Temná minulost ČSSD. Mladý zemanovec jasně řekl, proč mají lidé dát přednost SPOZ a co by mohl provést Kalousek se Sobotkou

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 25.10.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Návrat bývalého ministra financí Kalouska je nepřijatelný a ČSSD to nemůže zaručit. Pro ParlamentníListy.cz to naznačuje pražský kandidát za SPOZ Zakaría Nemrah. Jeho strana prý lidem naslouchá a má jasné recepty na řešení současné neblahé situace. Nemrah také řekl, proč začaly Zemanovcům klesat preference a kdo za to může.

Pět ministrů kandidujících za SPOZ ve svém prohlášení varovalo, že hrozí návrat Miroslava Kalouska k moci a Zemanovci ve sněmovně jsou garantem toho, že k tomu nedojde. Souhlasíte s tím? Jakou další významnou úlohu by SPOZ ve sněmovně mohla sehrát?

Jako jedna z mála stran SPOZ jasně deklaruje, že se neztotožňujeme s politikou bývalého ministra financí Kalouska a nechceme s jeho TOP 09 po volbách ani spolupracovat. Jeho škrty prohloubily v Česku ekonomickou recesi, snížily životní úroveň lidí a způsobily nárůst nezaměstnanosti. Program SPOZ jde opačným směrem a podporuje investice do průmyslu i lidí. Z této cesty neuhneme, a proto nepodpoříme koalici TOP 09 s kýmkoli jiným, ať už by to byli lidé z ODS, miliardář Babiš nebo část sociálních demokratů.

Vaše strana si dlouho v průzkumech držela pozici kolem osmi procent, nedávno se však najednou začala propadat. Co za tím vidíte? Je to vnitrostranickými problémy, anebo jde o záměrné poškozování zvenku?

SPOZ musela po nárůstu preferencí čelit nejen nevybíravým útokům novinářů, kteří nemají v lásce Miloše Zemana, tak i například útokům na svoje webové stránky. To je jedním z důvodů, proč je obtížné si dobré preference udržet. Další příčinu vidím v masivních kampaních konkurentů, například zmíněný Andrej Babiš zaplavil svými fotografiemi celou zemi. SPOZ používá jen transparentně získané peníze, a proto si nemůže natolik pompézní propagaci dovolit.

Jako kandidát si pochopitelně nemůžete nevěřit, přesto… Mají podle vás lidé, kteří by vás chtěli volit, věřit tomu, že nakonec ve sněmovně zasednete a budete hájit práva občanů, jak říkáte v názvu strany?

Svým tématům se věnuji každý den již více než rok - během té doby jsem založil například iniciativu Za důchodce, která je nejdiskutovanější skupinou na toto téma na českém Facebooku, a také hnutí Ne školnému zaměřující se na problematiku školství a studentů. Nejsem ale jen za stolem, ale stýkám se s lidmi i osobně - ať už se jedná o diskuze na vysokých školách nebo o Sportovní den seniorů, který jsem spolupořádal letos v létě v Praze. Nyní pořádám pro seniory promítání filmu Šmejdi, abych je tak varoval před riziky předváděcích akcí.

Co podle vás patří mezi největší priority nové budoucí vlády? A co někteří současní ministři, kteří zároveň za SPOZ kandidují, bylo by podle vás v zájmu země, aby se někteří na své resorty vrátili v nové vládě? A případně proč?

Současná vláda je složená z odborníků na jednotlivé resorty, což je situace, která běžně nenastává - lidé jsou na posty nominováni u tradičních stran podle politického klíče a stranických zásluh. To je jeden z důvodů, proč bych rád viděl některé ze současných ministrů i ve vládě nové. Stejné by totiž měly být i priority nového kabinetu - obnovení ekonomického růstu, rozvoj infrastruktury, boj s nezaměstnaností a korupcí a podpora českého školství a výzkumu.

Kandidujete v Praze, na třetím místě. V případě, že zasednete v parlamentu, jaká budou vaše hlavní témata? Co je vaší doménou?

Jak jsem již naznačil, zajímám se o problematiku seniorů a studentů, dvou skupin, které jsou většinou ostatních stran opomíjené. Pro ně se také angažuji ve výše zmíněných iniciativách, a to jak na Facebooku, tak i na webových stránkách www.zaduchodce.cz, www.neskolnemu.cz a také na www.bezruzove.cz. Jsem také velkým zastáncem účinných opatření v boji proti korupci, společně s dalšími kolegy z SPOZ jsem se setkával během léta s lidmi, abych získal jejich podporu pro petiční akci za prokázání původu majetku a příjmů. To je dle mého názoru jedním z důležitých koků v boji proti korupční chobotnici. Věřím, že si mne lidé na třetím místě kandidátky SPOZ v Praze najdou a dají mi svoji důvěru.

Proč by měli levicově založení voliči dát přednost Zemanovcům před třeba ČSSD? Co je hlavním důvodem?

Změna v myšlení voličů byla patrná už při minulých volbách - mnoho lidí podpořilo menší a nezkorumpované strany a na kandidátkách kroužkovalo své favority. Díky tomu došlo ke změně sil ve sněmovně i k mnoha překvapivým zvratům - například vykroužkování Ivana Langera. Věřím, že tento trend bude pokračovat a lidé se přikloní ke stranám, které si s sebou nenesou škraloupy a korupční kauzy z minulosti, ale přesto je za nimi vidět kus poctivé práce. Právě takovou stranou je SPOZ - věřím, že voliči ocení, že nasloucháme jejich názorům, víme, co je trápí, a jsme s nimi v pravidelném kontaktu.

Objevily se názory, že přítomnost SPOZ v Poslanecké sněmovně svým způsobem zamezí vzniku možné koalice ČSSD a TOP 09, čemuž by se patrně nebránili někteří lidé z tzv. sobotkovského křídla soc. dem. Je to tak?

SPOZ dlouhodobě říká, že vládu s účastí Miroslava Kalouska by nikdy nepodpořila. Voliči se na nás mohou spolehnout, že doba škrtů skončila a je potřeba ekonomiku i naše lidi podpořit. Věřím, že pokud se nám podaří uspět, pro ČSSD i jiné středové či levicové strany budeme důvěryhodnějším a bližším partnerem, než-li právě strana škrtajícího Kalouska a dřímajícího knížete.

www.parlamentnilisty.cz

 

 

KAM DÁL:

Nebezpeční jménem Babiš. Chce si koupit politickou moc i demokracii. Bezohledně jde za svým sobeckým cílem

Schwarzenbergovi se vše začíná rozpadat pod rukama. Už mu nic nezbylo a zbytek mu diktuje Kalousek

Další pronárodní krok Rusnokovy vlády. Účinnější podpora českého exportu

Vyšetřujte Bakalu a Sobotku kvůli OKD, vybídl orgány Zemanův kancléř Mynář

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Zeman  | SPOZ  | Nemrah  | TOP 09
2303 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan