Šílený americký mýtus o vlastní nadřazenosti. Český expert jasně řekl, co za tím stojí

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 30.10.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

„Že se Američané snaží zachovat svůj velmocenský vliv ve světové politice je vcelku přirozené, ale nikdo by neměl zůstat na pochybách, že tím nesleduje žádné humanitární a altruistické zájmy,“ tvrdí český expert.

Světový četník si neví rady se svou funkcí. Pax Americana, svět, ve kterém Spojené státy dominovaly jako jediná síla, se hroutí. Washington již nemůže ostatním hráčům na aréně mezinárodních vztahů sám diktovat své vidění demokracie a lidských práv. Zcela názorně to ukázala situace okolo Sýrie. Američané jsou přesto ale i nadále přesvědčeni o své výjimečnosti.

Na tento sebeklam, ve kterém se američtí politici a experti nachází, nedávno upozornil ruský prezident Vladimir Putin ve svém článku pro americký deník New York Times.

Jak uvedl pro Hlas Ruska publicista a člen redakční rady magazínu Protiproud Ladislav Zemánek, americký mýtus o vlastní výjimečnosti je spojen se samotnou povahou Američanů.

Hlas Ruska: Spojené státy uvízly v ekonomické krizi. Nehledě na to, Washington má stále válečnické choutky. Ukazuje to nejen situace okolo Sýrie, ale rovněž i nedávná návštěva Johna Kerryho v Afghánistánu. Jak si to vysvětlujete?

Ladislav Zemánek: Pro Obamovu administrativu je alfou a omegou všeho nejen rozšiřování ekonomického a politického vlivu, ale také prosazování levicových, neomarxistických hodnot a norem. Ty důmyslně ukrývají pod maskou svobody a demokracie. Myslím, že přinejmenším poslední měsíce a léta jasně ukázaly, že USA nejde o nic tak vznešeného, jako je lidská svoboda. O tu se naopak obzvláště Obamova vláda snaží připravit i vlastní občany. Šikana konzervativních organizací, jako je Tea Party, a špiclování běžných lidí hovoří za vše. Že se Američané snaží zachovat svůj velmocenský vliv ve světové politice je vcelku přirozené, ale nikdo by neměl zůstat na pochybách, že tím nesleduje žádné humanitární a altruistické zájmy. Je tomu právě naopak.

HR: V čem, podle Vás, spočívá podstata mýtu o americké výjimečnosti, který v USA, nehledě na krize a vojenské neúspěchy, neoslabuje?

LZ: Je to asi dáno jejich povahou. Velká část Američanů si myslí, že jsou pupkem světa a jejich země je ta nejlepší. Díky ekonomické a politické síle jsou USA ještě stále velmocí číslo jedna a s tím pochopitelně souvisí potřeba vměšovat se do cizích záležitostí a prosazovat své hodnoty a svůj model vládnutí všem ostatním. Není prostor na hlubší úvahy, ale podstatnou úlohu hraje i dějinný vývoj. Skutečnost, že potomci Evropanů kolonizovali tak rozsáhlý kontinent, že se počínaje koncem 18. století staly vzorem demokracie a konstitucionalismu, že USA dříve byly obrovskou nadějí na nový, lepší život, že stály v čele boje proti sovětskému komunismu, to vše vytváří mýtus o jakési výjimečnosti. Celé je to ovšem pouze dojem a iluze.

HR: Při svém nástupu do prezidentské funkce Barack Obama slíbil, že se Spojené státy změní. Nicméně, nehledě na Obamovy sliby, USA se práva na silovou intervenci v jakékoli části planety nevzdaly. Proč?

LZ: Protože Obama je levičák a revolucionář. Sliby si chtěl akorát naklonit ty, kteří kritizovali intervencionistickou politiku George Bushe. Obama nemůže jednat jinak. Jinak se nemohl zachovat ani Bush. Protože ani Bush není tak docela pravičák. Právě on krásně zosobňuje americký neokonzervatismus, který ovládl Republikánskou stranu. Nikoli náhodou stáli u počátků neokonzervatismu bývalí demokraté a židovští intelektuálové. Russell Kirk trefně napsal, že neokonzervativci prosazují demokratický globalismus, mají příliš blízko k osvícenskému myšlení a evropské levici a tak trochu zapomínají, že hlavním městem je Washington, nikoli Tel Aviv. Ve skutečnosti jsou si demokraté a republikáni velmi blízko, tudíž Obama mohl navázat na zahraniční politiku Bushovy administrativy, třebaže během kampaně říkal opak. Opět jsme u dojmu a klamu.

HR: Co může Spojené státy přinutit k přehodnocení této "božské" pozice?

LZ: Myslím, že jedině tvrdý střet s realitou. A ten se blíží. Myslím, že malou lekci už dostali v souvislosti se Sýrií od Ruska.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

KAM DÁL:

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Úloha USA ve 21. století. Zvítězí opět jejich přesvědčení o výjimečnosti a morální nadřazenosti?

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Vlivný server píše o hrozícím konfliktu mezi Amerikou a Ruskem. Příčinou je pokrytectví "Strýčka Sama"

Klíčová slova: Rusko  | USA
3662 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Myslet si, že lze omezit terorismus v Evropě omezením nábojů v zásobníku pro bezúhonné lidi, může jen šílenecKdysik bylo BBC a Svobodna Evropa, dneska su blogy a fejkoweby

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane Socialisté usilovně pracují na odstranění Salviniho a obnovení přílivu masy afrických uprchlíku do Itálie a Evropy

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduVáclav Klaus: Greta Thunbergová je oběť a chudák. Klimatická krize? Jen propaganda
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan