Novinář zkoumal fakta a přináší nepříjemnou zajímavost o Andreji Babišovi

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 8.11.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Andrej Babiš k účasti ve vládě nepochybně podle zákona potřebuje negativní lustrační osvědčení a stejně tak nepochybně obdrží lustrační osvědčení pozitivní. V komentáři pro ParlamentníListy.cz to říká novinář a šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček. Hrbáček tvrdí, že Babiš je evidován coby spolupracovník nejen na Slovensku, ale i v Česku.

Klíčovou roli na tom, zda nakonec bude sestavena fungující koaliční vláda, bude mít podle Jana Hrbáčka jednoznačně Andrej Babiš. „Bude to záviset na něm, zda se rozhodne nebo nerozhodne jít do vlády. Bude se to ale také odvíjet od toho, nakolik silnou podporu získá Bohuslav Sobotka a jak se k tomu postaví prezident Miloš Zeman,“ soudí.

Ani Chovanec nemá v ČSSD nic jisté

Podle jeho slov má šéf ČSSD za stávající situace dost nakročeno k tomu, že na nedělním jednání ústředního výkonného výboru strany své odpůrce převálcuje. „Řečeno ústy Michala Haška se obávám, že v tomto případě šance, že by se Hašek a spol. dostali zpátky k veslu, je velmi nízká,“ odhaduje novinář.

„V tuto chvíli je téměř nemožné, že by zůstali na svých stávajících stranických postech. To volání po odchodu z funkcí, a to i z funkcí hejtmanů, je obrovské. Snad vyjma Chovance, který včas pochopil, jak se situace vyvíjí a pokusil se zachránit, co má a zatím se mu to podařilo. Nicméně i jeho způsob sebeprezentace a obhajoby nepůsobí důvěryhodně a je otázkou času, jestli na svém postu setrvá,“ sděluje pro ParlamentnílListy.cz Hrbáček.

Babiš a lustrační osvědčení. Jak mluví zákon?

V případě debat o budoucí vládě jsou v posledních dnech velkým tématem otazníky nad tím, zda šéf hnutí ANO Andrej Babiš k možné přímé účasti ve vládě potřebuje negativní lustrační osvědčení. Jan Hrbáček je přesvědčen, že ho potřebuje.

„V zákoně, který se této záležitosti přímo týká, se píše, že jde o jmenované, volené funkce a předpokládám, že když se někdo stane ministrem, tak je ten člověk jmenován a potom je souhlas sněmovny, který by měl vládu podpořit. Tak minimálně jeden z těchto dvou atributů by k tomu vztah mít měl. Zatím jsme tu neměli ministra s pozitivním lustračním osvědčením a uvidíme, jestli se to teď stane,“ uvádí novinář Hrbáček.

A dodává, že Andrej Babiš podle všeho zatím žádným lustračním osvědčením nedisponuje, ale pokud si o něj požádá, podle stávajících zákonů i podle interpretace Ministerstva vnitra a ABS (Archiv bezpečnostních složek podřízený Ústavu pro studium totalitních režimů) by měl dostat lustrační osvědčení pozitivní.

„Je evidován i v ČR, našel jsem to“

Nově se ovšem objevily spekulace, zda by skutečnost, že je Andrej Babiš evidován na Slovensku, tedy v zahraničí, nemohla znamenat, že v ČR dostane lustrační osvědčení negativní. „Tohle jsem zjišťoval a vyšlo to v pondělním Euru, ale Babiš je evidován i v České republice. Akorát to není dostupné ve veřejných databázích. Potvrdil mi to Archiv bezpečnostních složek. Evidován je ale také v databázi evidence zájmových osob, která je už nyní k dispozici na webu svazky.cz,“ upřesňuje Jan Hrbáček.

Ten se vedle uvedeného také zamýšlí nad tím, zda Andreje Babiše do politiky přivedla pouze touha po změně poměrů v zemi k lepšímu, nebo zda jde i o možnou kumulaci politické, ekonomické a mediální moci. „Myslím, že se tohle všechno schází v jednom průsečíku,“ konstatuje šéfreportér týdeníku Euro.

Touha pomoct České republice, nebo svému byznysu?

„Jde tedy podle mě jak o pomoc České republice, protože nechci tuto jeho snahu zpochybňovat, ale ekonomika i vliv se v jeho případě bezpochyby v jedno snoubí,“ míní novinář Hrbáček.

V byznysu by si prý díky aktivní účasti v politice mohl Andrej Babiš pomoci klasickým lobbingem. „Může se řešit budoucnost biopaliv, budoucnost některého dalšího titulu směrem k zemědělství. Víme, že Babiš je hegemonem v zemědělství, potravinářství, v chemii. Pokud vám bude určitá část establishmentu zavázána za vaše hlasy, dá se to prosadit snadno. A nemusí to na první pohled vypadat, že se prohlasovává něco, co by mělo vyhovovat Agrofertu,“ říká.

Co musí ANO udělat, aby se udrželo ve sněmovně

„A dokážu si představit, že by se Andrej Babiš v politice udržel déle než jedno volební období. Nicméně voliči si od hnutí ANO určitě neslibovali to, že tento spolek bude celou dobu v opozici. Oni čekají změny, kreativitu a tah na branku. Pokud by stáli někde na své půlce hřiště a nic nedělali a jen negovali a odráželi útoky ‚korupčníků‘ ve sněmovně a exekutivě, u voličů by si příliš mnoho bodů nezískali,“ uzavírá svůj komentář pro server ParlamentníListy.cz šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Nebezpeční jménem Babiš. Chce si koupit politickou moc i demokracii. Bezohledně jde za svým sobeckým cílem

Známý profesor a politolog Krejčí: TOP 09 umře. Vládnou nám zaplacené průzkumy, lži a zrada národa

Co nám Andrej Babiš předkládá na stůl? Strojově separované kuřecí s moukou a tunou emulgátorů jsou prý utopence

Klíčová slova: Babiš
3191 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduKateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan