Takto tragicky dopadlo Chorvatsko po 2 měsících v EU. Velké varování pro Srbsko a další státy!

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 18.10.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

V noci na prvního července pořádala chorvatská vláda velkolepé oslavy vstupu země do Evropské unie. Jistě, zdaleka ne všichni Chorvati přistoupení slavili. Referendum v lednu 2012 ale rozhodlo jednoznačně: 67,27 procenta hlasovalo PRO a 33,13 procenta PROTI. Nicméně značná část chorvatské veřejnosti vnímala přistoupení k Evropské unii jako jakési symbolické „odtržení se“ od Balkánu a vymezení se vůči Srbsku, což se týká především těch Chorvatů, v nichž stále žijí nenávistné antisrbské nálady a sympatie vůči ustašovskému hnutí. Bylo to takové pomyslné ukázání: my jsme v Evropě, vy si živořte na Balkánu. Jenže se jednoznačně potvrdilo, že šlo jen o projev nenávisti, který s realitou nemá společného vůbec nic.

Export letí strmě dolů

Už těsně po vstupu řada Chorvatů poukazovala na okamžité negativní změny se vstupem do EU spojené. Třeba většina rybářů najednou nemohla (alespoň oficiálně) chytat ryby, protože neměli nové sítě, které odpovídají eurounijním předpisů (mají prý větší oka). To byla ovšem malichernost ve srovnání s aktuálními čísly, která nedávno zveřejnila chorvatská média.

Po dvou měsících členství Chorvatska v Evropské unii podle vládních údajů spadl export ze země oproti stejnému období loňského roku o 11 %. A to jde teprve o začátek. Velmi zajímavé bude pozorovat stejné ukazatele po šesti měsících či po roce. To jsou problémy hospodářského charakteru, které Chorvatům udělají jistě hodně velké vrásky.

Kdo dřív ekonomicky „chcípne“?

Mělo by to sloužit jako jasný odstrašující příklad pro další státy, které o členství v Evropské unii usilují. A jestli je to pro nějaký stát největším varováním, pak je to Srbsko. Vůči němu totiž, jak bylo zmíněno, směřovala řada ať přímo vyřčených či neverbálních posměšků, že „my jsme v EU a vy si chcípejte“. Zdá se totiž, že opak by mohl být pravdou. Chorvatsko bude hospodářsky chcípat v EU a Srbsko bude vůči unijním předpisům a úskalím imunní.

Vzhledem k současné vládní sestavě v Republice Srbsko se sice nedá očekávat, že by případ propadu chorvatského exportu byl výstrahou pro srbské politiky, ale měli by si toho všimnout hlavně občané. A hlavně si to dobře zapamatovat. Vedle otázky Kosova a Metohije jde o druhou vážnou oblast.

Cesta do ekonomického pekla a eurohujerští politici

Většina současných srbských vládních představitelů se totiž v loňské předvolební kampani v názoru na Evropskou unii tvářili buď zdrženlivě, anebo lehce pozitivně ve smyslu. EU možná ano, ale nesmíme přijít o Kosovo. Jak usedli do vládních lavic a prezidentského paláce, obrátili. Srbský premiér Dačić v dubnu v Bruselu podepsal dohodu s kosovsko-albánskou pseudovládou Kosova o „normalizaci vztahů“ a teď přesvědčuje kosovské Srby, aby se účastnili Albánských voleb. Výsledek je takový, že sice Kosovo de iure uznat odmítají, ale de facto to učinili nejpozději právě podepsání té zmíněné dohody.

Srbský stát je sice v tristní ekonomické situaci, nezaměstnanost je zde obrovská. Snad si ale místní lidé před příštími volbami uvědomí, že Evropská unie je z této situace nedostane. Naopak. Eurohujerskou vládu donutí, aby se definitivně vzdala svých území (Kosova a Metohije) a bude stát svazovat stovkami směrnic, nařízení a nadiktovanými přístupovými podmínkami. Evropská unie není pro Srbskou cestou ani do ekonomického očistce, ani do ekonomického nebe. Je cestou do ekonomického, společenského i politického pekla.

Autor je novinář, napsal knihu o haagském tribunálu pro bývalou Jugoslávii "Justiční tyranie uprostřed Evropy".

ČTĚTE TAKÉ:

Jak má Srbsko přežít americké impérium?

Zeman jednal se srbským prezidentem. Přeje si více českých investic

Chorvati už zažívají první šílené výmysly Evropské unie. Pověsili i černé prapory

Svědek ze Srebrenice odhaluje pravdu o Srbech i údajných vraždách dětí. Američani se chovali jako nejhorší lidský odpad

 

Klíčová slova: EU  | Srbsko  | Chorvatsko
5215 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan