Takto tragicky dopadlo Chorvatsko po 2 měsících v EU. Velké varování pro Srbsko a další státy!

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 18.10.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

V noci na prvního července pořádala chorvatská vláda velkolepé oslavy vstupu země do Evropské unie. Jistě, zdaleka ne všichni Chorvati přistoupení slavili. Referendum v lednu 2012 ale rozhodlo jednoznačně: 67,27 procenta hlasovalo PRO a 33,13 procenta PROTI. Nicméně značná část chorvatské veřejnosti vnímala přistoupení k Evropské unii jako jakési symbolické „odtržení se“ od Balkánu a vymezení se vůči Srbsku, což se týká především těch Chorvatů, v nichž stále žijí nenávistné antisrbské nálady a sympatie vůči ustašovskému hnutí. Bylo to takové pomyslné ukázání: my jsme v Evropě, vy si živořte na Balkánu. Jenže se jednoznačně potvrdilo, že šlo jen o projev nenávisti, který s realitou nemá společného vůbec nic.

Export letí strmě dolů

Už těsně po vstupu řada Chorvatů poukazovala na okamžité negativní změny se vstupem do EU spojené. Třeba většina rybářů najednou nemohla (alespoň oficiálně) chytat ryby, protože neměli nové sítě, které odpovídají eurounijním předpisů (mají prý větší oka). To byla ovšem malichernost ve srovnání s aktuálními čísly, která nedávno zveřejnila chorvatská média.

Po dvou měsících členství Chorvatska v Evropské unii podle vládních údajů spadl export ze země oproti stejnému období loňského roku o 11 %. A to jde teprve o začátek. Velmi zajímavé bude pozorovat stejné ukazatele po šesti měsících či po roce. To jsou problémy hospodářského charakteru, které Chorvatům udělají jistě hodně velké vrásky.

Kdo dřív ekonomicky „chcípne“?

Mělo by to sloužit jako jasný odstrašující příklad pro další státy, které o členství v Evropské unii usilují. A jestli je to pro nějaký stát největším varováním, pak je to Srbsko. Vůči němu totiž, jak bylo zmíněno, směřovala řada ať přímo vyřčených či neverbálních posměšků, že „my jsme v EU a vy si chcípejte“. Zdá se totiž, že opak by mohl být pravdou. Chorvatsko bude hospodářsky chcípat v EU a Srbsko bude vůči unijním předpisům a úskalím imunní.

Vzhledem k současné vládní sestavě v Republice Srbsko se sice nedá očekávat, že by případ propadu chorvatského exportu byl výstrahou pro srbské politiky, ale měli by si toho všimnout hlavně občané. A hlavně si to dobře zapamatovat. Vedle otázky Kosova a Metohije jde o druhou vážnou oblast.

Cesta do ekonomického pekla a eurohujerští politici

Většina současných srbských vládních představitelů se totiž v loňské předvolební kampani v názoru na Evropskou unii tvářili buď zdrženlivě, anebo lehce pozitivně ve smyslu. EU možná ano, ale nesmíme přijít o Kosovo. Jak usedli do vládních lavic a prezidentského paláce, obrátili. Srbský premiér Dačić v dubnu v Bruselu podepsal dohodu s kosovsko-albánskou pseudovládou Kosova o „normalizaci vztahů“ a teď přesvědčuje kosovské Srby, aby se účastnili Albánských voleb. Výsledek je takový, že sice Kosovo de iure uznat odmítají, ale de facto to učinili nejpozději právě podepsání té zmíněné dohody.

Srbský stát je sice v tristní ekonomické situaci, nezaměstnanost je zde obrovská. Snad si ale místní lidé před příštími volbami uvědomí, že Evropská unie je z této situace nedostane. Naopak. Eurohujerskou vládu donutí, aby se definitivně vzdala svých území (Kosova a Metohije) a bude stát svazovat stovkami směrnic, nařízení a nadiktovanými přístupovými podmínkami. Evropská unie není pro Srbskou cestou ani do ekonomického očistce, ani do ekonomického nebe. Je cestou do ekonomického, společenského i politického pekla.

Autor je novinář, napsal knihu o haagském tribunálu pro bývalou Jugoslávii "Justiční tyranie uprostřed Evropy".

ČTĚTE TAKÉ:

Jak má Srbsko přežít americké impérium?

Zeman jednal se srbským prezidentem. Přeje si více českých investic

Chorvati už zažívají první šílené výmysly Evropské unie. Pověsili i černé prapory

Svědek ze Srebrenice odhaluje pravdu o Srbech i údajných vraždách dětí. Američani se chovali jako nejhorší lidský odpad

 

Klíčová slova: EU  | Srbsko  | Chorvatsko
5109 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan