Tohle se vám opravdu nepovedlo, pane premiére! Vyznamenat přítele Sudeťáků?
Ve spleti stovek a stovek zpráv a článků z ostré fáze předvolební kampaně zapadla jedna událost: „Předseda vlády Jiří Rusnok předal u příležitosti své včerejší návštěvy Olomouckého kraje medaili Karla Kramáře olomouckému arcibiskupovi a metropolitovi moravskému msgre. Janu Graubnerovi. Medaile, pojmenovaná po prvním předsedovy vlády ČSR, je udělována českými premiéry jako výraz poděkování za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka“. Graubnerův význam podle Rusnoka přesahuje hranice církve.
Celá věc má hned několik rovin. Graubnerův význam skutečně hranice církve přesahuje, ovšem v jasně negativním smyslu. Olomoucký arcibiskup je totiž znám svými přátelskými vztahy se sudetskými Němci a jejich Landsmanšaftem. Graubner se v roce 2002 aktivně zúčastnil takzvaných Sudetoněmeckých dnů v Norimberku a dokonce tam sloužil mši (neměl by se spíše věnovat duchovní službě ve své diecézi?).
Paradoxní k nynějšímu vyznamenání, které od Rusnoka obdržel je, že tehdejší Graubnerovu účast na sudeťáckém srazu ostře kritizoval i Miloš Zeman, tehdy v roli premiéra. Podle Zemanova vyjádření už jen samotná arcibiskupova účast na srazu namísto uklidnění jen přilila olej do ohně vzájemných konfliktů. Kritiku za to Jan Graubner sklidil i od dalších politiků. Média v roce 2002 dokonce psala, že na osm tisíc sudetských Němců vítalo v Norimberku Graubnera bouřlivým potleskem.
Neméně důležité, přesněji řečeno ostudné je, že medaile, kterou arcibiskup od premiéra Rusnoka obdržel, nese jméno po prvním československém premiérovi JUDr. Karlu Kramářovi. Ten přitom patřil k nesmiřitelným kritikům rozpínavých Němců. Skutečně dílo hodné mistra, pane Rusnoku. Doktor Kramář se obrací v hrobě! Tohle se vám pane premiére opravdu, ale opravdu nepovedlo.
KAM DÁL: