraničí,“ prohlásil. V zemi působí více než dva tisíce ozbrojených skupin, u nichž není známo, na koho jsou napojeni a za čí zájmy bojují. Jedno je ale jisté: Nebojují ani za syrský národ, ani za svobodu, ani za mír.

Dlouhé měsíce Američané a jejich spojenci syrské vládě vyhrožovali, že v zemi vojensky zasáhnou. Současně sami aktivně pomáhali teroristům, vraždícím nevinné. Čekalo se jen na záminku. Ta přišla 21. srpna, kdy došlo k chemickému útoku na předměstí Damašku. Západ měl jasno: Vinen je Asad. Důkazy nikdo nepotřeboval. Počátkem září to už vypadalo, že vojenská intervence je otázkou několika hodin. Obamovi ale sebral všechny „trumfy“ z rukou Putin, když přišel s návrhem likvidace syrského chemického arzenálu.

pp

                              Řeckokatolický melchitský patriarcha Řehoř III.

Účet za válku: 120 tisíc obětí

Putinovo Rusko zachránilo mír. Alespoň pro tuto chvíli. Intervence by totiž přinesla fatální důsledky. Patriarcha Řehoř poznamenal, že po zářijové krizi a dílčí porážce Američanů došlo ke změně veřejného mínění ve světě. Nikoli nevýznamnou úlohu v tom sehrál i postoj papeže Františka. Mnozí podle něho začínají nahlížet syrský konflikt tak, jak se skutečně odehrává, a nikoli podle toho, co lidem vnucují západní elity a jim posluhující média.

„Teď asi nikdo není schopen porazit druhou stranu vojensky. V 21. století zbraně války nevyhrávají. Skutečné vítězství spočívá ve spolupráci mezi národy. Nalezení politického, mírového řešení konfliktu by výrazně přispělo ke stabilizaci celého Blízkého východu. Vyzývám Evropskou unii, aby v této věci hrála konstruktivní roli [zatím stačila jedině zrušit embargo na dovoz zbraní, což byl vstřícný krok vůči povstalcům – pozn. aut.]. Bůh vás ochraňuj,“ zakončil svou řeč Řehoř.

A Bůh ochraňuj Sýrii, dodávám já. Do dnešního dne si totiž válka v Sýrii vyžádala na 120 tisíc obětí. Slušný účet za třicet dva měsíců. A není to Asadův režim, který toto krveprolití vyvolal.

Vyšlo na ProtiProudu

ČTĚTE TAKÉ:

Nové důkazy: Americká armáda se podílela na přípravě chemického útoku v Sýrii

Český europoslanec o válce v Sýrii: Západní propaganda má přesvědčit lidi, aby podpořili brutální zabíjení

Západ odmítl Rusku pomoc při sjednávání příměří v Sýrii

Čtěte, jak média manipulují s veřejným míněním ve prospěch změny režimu v Sýrii. BBC používá falešné fotky mrtvých dětí!

Důvěrný diplomatický zdroj šokoval svět: Američané na Sýrii zaútočili, ale po ruském zásahu vše skončilo. A takto to vysvětlila média...

Klíčová slova: Sýrie
2704 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan