Šílený americký mýtus o vlastní nadřazenosti. Český expert jasně řekl, co za tím stojí

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 30.10.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

„Že se Američané snaží zachovat svůj velmocenský vliv ve světové politice je vcelku přirozené, ale nikdo by neměl zůstat na pochybách, že tím nesleduje žádné humanitární a altruistické zájmy,“ tvrdí český expert.

Světový četník si neví rady se svou funkcí. Pax Americana, svět, ve kterém Spojené státy dominovaly jako jediná síla, se hroutí. Washington již nemůže ostatním hráčům na aréně mezinárodních vztahů sám diktovat své vidění demokracie a lidských práv. Zcela názorně to ukázala situace okolo Sýrie. Američané jsou přesto ale i nadále přesvědčeni o své výjimečnosti.

Na tento sebeklam, ve kterém se američtí politici a experti nachází, nedávno upozornil ruský prezident Vladimir Putin ve svém článku pro americký deník New York Times.

Jak uvedl pro Hlas Ruska publicista a člen redakční rady magazínu Protiproud Ladislav Zemánek, americký mýtus o vlastní výjimečnosti je spojen se samotnou povahou Američanů.

Hlas Ruska: Spojené státy uvízly v ekonomické krizi. Nehledě na to, Washington má stále válečnické choutky. Ukazuje to nejen situace okolo Sýrie, ale rovněž i nedávná návštěva Johna Kerryho v Afghánistánu. Jak si to vysvětlujete?

Ladislav Zemánek: Pro Obamovu administrativu je alfou a omegou všeho nejen rozšiřování ekonomického a politického vlivu, ale také prosazování levicových, neomarxistických hodnot a norem. Ty důmyslně ukrývají pod maskou svobody a demokracie. Myslím, že přinejmenším poslední měsíce a léta jasně ukázaly, že USA nejde o nic tak vznešeného, jako je lidská svoboda. O tu se naopak obzvláště Obamova vláda snaží připravit i vlastní občany. Šikana konzervativních organizací, jako je Tea Party, a špiclování běžných lidí hovoří za vše. Že se Američané snaží zachovat svůj velmocenský vliv ve světové politice je vcelku přirozené, ale nikdo by neměl zůstat na pochybách, že tím nesleduje žádné humanitární a altruistické zájmy. Je tomu právě naopak.

HR: V čem, podle Vás, spočívá podstata mýtu o americké výjimečnosti, který v USA, nehledě na krize a vojenské neúspěchy, neoslabuje?

LZ: Je to asi dáno jejich povahou. Velká část Američanů si myslí, že jsou pupkem světa a jejich země je ta nejlepší. Díky ekonomické a politické síle jsou USA ještě stále velmocí číslo jedna a s tím pochopitelně souvisí potřeba vměšovat se do cizích záležitostí a prosazovat své hodnoty a svůj model vládnutí všem ostatním. Není prostor na hlubší úvahy, ale podstatnou úlohu hraje i dějinný vývoj. Skutečnost, že potomci Evropanů kolonizovali tak rozsáhlý kontinent, že se počínaje koncem 18. století staly vzorem demokracie a konstitucionalismu, že USA dříve byly obrovskou nadějí na nový, lepší život, že stály v čele boje proti sovětskému komunismu, to vše vytváří mýtus o jakési výjimečnosti. Celé je to ovšem pouze dojem a iluze.

HR: Při svém nástupu do prezidentské funkce Barack Obama slíbil, že se Spojené státy změní. Nicméně, nehledě na Obamovy sliby, USA se práva na silovou intervenci v jakékoli části planety nevzdaly. Proč?

LZ: Protože Obama je levičák a revolucionář. Sliby si chtěl akorát naklonit ty, kteří kritizovali intervencionistickou politiku George Bushe. Obama nemůže jednat jinak. Jinak se nemohl zachovat ani Bush. Protože ani Bush není tak docela pravičák. Právě on krásně zosobňuje americký neokonzervatismus, který ovládl Republikánskou stranu. Nikoli náhodou stáli u počátků neokonzervatismu bývalí demokraté a židovští intelektuálové. Russell Kirk trefně napsal, že neokonzervativci prosazují demokratický globalismus, mají příliš blízko k osvícenskému myšlení a evropské levici a tak trochu zapomínají, že hlavním městem je Washington, nikoli Tel Aviv. Ve skutečnosti jsou si demokraté a republikáni velmi blízko, tudíž Obama mohl navázat na zahraniční politiku Bushovy administrativy, třebaže během kampaně říkal opak. Opět jsme u dojmu a klamu.

HR: Co může Spojené státy přinutit k přehodnocení této "božské" pozice?

LZ: Myslím, že jedině tvrdý střet s realitou. A ten se blíží. Myslím, že malou lekci už dostali v souvislosti se Sýrií od Ruska.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

KAM DÁL:

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Úloha USA ve 21. století. Zvítězí opět jejich přesvědčení o výjimečnosti a morální nadřazenosti?

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Vlivný server píše o hrozícím konfliktu mezi Amerikou a Ruskem. Příčinou je pokrytectví "Strýčka Sama"

Klíčová slova: Rusko  | USA
3533 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informacePřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub ŽeleznýGenerál Hanba! Kolik stran nám tohoto cizáckého Lojzu bude vnucovat za prezidenta? Martin Koller uzavírá sázky
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan