Temná minulost ČSSD. Mladý zemanovec jasně řekl, proč mají lidé dát přednost SPOZ a co by mohl provést Kalousek se Sobotkou

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 25.10.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Návrat bývalého ministra financí Kalouska je nepřijatelný a ČSSD to nemůže zaručit. Pro ParlamentníListy.cz to naznačuje pražský kandidát za SPOZ Zakaría Nemrah. Jeho strana prý lidem naslouchá a má jasné recepty na řešení současné neblahé situace. Nemrah také řekl, proč začaly Zemanovcům klesat preference a kdo za to může.

Pět ministrů kandidujících za SPOZ ve svém prohlášení varovalo, že hrozí návrat Miroslava Kalouska k moci a Zemanovci ve sněmovně jsou garantem toho, že k tomu nedojde. Souhlasíte s tím? Jakou další významnou úlohu by SPOZ ve sněmovně mohla sehrát?

Jako jedna z mála stran SPOZ jasně deklaruje, že se neztotožňujeme s politikou bývalého ministra financí Kalouska a nechceme s jeho TOP 09 po volbách ani spolupracovat. Jeho škrty prohloubily v Česku ekonomickou recesi, snížily životní úroveň lidí a způsobily nárůst nezaměstnanosti. Program SPOZ jde opačným směrem a podporuje investice do průmyslu i lidí. Z této cesty neuhneme, a proto nepodpoříme koalici TOP 09 s kýmkoli jiným, ať už by to byli lidé z ODS, miliardář Babiš nebo část sociálních demokratů.

Vaše strana si dlouho v průzkumech držela pozici kolem osmi procent, nedávno se však najednou začala propadat. Co za tím vidíte? Je to vnitrostranickými problémy, anebo jde o záměrné poškozování zvenku?

SPOZ musela po nárůstu preferencí čelit nejen nevybíravým útokům novinářů, kteří nemají v lásce Miloše Zemana, tak i například útokům na svoje webové stránky. To je jedním z důvodů, proč je obtížné si dobré preference udržet. Další příčinu vidím v masivních kampaních konkurentů, například zmíněný Andrej Babiš zaplavil svými fotografiemi celou zemi. SPOZ používá jen transparentně získané peníze, a proto si nemůže natolik pompézní propagaci dovolit.

Jako kandidát si pochopitelně nemůžete nevěřit, přesto… Mají podle vás lidé, kteří by vás chtěli volit, věřit tomu, že nakonec ve sněmovně zasednete a budete hájit práva občanů, jak říkáte v názvu strany?

Svým tématům se věnuji každý den již více než rok - během té doby jsem založil například iniciativu Za důchodce, která je nejdiskutovanější skupinou na toto téma na českém Facebooku, a také hnutí Ne školnému zaměřující se na problematiku školství a studentů. Nejsem ale jen za stolem, ale stýkám se s lidmi i osobně - ať už se jedná o diskuze na vysokých školách nebo o Sportovní den seniorů, který jsem spolupořádal letos v létě v Praze. Nyní pořádám pro seniory promítání filmu Šmejdi, abych je tak varoval před riziky předváděcích akcí.

Co podle vás patří mezi největší priority nové budoucí vlády? A co někteří současní ministři, kteří zároveň za SPOZ kandidují, bylo by podle vás v zájmu země, aby se někteří na své resorty vrátili v nové vládě? A případně proč?

Současná vláda je složená z odborníků na jednotlivé resorty, což je situace, která běžně nenastává - lidé jsou na posty nominováni u tradičních stran podle politického klíče a stranických zásluh. To je jeden z důvodů, proč bych rád viděl některé ze současných ministrů i ve vládě nové. Stejné by totiž měly být i priority nového kabinetu - obnovení ekonomického růstu, rozvoj infrastruktury, boj s nezaměstnaností a korupcí a podpora českého školství a výzkumu.

Kandidujete v Praze, na třetím místě. V případě, že zasednete v parlamentu, jaká budou vaše hlavní témata? Co je vaší doménou?

Jak jsem již naznačil, zajímám se o problematiku seniorů a studentů, dvou skupin, které jsou většinou ostatních stran opomíjené. Pro ně se také angažuji ve výše zmíněných iniciativách, a to jak na Facebooku, tak i na webových stránkách www.zaduchodce.cz, www.neskolnemu.cz a také na www.bezruzove.cz. Jsem také velkým zastáncem účinných opatření v boji proti korupci, společně s dalšími kolegy z SPOZ jsem se setkával během léta s lidmi, abych získal jejich podporu pro petiční akci za prokázání původu majetku a příjmů. To je dle mého názoru jedním z důležitých koků v boji proti korupční chobotnici. Věřím, že si mne lidé na třetím místě kandidátky SPOZ v Praze najdou a dají mi svoji důvěru.

Proč by měli levicově založení voliči dát přednost Zemanovcům před třeba ČSSD? Co je hlavním důvodem?

Změna v myšlení voličů byla patrná už při minulých volbách - mnoho lidí podpořilo menší a nezkorumpované strany a na kandidátkách kroužkovalo své favority. Díky tomu došlo ke změně sil ve sněmovně i k mnoha překvapivým zvratům - například vykroužkování Ivana Langera. Věřím, že tento trend bude pokračovat a lidé se přikloní ke stranám, které si s sebou nenesou škraloupy a korupční kauzy z minulosti, ale přesto je za nimi vidět kus poctivé práce. Právě takovou stranou je SPOZ - věřím, že voliči ocení, že nasloucháme jejich názorům, víme, co je trápí, a jsme s nimi v pravidelném kontaktu.

Objevily se názory, že přítomnost SPOZ v Poslanecké sněmovně svým způsobem zamezí vzniku možné koalice ČSSD a TOP 09, čemuž by se patrně nebránili někteří lidé z tzv. sobotkovského křídla soc. dem. Je to tak?

SPOZ dlouhodobě říká, že vládu s účastí Miroslava Kalouska by nikdy nepodpořila. Voliči se na nás mohou spolehnout, že doba škrtů skončila a je potřeba ekonomiku i naše lidi podpořit. Věřím, že pokud se nám podaří uspět, pro ČSSD i jiné středové či levicové strany budeme důvěryhodnějším a bližším partnerem, než-li právě strana škrtajícího Kalouska a dřímajícího knížete.

www.parlamentnilisty.cz

 

 

KAM DÁL:

Nebezpeční jménem Babiš. Chce si koupit politickou moc i demokracii. Bezohledně jde za svým sobeckým cílem

Schwarzenbergovi se vše začíná rozpadat pod rukama. Už mu nic nezbylo a zbytek mu diktuje Kalousek

Další pronárodní krok Rusnokovy vlády. Účinnější podpora českého exportu

Vyšetřujte Bakalu a Sobotku kvůli OKD, vybídl orgány Zemanův kancléř Mynář

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Zeman  | SPOZ  | Nemrah  | TOP 09
2538 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhled
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan