Zemanův přítel: Řeknu vám, jak vznikla SPOZ, jak jsem řval a také něco o Šloufovi

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 16.10.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Dlouholetý šéf Jazzové sekce Karel Srp patří k zakladatelům sdružení Přátelé Miloše Zemana. Vedení této organizace nedávno vyzvalo opozici uvnitř SPOZ, aby přestala stranu poškozovat. Nyní Srp pro ParlamentníListy.cz popisuje, jak strana Zemanovců vznikla. Vyjádřil také přesvědčení, že případní poslanci SPOZ nebudou převlékat kabáty, jak tomu bývalo u jiných stran.

Jako zakládající člen o.s. Přátelé Miloše Zemana podporujete také SPOZ v předčasných volbách. Přestože nejste členem, jak na vás ty útoky některých buď již bývalých či stále současných členů vůči vedení působí?

Tyto politické přeháňky postihnou každou mladou stranu.  Ze slůvka vznikne věta holá, rozvitá, odstavec, polemika, osobní averze a náhle se v tomto kadlubu nikdo nevyzná. Vítězí jen ten, kdo má vyšší hlas nebo o centimetr větší obrazovku. U každého problému se musí hledat kořeny. Machři na desinformace umí však zmáknout i je.

Jaké jsou podle vašeho názoru jejich motivy?

Málo se ví, jak SPOZ vznikl. Seděl jsem vedle Miloše Zemana. V čele dlouhého stolu a kolem 21 členů rady Sdružení.  Všichni v euforii pro novou vizi. Miloš Zeman byl však velice opatrný: „A teď se vás zeptám,“ řekl. „Každého jednotlivě, jestli má strana vzniknout.“ Devatenáctkrát nadšené zaznělo ANO; trochu zaváhal dr. Hönig, ale hlas dal. „A ty, Karle?“ Seděl jsem po Milošově pravici: „Já do strany nevstoupím, ale počkám, až se mí kolegové vrátí do Společnosti tvých Přátel.“ Ti už to asi neslyšeli: Bouchalo šampaňské.

Co vás k takovému postoji vedlo?

Zkušenost ze spolkaření. Má-li se útok povést, musí mít silné zázemí. Grunt. Tichý a silný. Sdružení přátel jsem viděl jako fundus další Zemanovy dráhy. Dlouhodobé dráhy.  Bylo to v době, kdy byl nepřítelem ČSSD číslo jedna. Menšina jeho příznivců z ČSSD se téměř ilegálně scházela v pražské klubovně v ulici Na Rybníčku, kam je svolával ing. Rudolf Dašek. Přijít „na rybníček“ se rovnalo exkomunikaci z ČSSD. Tam se scházel antigrossovský odboj.

Občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana bylo však od začátku právním subjektem. Unikátní v tom, že ve stanovách jsou jmenovitě uvedeni tři zakladatelé, kteří za něj ručí: Miroslav Grégr, Karel Srp a Miroslav Šlouf. Zásluhy prvního a třetího jsou nevyvratitelné. Téměř pomníkové. Oba však za sebou táhli minulost z ČSSD. Jako každý letitý partajník. Miroslav Šlouf nakonec zabouchl před Sdružením, které vymakal, dveře a hezky nahlas. Řvát jsem začal až po volbách v roce 2010, kde SPOZ propadl.

Jaká je situace teď? SPOZ jste jednoznačně podpořil a přidal jste se k prohlášení, aby stranu nepoškozovali její zhrzení členové…

Situace je diametrálně jiná. Záměrně věci ventiluji dřív. Po setkání zástupců čtrnácti krajů, kteří se sešli na neutrální půdě Jazzové sekce. Nikdo je nenutil a oni se do jednoho zřekli zdivočelých akcí, které se kolem tří nebo čtyř členů SPOZ rozpoutaly. Když jsem setkání, jako nestraník zahajoval, nevěřil bych tomu.

Stejně rozumný je i volič. Vysměje se tvrzení „Popereme se za vás“ - když ví, že se v nějaké straně rvou jak koně a ta to tutlá před veřejností. Já chci předejít šeptandě a otevřeně říkám to, u čeho jsem byl. Přestože jde o historii, netajím ji. Prostě SPOZ chce být pod kontrolou společnosti -  tedy i nevoličů. A být pod kontrolou Miloše Zemana - to raději v kleci s tygrem…

Co bylo se Sdružením přátel dál?

Loni v květnu za Sdružením přišli Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Jako první pochopili, že bez backgroundu není cesta vpřed.

Jejich pragmatický, právně čistý a z titulu technologie „moci“ jednoduchý postup, jsem ihned přijal. Do základní trojice Sdružení Přátelé Miloše Zemana, které tvořím z nejstarších já, kooptovaný Eduard Zeman, jako předseda, jsme přijali ing. Vratislav Mynáře. Já i nadále nejsem členem žádné strany ani Zemanovců.

Vzhledem k vyslovené podpoře předpokládám, že budete SPOZ volit. Proč je z vašeho pohledu důležité, aby byli Zemanovci ve sněmovně?

To je velmi důležitá otázka. Poznal jsem stovky kandidátů, kteří se z montérek převlékli do poslaneckých sak. Ani ti, které zvolíme, bez ohledu na partaj, nebudou jiní. Poslanci ani senátoři do Jazzové sekce už moc nechodí, i když to mají sto metrů. Chodili si poplakat, až do mé věty: Ale, vole, rozpočet si jim třikrát schválil, co?

Prostě, kontrolovat, otravovat, pít jim krev. Ptát se… a proč? Ulice musí vzít klacek do ruky. A poslanec musí vědět, že je to jeho úděl. Levý - pravý, je mi jedno. Vím, že Zemanovci poslanecké kvádro nezmění.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Blízký člověk Zemana o fanoušcích knížete: Zažil jsem heydrichiádu, ale tohle...

Zemanův blízký: Havel věděl, že na Čechy stačí zadupat. Miloš zbrzdí krach

Jak to český Zeman natřel punkovému maskotovi z Kalouskovy TOP09

Volbou Miloše Zemana jsme zachránili republiku v hodině dvanácté. Nejsme knížcí poddaní a nevolníci!

To je fakt síla, všichni jsou ze Zemana na větvi. I pravičáci

Klíčová slova: Zeman  | SPOZ
1883 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Teď se budete vážně bát. Děsivé video s imigranty...O našem důchodu rozhodují díky ČSSD genderové neziskovky...

ePortal.cz

Poláci bojují za vlastní děti. My za VenezueluParoubek opět promluvil. Doporučuje Japonce

Eurabia.cz

Zaplavili si Švédsko africkými a muslimskými migranty a dnes se diví rekordům ve znásilnění, vraždách a pod.Afričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálií. Buďte na dovolené opatrní

FreeGlobe.cz

V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?EU řídí tajná organizace. Od integrace po vymazání identity států

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačaliHnus, vraždy, podsvětí a špinavé prachy. Kmenta vytáhl staré kostlivce ČSSD
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan