Levicoví voliči, pozorně čtěte! Šéf Úřadu vlády a lídr ZEMANOVCŮ vypráví o podílu Bohuslava Sobotky na privatizaci OKD

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 25.10.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Radek Augustin je vedoucím Úřadu vlády a lídrem SPOZ v Olomouckém kraji. Musel se vyrovnat s dědictvím Jany Nagyové a popisuje, jak dával úřad do pořádku. Privatizaci OKD si podle něj Bohuslav Sobotka do výkladní skříně dát nemůže. Miloš Zeman je podle něho dobrý prezidentem a vyzrálým státníkem a SPOZ nabízí solidní osobnosti i program.

Vy jste lídrem SPOZ v Olomouckém kraji, který sousedí s krajem Moravskoslezským, který je zasažen krizí kolem OKD. Jak se díváte na celou záležitost, včetně toho, zda privatizace za vlády ČSSD proběhla, tak jak měla?

V době, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka z ČSSD, byl prodán menšinový podíl OKD za 4,1 miliardy korun a obratem to bylo prodáno panu Bakalovi, který vydělal na těžbě uhlí desítky miliard. Nyní pan Bakala požaduje šest až osm miliard na takzvanou útlumovou těžbu. Útlumová těžba by byla oprávněná, pokud by se to podobalo příkladu Porůří. V Porůří se německý stát podílel na útlumové těžbě, protože měl před tím podíl na ziscích.

Tento způsob podnikání, který představuje nyní pan Bakala, mi připadá jako raubtierkapitalismus, jak říkal Helmut Schmidt, tedy jakýsi raubířský kapitalismus, kdy zisky připadají podnikateli, ale náklady platí společnost a stát. Stát si měl lépe pohlídat privatizaci takových podniků. Problémem ostravského uhlí je drahá doprava zvyšující jeho cenu a jeho zlevnění by napomohla lodní doprava a vybudování kanálu Odra-Dunaj.

A jak se díváte na roli tehdejší vlády, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka z ČSSD?

Jako vysoký státní úředník nechci kritizovat jiné politiky. Pokud bych měl ale odpovědět jako lídr SPOZ v Olomouckém kraji, tak tak způsob té privatizace budí pochybnosti a nepatří zrovna do výkladní skříně úspěchů Bohuslava Sobotky.

Vy jste nedávno propustil paní Šimůnkovou  z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva Úřadu vlády. Ona tvrdí, že šlo o politickou záležitost s tím, že má jiný pohled na lidská práva než vláda...

Já jsem jsem ji odvolal z úřednické pozice, z funkce zmocněnkyně odstoupila sama a vláda její rezignaci přijala. Ředitele sekce jmenuje a odvolává vedoucí Úřadu vlády a já jsem striktně postupoval dle zákoníku práce. Pro vedoucí i řadové zaměstnance musí pravidla platit stejně. My jsme paní Šimůnkové navrhli adekvátní pracovní zařazení, které ale odmítla. Tím to pro mě z hlediska úřednického postupu skončilo. Odborné znalosti paní Šimůnkové neodpovídaly manažerské funkci ředitelky sekce. Šlo o věci, které se týkaly její práce v týmu, komunikace v týmu, vedení týmu a nedostatečné odbornosti či pracovní výkonnosti a respektování či dodržování pravidel, které na Úřadu vlády jsou. Nevidím důvod, proč bych komentoval její zastírací manévry o tom, že šlo politické důvody.

Vy jste přebíral Úřad vlády, a teď nevím, jestli je přesnější říct, že po panu Poulovi či paní Nagyové. Co bylo potřeba dát do pořádku?

Premiérem Jiřím Rusnokem jsem byl osloven, zda bych převzal funkci krizového manažera a dal Úřad vlády do pořádku. Některé věci tam nefungovaly standardně a neřešené problémy se tam kupily. Na začátku jsme musel vyřešit akutní věci jako rozvázání pracovního poměru s Janou Nagyovou, také jsem si udělal analýzu toho, co občany nejvíce zajímalo, a tak jsme zveřejnili platy všech vedoucích zaměstnanců za posledních šest při dodržení metodického pokynu ministerstva vnitra, abychom se vyhnuli postihu ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dále jsme ztransparentněli veřejné zakázky s tím, že jsou zveřejňovány na internetu. Korektně jsme se rozešli také s bývalým ředitelem úřadu panem Poulem.

Řešili jsme také kupící se problémy, které tam byly v oblasti personálií, u manažerských pozic a některých ředitelů odborů. Nedělal jsem žádné čistky. Odvolal jsem jen tři ředitele odborů z 25. Snažil jsem se motivovat zaměstnance, aby se těšili do práce s tím, že platí stejný metr pro všechny – pro řadové i vedoucí pracovníky. Zavedl jsem benefity pro zaměstnance, jako je pružná pracovní doba či takzvané „sick days“. Stručně řečeno jsme provedli kroky, které vrací Úřad vlády do standardního modelu orgánu státní správy. Znovu jsme zpřístupnili pro veřejnost Benešovu vilu, Hrzánský palác. 28. října bude otevřena veřejnosti Kramářova vila. Konečně je respektován zákon o státních symbolech. Myslím si, že se podařilo to, že Úřad vlády dnes funguje standardně.

V tisku se objevovala řada věcí o tom, že paní Nagyová byla faktickou vládkyní Úřadu vlády či šikanovala zaměstnance...

Z různých zdrojů se ke mně takové informace dostávají. Já jsem paní Nagyovou jako podřízený ani nadřízený nezažil, pouze jsem s ní měl půlhodinové korektní jednání o ukončení pracovního poměru. Těžko se tedy můžu vyjádřit k tomu, co se dělo před mým nástupem na úřad. Já se nyní především dívám, jak zaměstnanci pracují nyní a nedívám se na to, co bylo v minulosti. Že pozice vedoucího Úřadu vlády v minulém období nebyla tolik silná jako pozice některých pracovníků, je obecně známo. Že některé procesy probíhaly velmi nestandardně, je z veřejných zdrojů také známo, ale do hlubšího hodnocení se nechci pouštět. Mohu to soudit jen na základě toho, v jakém stavu jsem úřad převzal a jaké věci jsem musel řešit. Byla to práce krizového manažera a řešení akutních problémů. Z nemocného stavu se nám podařilo úřad, za ty tři měsíce, co tam jsem, uzdravit.

Kandidujete za SPOZ, jehož čestným předsedou je prezident Miloš Zeman. Jak ho zatím hodnotíte jako prezidenta?

Miloše Zemana znám intenzivně zhruba 12 let. Pokud mám vůči němu někdy nějaké výhrady, tak mu je řeknu mezi čtyřma očima. Pana prezidenta hodnotím jako vyzrálého politika a státníka, který přemýšlí několik tahů dopředu a jsem rád, že je prezidentem právě on, tedy stabilní osobnost, se kterou jen tak něco nezamává. Je samozřejmé, že to je jen člověk a i on se někdy nevyhne chybám. Nikdo není neomylný. Rozhodně u něho výrazně převažují pozitiva nad negativy.

Nyní v průzkumech klesají preference SPOZ. Co si o tom myslíte?

Můj oblíbený politik Winston Churchill řekl, že věří jenom těm průzkumům, které si sám zfalšuje. Od doby Churchilla průzkumy stále více ovlivňují rozhodování voličů a proto mohou být nástrojem manipulace. Na druhou stranu si SPOZ musí sáhnout sama do svědomí, zda veškeré její interní kroky byly úplně ideální. Některým sporům v rámci SPOZ nerozumím.

SPOZ nabízí kvalitní, zodpovědný, středolevicový program a paletu osobností, které mají ve svém oboru velmi dobrý kredit, jako jsou pánové Žák, Toman, Koníček, Lukl či Pecina. Určitě by byla škoda, aby takové osobnosti v parlamentu nebyly. Máloktéra strana má na svých kandidátkách tolik schopných osobností. Navíc ČSSD bude potřebovat spojence, kteří umožní existenci levicové vlády.

Je zajímavé, že vaším oblíbeným politikem je pravičák Winston Churchill...

Miloš Zeman říká, že má rád politiky, kteří již jsou mrtví, protože už nemůžou udělat chybu, pro kterou by si je přestal vážit. Takže mezi mé oblíbené politiky patří bývalý německý kanceléř Helmut Schmidt z SPD, Winston Churchill a T. G. Masaryk. Pan Schmidt ještě žije, ale s ohledem na to, že mu je devadesát pět let, tak už v politice nic nezkazí. (smích) Máte pravdu, že Churchill je pravicový, ale všichni tito tři politici měli společné, že to byly vyzrálé osobnosti, které dovedly prosazovat i nepopulární věci a jít proti proudu a dokázaly si za svými postoji stát.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Všechny nás čeká tuhý boj s mocným nepřítelem. Garantem proti jeho návratu jsou Zemanovci!

Ministr Žák mluvil o parazitech: Kalousek záměrně škodí. I uklízečka by byla lepším ministrem

Lídr zemanovců Radek Augustin přijal v Kramářově vile veterány, kteří bojovali za svobodu vlasti

Takhle se prý Bakala na OKD napakoval. Jde o sto miliard. Poděkujte Sobotkovi, říkají politici

Doporučení koho volit ve sněmovních volbách

Klíčová slova: SPOZ
2314 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan