Venezuelského prezidenta nezastavily ani skandální americké provokace. Země upevňuje vztahy s Čínou

Autor: Ondřej Kosina | Publikováno: 6.10.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Čínsko-venezuelské přátelství posiluje navzdory odporu USA

Čínsko-venezuelské vztahy jsou velmi intenzivní a jejich utužování nezabrání ani schválnosti Washingtonu. USA totiž zakázaly přelet prezidentského speciálu Nicoláse Madura, mířícího do Pekingu, přes americký vzdušný prostor nad Portorikem. Přesto státní návštěva Číny proběhla úspěšně a obě strany podepsaly mnoho důležitých dohod. Slovy ministra zahraničních věcí Elíase Jauy jsou vztahy mezi ČLR a Venezuelou pevné jako Velká čínská zeď. Madurovu misi v Číně zhodnotil jako vůbec nejdůležitější zahraniční cestu, kterou ve svém úřadu dosud uskutečnil.

Jednalo se o vůbec první oficiální návštěvu „Říše středu“ Nicolásem Madurem v roli hlavy státu. Vládní delegace obou zemí podepsaly během minulého víkendu dvanáct dohod, z nichž většina potvrdila pokračování dosavadních projektů – zejména investic do ropného průmyslu, kulturní výměny a dovozu autobusů. Ze společného čínsko-venezuelského fondu bude pět miliard amerických dolarů investováno do rafinace surové ropy v povodí Orinoka a do těžby zlata ve státě Bolívar na východě země. Dohody o spolupráci byly ratifikovány také v oblasti bezpečnosti, vedení složek záchranného systému a výměny zkušeností v oblasti zemědělství a technologií.

Obě socialistické vlády odsouhlasily program kulturní spolupráce v letech 2014 – 2016, čínskou pomoc při výstavbě dalších 4500 domů ve státech Nueva Esparta a Anzoategui a stavbu námořního terminálu pro státem vlastněnou petrochemickou společnost Pequiven s účastí čínské Eximbank. Venezuela také bude pokračovat ve spolupráci s čínským konsorciem Yutong, od kterého loni nakoupila 1216 autobusů. Maduro oznámil, že do země bude dovezeno 2000 čínských autobusů za účelem modernizace venezuelského vozového parku a také se plánuje jejich export do dalších latinskoamerických zemí.

V reakci na Madurovu návštěvu Číny se venezuelská soukromá média soustředila pouze na dluh Caracasu vůči Pekingu. Opoziční pravicový poslanec Julio Borges prohlásil, že každá rodina dluží Číně 300 milionů bolívarů. Vláda kontrovala, že si zřejmě ve svém fantaskním přepočtu přidal tři nuly, vycházeje z chybného směnného kurzu a předpokladu, že každá rodina má deset členů. Ministr zahraničí Jaua vyčíslil čínskou půjčku na 40 miliard amerických dolarů, ze které už více než polovina byla splacena. Financování různých projektů je spláceno ropou – do Číny je denně dovezeno 640 000 barelů z Venezuely, z čehož 264 000 jde na uhrazení půjčky. Loni bylo exportováno 518 000 a v roce 2005 pouhých 49 000 barelů denně.

Bilaterální vztahy mezi Pekingem a Caracasem byly významně posíleny už za vlády zesnulého prezidenta Huga Cháveze. Od roku 2001 bylo podepsáno 458 kooperačních dohod, na jejichž základě se realizovalo 268 společných projektů – většinou v oblasti energetiky, hornictví a zemědělství. Čína také sehrála klíčovou roli při vypuštění prvního venezuelského satelitu Simon Bolívar z asijské pevniny.

Návrat Nicoláse Madura z Pekingu do Caracasu byl – stejně jako jeho cesta tam – opět ve středu mediální pozornosti. Venezuelský prezident se totiž odmítl zúčastnit zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v obavách, že by s ním nebylo plnohodnotně jednáno jako s oficiální hlavou státu. USA ho totiž dosud neuznaly jako právoplatně zvoleného prezidenta, ačkoliv získal silný mandát v demokratických volbách.

Vyšlo na VašeVěc.cz.

KAM DÁL:

Vůdce venezuelské opozice v zemi rozpoutal násilí. Jeho "demokraté" vraždili příznivce prezidenta a vypalovali domy

Světovou finanční krizi zavinila rozpínavá Amerika. Venezuelský velvyslanec zmínil i řešení ke zničení korupce

Amerika si prostě nedá pokoj. Začala financovat opozici v další suverénní zemi

Miliony lidí se loučily s Hugo Chávezem. Kde byl český velvyslanec?

Klíčová slova: USA  | Čína  | Venezuela
2008 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU„Cikáni vám tam chybí.“ Václav Klaus ml. svolal akci, ze které v BIS ohluchnou mikrofony
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan