Tohle se vám opravdu nepovedlo, pane premiére! Vyznamenat přítele Sudeťáků?

Autor: Politický inkvizitor | Publikováno: 17.10.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Ve spleti stovek a stovek zpráv a článků z ostré fáze předvolební kampaně zapadla jedna událost: „Předseda vlády Jiří Rusnok předal u příležitosti své včerejší návštěvy Olomouckého kraje medaili Karla Kramáře olomouckému arcibiskupovi a metropolitovi moravskému msgre. Janu Graubnerovi. Medaile, pojmenovaná po prvním předsedovy vlády ČSR, je udělována českými premiéry jako výraz poděkování za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka“. Graubnerův význam podle Rusnoka přesahuje hranice církve.

Celá věc má hned několik rovin. Graubnerův význam skutečně hranice církve přesahuje, ovšem v jasně negativním smyslu. Olomoucký arcibiskup je totiž znám svými přátelskými vztahy se sudetskými Němci a jejich Landsmanšaftem. Graubner se v roce 2002 aktivně zúčastnil takzvaných Sudetoněmeckých dnů v Norimberku a dokonce tam sloužil mši (neměl by se spíše věnovat duchovní službě ve své diecézi?).

Paradoxní k nynějšímu vyznamenání, které od Rusnoka obdržel je, že tehdejší Graubnerovu účast na sudeťáckém srazu ostře kritizoval i Miloš Zeman, tehdy v roli premiéra. Podle Zemanova vyjádření už jen samotná arcibiskupova účast na srazu namísto uklidnění jen přilila olej do ohně vzájemných konfliktů. Kritiku za to Jan Graubner sklidil i od dalších politiků. Média v roce 2002 dokonce psala, že na osm tisíc sudetských Němců vítalo v Norimberku Graubnera bouřlivým potleskem.

Neméně důležité, přesněji řečeno ostudné je, že medaile, kterou arcibiskup od premiéra Rusnoka obdržel, nese jméno po prvním československém premiérovi JUDr. Karlu Kramářovi. Ten přitom patřil k nesmiřitelným kritikům rozpínavých Němců. Skutečně dílo hodné mistra, pane Rusnoku. Doktor Kramář se obrací v hrobě! Tohle se vám pane premiére opravdu, ale opravdu nepovedlo.

KAM DÁL:

Sudeťáci zase sprostě lžou! Z naší země ale nedostanou ani tisícinu milimetru, ať táhnou k čertu!

Protičeská nenávist Bohumila Doležala. My si ale připomínáme ty, které povraždili Němci

Senátor Doubrava: Ať německý prezident mlčí a neútočí na Zemana. Nejsme už Protektorát Čechy a Morava

"Dáme vám své syny, dejte jim zbraně!" křičely ženy u parlamentu. Vnímejme realitu vlastním mozkem a nenechme si nic vnutit

Klíčová slova: Německo  | Sudety  | Rusnokova vláda
4045 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan